REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rynek kredytów hipotecznych 2013

Redakcja Dom
Pieniądze, banknoty Fot. Fotolia
Pieniądze, banknoty Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku kredytów hipotecznych w 2013 roku pojawi się kilka zmian. Z jednej strony przesunięcie programu dopłat do mieszkań „Mieszkanie dla Młodych” na 2014 r. może zmniejszyć ilość zaciąganych kredytów, z drugiej zaś zmiany w rekomendacji S mogą zachęcić kredytobiorców. Przeczytaj, czego można spodziewać się na rynku kredytów hipotecznych w 2013 r.

Spodziewane zmiany na rynku kredytów hipotecznych w 2013 roku, można ogólnie podzielić na te, które mogą zachęcić do zaciągnięcia kredyty i na te, które mogą odwlec decyzję kredytobiorców w czasie.

REKLAMA

„Mieszkanie dla Młodych” najwcześniej w 2014 roku

W połowie 2013 roku spodziewano się wprowadzenia rządowego programu dofinansowania zakupu pierwszego mieszkania – „Mieszkanie dla Młodych”. Niestety termin został przesunięty na 2014 rok, co oznacza, że po wygaszeniu 31 grudnia 2012 roku „Rodziny na Swoim” młodzi Polacy przez najbliższy rok nie mogą liczyć na wsparcie państwa. Niestety dla wielu z nich oznacza to zbyt niską zdolność kredytową i oczekiwanie na start programu. W ramach „Mieszkania dla Młodych” mogli oni liczyć na 10% dopłatę, która mogła być traktowana jako wkład własny. Ten czynnik może zaważyć na decyzji wielu Polaków, zmniejszając tym samym liczbę zaciąganych kredytów. A z drugiej strony zakończenie „Rodziny na Swoim” może mieć wpływ na spadek cen mieszkań – w takim wypadku wsparcie państwa nie będzie pełniło tak dużej roli.

Zobacz także: Kredyt w euro trudno dostępny i mniej atrakcyjny

Mniejsze stopy procentowe

Dwukrotnie obniżane stopy procentowe mają realny wpływ na wysokość raty kredytu hipotecznego. Niższe stopy procentowe oznaczają mniejszą ratę, a to z kolei zwiększa zdolność kredytową przeciętnej rodziny o ok. 33 tys. zł. Analitycy prognozują, że to dopiero początek luzowania polityki finansowej. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że banki zdecydują się podnieść marże kredytów, więc ostatecznie rata może oscylować na niezmienionym poziomie.

Zobacz także: Czy warto kupić nieruchomość za gotówkę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja rekomendacji S

Jedną z bardziej odczuwalnych zmian dla kredytobiorców będzie konieczność wykazania się od 2014 roku 10-procentowym wkładem własnym, a od 2015 roku aż 20-procentowym. 20 procent będzie można zamienić na 10 procent, jeśli zdecydujemy się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Bieżący rok jest ostatnim, w którym może nam się udać zaciągnąć kredyt bez wkładu własnego. Dla wielu osób uzbieranie 10 procent wartości nieruchomości może być niewykonalne, dla nich właśnie może to być czynnik mobilizujący do złożenia wniosku kredytowego przed zmianami rekomendacji S.

Zobacz także: Spada zdolność kredytowa bezdzietnych rodzin

Ale to nie jedyna zmiana, jaka ma być niebawem wprowadzona w rekomendacji S. Banki dostaną możliwość wyliczania zdolności kredytowej na 30 lat, a nie tak jak obecnie na 25 lat, niezależnie od okresu kredytowania. Szacuje się, że ten zapis zwiększy zdolność o ok. 50 tys. zł.

Planowana jest również zmiana w udzielaniu kredytów w euro. Od sierpnia 2013 roku kredyt w tej walucie będą mogły otrzymać tylko osoby, której otrzymują pensję w euro.

Projekt nowej rekomendacji T

Również rekomendacja T przyniesie zmiany na rynku kredytów hipotecznych w 2013 roku. Zniesione zostaną limity mówiące o tym, że w przypadku osób zarabiających mniej niż średnia krajowa i średnią krajową stosunek raty nie może przekraczać 50 procent dochodu netto, a w przypadku osób zarabiających powyżej średniej krajowej limit wynosił 65 procent. Nowelizacja decyzję o stosunku raty to dochodu netto będzie leżała po stronie banku i będzie rozpatrywana indywidualnie.

Zobacz także: Czy będzie można kupić mieszkanie w Warszawie bez wkładu własnego?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA