REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak obniżyć koszt kredytu walutowego?

Subskrybuj nas na Youtube
Finanse Fot. Fotolia
Finanse Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Koszt kredytu walutowego można obniżyć kupując walutę we własnym zakresie. Unikamy wtedy pośrednika w postaci banku i tym samym zmniejszamy koszt kredytu walutowego. Obcą walutę można kupować w internetowych serwisach wymiany walut. Przeczytaj, co trzeba wiedzieć na ten temat.

W Polsce obecnie ponad 700 tys. osób zadłużonych jest we frankach szwajcarskich i blisko 300 tys. osób w innych walutach, głównie w euro. Od chwili wejścia w życie ustawy antyspreadowej (uwalnia kredytobiorców od kupna waluty na spłatę kredytu po wysokich kursach bankowych) coraz więcej kredytobiorców stara się obniżyć swoje comiesięczne zobowiązania i kupuje waluty w internetowych serwisach wymiany walut. Kupując franki na spłatę rat kredytu hipotecznego poza bankiem można zaoszczędzić łącznie kilkadziesiąt tysięcy. Jak szacują eksperci walutowi z tej możliwości skorzystało już około 150 tys. osób posiadających walutowy kredyt hipoteczny. Rok wcześniej był ich około 75 tys., więc tendencja jest wzrostowa.

REKLAMA

Zobacz także: Łatwy i szybki kredyt – KNF łagodzi ograniczenia

Franki częściej kupują kobiety

REKLAMA

Co ciekawe, to właśnie kobiety, kupują więcej walut na spłatę swojego kredytu, niż rok temu. Z danych serwisu Walutomat.pl wynika, że na początku bieżącego roku kobiety stanowiły już 25 proc. użytkowników serwisu. W porównaniu do analogicznego okresu z 2012 roku, 120 proc. więcej kobiet zaczęło korzystać z usług serwisu, a najczęściej kupowaną przez nie walutą są franki szwajcarskie, przeznaczane na spłaty kredytów hipotecznych. Mężczyźni częściej wymieniają euro ze względu na wyjazdy zagraniczne, służbowe i prywatne, rozliczenia w obcych walutach oraz spłaty kredytów.

Ponad 5 lat temu zaciągnęłam kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, wówczas była to bardzo korzystna oferta. Rata kredytu była znacznie niższa, niż w przypadku kredytu w złotówkach. Jednak kolejne lata nie były już tak optymistyczne, kurs szwajcarskiej waluty rósł a z nim i wysokość comiesięcznych rat mówi Magda Kowalik mieszkanka Poznania. – Aby zmniejszyć koszty od roku kupuję walutę na własną rękę w sieci i dzięki temu oszczędzam około 70 złotych miesięcznie – dodaje.

Zobacz także: Kredyt we franku – wpływ problemów w eurostrefie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kupno waluty w serwisie wymiany walut

Kredyty zaciągnięte w walutach obcych, które kredytobiorca kupi na własną rękę pozwalają zmniejszyć wysokość comiesięcznej raty.

Różnica między ceną kupna i sprzedaży franka czy euro w niektórych bankach może czasami sięgnąć nawet kilkudziesięciu groszy. Kredyt w walucie obcej wypłacany jest po kursie kupna (niższym), a spłacany po kursie sprzedaży (wyższym). Dlatego warto kupować waluty tam, gdzie ich kursy są najniższe lub gdzie możemy sami ustalić własny kurs kupna lub sprzedaży franków czy euro. W ten sposób w skali roku, w zależności od wysokości raty, możemy zaoszczędzić kilkaset złotychwyjaśnia Dagmara Malinowska, dyrektor serwisu Walutomat.pl

Zobacz także: Kredyt z ratami malejącymi – 20% oszczędności

Formalności

W większości banków wystarczy podpisać aneks do umowy, żeby móc spłacać kredyt bezpośrednio w walucie, w jakiej został zaciągnięty. Aneks zaczyna obowiązywać z chwilą jego podpisania lub po 14 dniach (w zależności od banku). W przypadku jeśli kredytobiorca z jakiegoś powodu nie przeleje obcej waluty na konto w określonym czasie, wówczas bank pobierze pieniądze z konta złotowego, tak jak to robił wcześniej i przewalutuje kwotę raty po własnym, bankowym kursie wymiany.

Gdzie kupować?

Wymiana bezpośrednia w Internecie opiera się na innych zasadach niż w przypadku banku czy kantoru. Tutaj transakcje kupna i sprzedaży walut odbywają się bezpośrednio między kupującymi a sprzedającymi walutę. Mogą to być zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Transakcje takie nie mają limitów kwotowych (można wymienić jednego dolara, jak i kilka milionów dolarów jednorazowo), a co najważniejsze wszyscy użytkownicy platform bezpośredniej wymiany walut mogą proponować własne kursy, po jakich chcą kupić lub sprzedać walutę mówi Marta Bartoszczyk z serwisu Walutomat.pl. – Oznacza to, że nikt prócz samych zainteresowanych transakcją wymiany nie ingeruje w oferowane kursy walut dodaje.

Zobacz także: Zdolność kredytowa – co się na nią składa?

REKLAMA

Platforma bezpośredniej wymiany walut w Internecie (np. Walutomat) pobiera jedynie niewielką prowizję od transakcji – nie jest to spread, ale opłata za skorzystanie z systemu, który został specjalnie zaprojektowany, żeby takie transakcje mogły odbywać się w Internecie, gwarantując ich pełne bezpieczeństwo.

Co warto podkreślić, platformy wymiany walut umożliwiają składanie zleceń wymiany 24 godziny na dobę i bez konieczności udania się do kantoru lub banku. Każdą transakcję można przeprowadzić z dowolnego miejsca (biuro, dom, hotel), o dowolnej porze, również w dni wolne od pracy i w święta.

Zalety

Dla osób kupujących waluty w Internecie najważniejsze jest bezpieczeństwo, kurs walut oraz zyski. Co czwarty badany przez serwis Walutomat.pl docenia całodobową dostępność do tej usługi, a co piąty szybkość transakcji oraz darmowe przelewy (20 proc.). Poza korzyściami finansowymi istotny jest również krótki czas realizacji transakcji. Z analizy serwisu Walutomat wynika, że co czwarta wymiana zawierana na tym portalu trwa krócej niż 10 sekund, a trzy na dziesięć zleceń zrealizowane są w ciągu minuty.

Zobacz także: Pozabankowe pożyczki będą rejestrowane w BIK-u

Kto korzysta z serwisu wymiany walut?

Z danych publikowanych przez kantory i platformy internetowe widać rosnącą popularność wymiany walut online, np. liczba użytkowników Walutomatu, w stosunku do stycznia 2012 roku, wzrosła dwukrotnie i obecnie blisko 70 tys. osób i firm regularnie korzysta z tego rozwiązania. Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie serwisu Walutomat wynika, że blisko 40 proc. Polaków w wieku 15 lat i więcej wymienia waluty, a wiec jest to ponad 12,5 mln osób. Częściej robią to osoby z wykształceniem wyższym (62 proc.), co drugi mieszkaniec miast powyżej 100 tys. ludności oraz osoby do 50 roku życia (45 proc.).

Zaskakujące wyniki przyniosły styczniowe badania klientów platformy Walutomat – w ciągu roku dwukrotnie wzrosła liczba kobiet korzystających z usług tej platformy. Kobiety mają też swoją ulubioną walutę – franka szwajcarskiego. W kontekście celów, dla których najczęściej kupujemy waluty obce informacja ta jest jeszcze ciekawsza, ponieważ najczęściej waluty wymieniają kredytobiorcy, spłacający kredyt walutowy.

Jakie waluty wymieniamy?

Najczęściej wymienianymi walutami są euro i dolary (gównie firmy i osoby często podróżujące za granicę lub zarabiające w tej walucie) oraz franki szwajcarskie i funty brytyjskie.

Zobacz także: Jak banki obliczają oprocentowanie kredytów hipotecznych?

Źródło: Materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA