REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy singiel otrzyma kredyt hipoteczny?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Pieniądze Fot. Fotolia
Pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Banki powoli zaczynają dostrzegać w singlach potencjalnych kredytobiorców. Mimo to singiel nie dostaje taryfy ulgowej w czasie przyznawania kredytu hipotecznego. Dodatkowo niektóre banki wymagają od singla dodatkowych zabezpieczeń kredytu. Jakie warunki musi spełnić singiel, żeby otrzymać kredyt hipoteczny?

Mimo panującej powszechnie opinii, że banki sceptycznie odnoszą się do samotnych wnioskodawców, w praktyce okazuje się, że sytuacja singla-kredytobiorcy nie jest taka zła – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w Polsce żyje obecnie 7 milionów osób, które są określane mianem singli. W 2008 roku ta grupa była o dwa miliony mniejsza. Samotne osoby odgrywają coraz większą rolę jako docelowi klienci krajowych banków. Część z nich posiada dochody pozwalające na samodzielne zaciągnięcie kredytu hipotecznego. I choć pewnych ograniczeń i restrykcji ze strony banków trudno uniknąć, to nie mają one jednak większego znaczenia dla osoby, która posiada przynajmniej przeciętne dochody.

Zobacz także: Jak banki obliczają oprocentowanie kredytów hipotecznych?

Co przemawia na korzyść singla?

REKLAMA

Krajowe banki nie różnicują swojej oferty kredytów hipotecznych ze względu na stan cywilny wnioskodawcy. Eksperci firmy Conse Doradcy Finansowi zwracają uwagę, że osoby samotne są objęte identycznymi procedurami kredytowymi, jak małżonkowie.

Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi przypomina, że dla banku kluczową kwestią jest dochód uzyskiwany przez wnioskodawcę. Jego stan cywilny ma natomiast niewielkie znaczenie. Przewaga osób pozostających w związku małżeńskim wiąże się z faktem, że ich dochody są sumowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– W konsekwencji małżonkowie łatwiej mogą osiągnąć próg dochodu, który pozwala na sfinansowanie odpowiedniego mieszkania. Singiel-kredytobiorca musi posiadać lepszy status materialny. Ta dysproporcja jest częściowo równoważona przez zróżnicowanie kosztów utrzymania. Banki w szacunkach zdolności kredytowej uwzględniają stałą kwotę wydatków przypadających na każdego członka gospodarstwa domowego. W przypadku singli suma kosztów utrzymania jest znacznie niższa – mówi Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Kredyt z ratami malejącymi – 20% oszczędności

Każdy bank stosuje odmienne zasady szacowania zdolności kredytowej. Dlatego wartość kredytu dostępnego dla małżeństwa oraz singla o identycznych dochodach zwykle się różni. Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi zaznacza, że te rozbieżności mogą być znaczące. Wiele zależy od sposobu szacowania kosztów utrzymania. Banki, które przyjmują wysoką kwotę wydatków przypadających na każdego członka gospodarstwa domowego są bardziej łaskawe dla singli. Nie można zatem mówić, że kredytodawcy w jakiś szczególny sposób dyskryminują osoby samotne.

– Znacznie większe powody do niezadowolenia mogą mieć na przykład wielodzietne rodziny – uważa Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Kredyt mieszkaniowy dla freelancera

Co z ubezpieczeniem kredytu?

Para aktywnych zawodowo kredytobiorców generuje mniejsze ryzyko kredytowe niż singiel. Powód jest dość oczywisty: w sytuacji, gdy jeden z małżonków traci pracę dochody gospodarstwa domowego nie spadają do zera. Dzięki temu prawdopodobieństwo powstania zaległości ratalnych jest znacznie mniejsze. W przypadku osoby samotnej nawet przejściowy brak pracy może skutkować problemami ze spłatą rat. Banki muszą też brać pod uwagę najbardziej pesymistyczny scenariusz, czyli śmierć samotnego kredytobiorcy. Takie zdarzenie jest dla nich mocno problematyczne.

Receptą na podwyższone ryzyko kredytowe jest odpowiednia polisa. Na szczęście tylko nieliczne banki wymagają od singli obowiązkowego ubezpieczenia kredytu.

Zobacz także: Co robi bank, gdy się nie spłaca kredytu?

REKLAMA

– Najbardziej restrykcyjną politykę wobec samotnych kredytobiorców prowadzą dwa banki: Pekao S.A oraz BNP Paribas. Singiel, który korzysta z ich oferty musi zakupić obowiązkowe ubezpieczenie na życie – informuje Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

W przypadku pozostałych banków sytuacja jest mniej klarowna. Mimo braku oficjalnych deklaracji status osoby samotnej może być bowiem traktowany jako jeden z czynników, które przesądzają o konieczności wykupienia polisy. Na niekorzyść singla świadczą też inne okoliczności (np. niski poziom wkładu własnego oraz zaawansowany wiek).

Zobacz także: Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?

W perspektywie „Mieszkanie dla Młodych”

Wraz z początkiem nowego roku osoby samotne straciły możliwość ubiegania się o dopłaty odsetkowe. Wsparcie udzielane w ramach programu „Rodzina na Swoim” było szczególnie istotne dla singli nieposiadających wysokich dochodów. Takie osoby akceptowały ograniczenia związane z ceną i metrażem dotowanego mieszkania. W bieżącym roku osoby samotne, planujące zakup własnego „M” nie mogą już liczyć na rządową pomoc. Ich sytuacja zmieni się na początku 2014 roku. Deklaracje przedstawicieli resortu budownictwa wskazują, że właśnie wtedy zostanie rozpoczęty nabór wniosków do programu „Mieszkanie dla Młodych” (MdM). Do wspomnianego programu zostaną zakwalifikowane również osoby samotne. Co więcej będą im przysługiwać takie same dotacje, jak bezdzietnym małżeństwom

– Single otrzymają dopłatę do wkładu własnego ustalaną jako 10% z iloczynu powierzchni mieszkania oraz cenowego limitu dla 1 m kw. – wyjaśnia Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

W ramach podsumowania przedstawiciele firmy Conse zaznaczają, że samotnym nabywcom mieszkań już teraz sprzyjają pewne okoliczności. Obecnie mogą oni korzystać ze spadku oprocentowania kredytów. Jest to konsekwencja ostatnich decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która w trakcie ostatnich miesięcy trzykrotnie zredukowała stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. Wiele wskazuje na to, że niebawem czekają nas kolejne obniżki. Na korzyść klientów działa też systematyczny spadek cen mieszkań. W związku z tym single, podobnie jak pozostali kredytobiorcy, nie muszą odkładać decyzji o zakupie mieszkania do przyszłego roku – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Czy kobieta w ciąży dostanie kredyt hipoteczny?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

REKLAMA

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

REKLAMA