REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy singiel otrzyma kredyt hipoteczny?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Pieniądze Fot. Fotolia
Pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Banki powoli zaczynają dostrzegać w singlach potencjalnych kredytobiorców. Mimo to singiel nie dostaje taryfy ulgowej w czasie przyznawania kredytu hipotecznego. Dodatkowo niektóre banki wymagają od singla dodatkowych zabezpieczeń kredytu. Jakie warunki musi spełnić singiel, żeby otrzymać kredyt hipoteczny?

Mimo panującej powszechnie opinii, że banki sceptycznie odnoszą się do samotnych wnioskodawców, w praktyce okazuje się, że sytuacja singla-kredytobiorcy nie jest taka zła – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w Polsce żyje obecnie 7 milionów osób, które są określane mianem singli. W 2008 roku ta grupa była o dwa miliony mniejsza. Samotne osoby odgrywają coraz większą rolę jako docelowi klienci krajowych banków. Część z nich posiada dochody pozwalające na samodzielne zaciągnięcie kredytu hipotecznego. I choć pewnych ograniczeń i restrykcji ze strony banków trudno uniknąć, to nie mają one jednak większego znaczenia dla osoby, która posiada przynajmniej przeciętne dochody.

Zobacz także: Jak banki obliczają oprocentowanie kredytów hipotecznych?

Co przemawia na korzyść singla?

REKLAMA

Krajowe banki nie różnicują swojej oferty kredytów hipotecznych ze względu na stan cywilny wnioskodawcy. Eksperci firmy Conse Doradcy Finansowi zwracają uwagę, że osoby samotne są objęte identycznymi procedurami kredytowymi, jak małżonkowie.

Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi przypomina, że dla banku kluczową kwestią jest dochód uzyskiwany przez wnioskodawcę. Jego stan cywilny ma natomiast niewielkie znaczenie. Przewaga osób pozostających w związku małżeńskim wiąże się z faktem, że ich dochody są sumowane.

– W konsekwencji małżonkowie łatwiej mogą osiągnąć próg dochodu, który pozwala na sfinansowanie odpowiedniego mieszkania. Singiel-kredytobiorca musi posiadać lepszy status materialny. Ta dysproporcja jest częściowo równoważona przez zróżnicowanie kosztów utrzymania. Banki w szacunkach zdolności kredytowej uwzględniają stałą kwotę wydatków przypadających na każdego członka gospodarstwa domowego. W przypadku singli suma kosztów utrzymania jest znacznie niższa – mówi Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Kredyt z ratami malejącymi – 20% oszczędności

Każdy bank stosuje odmienne zasady szacowania zdolności kredytowej. Dlatego wartość kredytu dostępnego dla małżeństwa oraz singla o identycznych dochodach zwykle się różni. Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi zaznacza, że te rozbieżności mogą być znaczące. Wiele zależy od sposobu szacowania kosztów utrzymania. Banki, które przyjmują wysoką kwotę wydatków przypadających na każdego członka gospodarstwa domowego są bardziej łaskawe dla singli. Nie można zatem mówić, że kredytodawcy w jakiś szczególny sposób dyskryminują osoby samotne.

– Znacznie większe powody do niezadowolenia mogą mieć na przykład wielodzietne rodziny – uważa Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Kredyt mieszkaniowy dla freelancera

Co z ubezpieczeniem kredytu?

Para aktywnych zawodowo kredytobiorców generuje mniejsze ryzyko kredytowe niż singiel. Powód jest dość oczywisty: w sytuacji, gdy jeden z małżonków traci pracę dochody gospodarstwa domowego nie spadają do zera. Dzięki temu prawdopodobieństwo powstania zaległości ratalnych jest znacznie mniejsze. W przypadku osoby samotnej nawet przejściowy brak pracy może skutkować problemami ze spłatą rat. Banki muszą też brać pod uwagę najbardziej pesymistyczny scenariusz, czyli śmierć samotnego kredytobiorcy. Takie zdarzenie jest dla nich mocno problematyczne.

Receptą na podwyższone ryzyko kredytowe jest odpowiednia polisa. Na szczęście tylko nieliczne banki wymagają od singli obowiązkowego ubezpieczenia kredytu.

Zobacz także: Co robi bank, gdy się nie spłaca kredytu?

REKLAMA

– Najbardziej restrykcyjną politykę wobec samotnych kredytobiorców prowadzą dwa banki: Pekao S.A oraz BNP Paribas. Singiel, który korzysta z ich oferty musi zakupić obowiązkowe ubezpieczenie na życie – informuje Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

W przypadku pozostałych banków sytuacja jest mniej klarowna. Mimo braku oficjalnych deklaracji status osoby samotnej może być bowiem traktowany jako jeden z czynników, które przesądzają o konieczności wykupienia polisy. Na niekorzyść singla świadczą też inne okoliczności (np. niski poziom wkładu własnego oraz zaawansowany wiek).

Zobacz także: Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?

W perspektywie „Mieszkanie dla Młodych”

Wraz z początkiem nowego roku osoby samotne straciły możliwość ubiegania się o dopłaty odsetkowe. Wsparcie udzielane w ramach programu „Rodzina na Swoim” było szczególnie istotne dla singli nieposiadających wysokich dochodów. Takie osoby akceptowały ograniczenia związane z ceną i metrażem dotowanego mieszkania. W bieżącym roku osoby samotne, planujące zakup własnego „M” nie mogą już liczyć na rządową pomoc. Ich sytuacja zmieni się na początku 2014 roku. Deklaracje przedstawicieli resortu budownictwa wskazują, że właśnie wtedy zostanie rozpoczęty nabór wniosków do programu „Mieszkanie dla Młodych” (MdM). Do wspomnianego programu zostaną zakwalifikowane również osoby samotne. Co więcej będą im przysługiwać takie same dotacje, jak bezdzietnym małżeństwom

– Single otrzymają dopłatę do wkładu własnego ustalaną jako 10% z iloczynu powierzchni mieszkania oraz cenowego limitu dla 1 m kw. – wyjaśnia Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

W ramach podsumowania przedstawiciele firmy Conse zaznaczają, że samotnym nabywcom mieszkań już teraz sprzyjają pewne okoliczności. Obecnie mogą oni korzystać ze spadku oprocentowania kredytów. Jest to konsekwencja ostatnich decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która w trakcie ostatnich miesięcy trzykrotnie zredukowała stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. Wiele wskazuje na to, że niebawem czekają nas kolejne obniżki. Na korzyść klientów działa też systematyczny spadek cen mieszkań. W związku z tym single, podobnie jak pozostali kredytobiorcy, nie muszą odkładać decyzji o zakupie mieszkania do przyszłego roku – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Czy kobieta w ciąży dostanie kredyt hipoteczny?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

    Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    REKLAMA

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    REKLAMA

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA