REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rynek kredytów hipotecznych 2013

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Redakcja Dom
Pieniądze, banknoty Fot. Fotolia
Pieniądze, banknoty Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku kredytów hipotecznych w 2013 roku pojawi się kilka zmian. Z jednej strony przesunięcie programu dopłat do mieszkań „Mieszkanie dla Młodych” na 2014 r. może zmniejszyć ilość zaciąganych kredytów, z drugiej zaś zmiany w rekomendacji S mogą zachęcić kredytobiorców. Przeczytaj, czego można spodziewać się na rynku kredytów hipotecznych w 2013 r.

Spodziewane zmiany na rynku kredytów hipotecznych w 2013 roku, można ogólnie podzielić na te, które mogą zachęcić do zaciągnięcia kredyty i na te, które mogą odwlec decyzję kredytobiorców w czasie.

REKLAMA

„Mieszkanie dla Młodych” najwcześniej w 2014 roku

W połowie 2013 roku spodziewano się wprowadzenia rządowego programu dofinansowania zakupu pierwszego mieszkania – „Mieszkanie dla Młodych”. Niestety termin został przesunięty na 2014 rok, co oznacza, że po wygaszeniu 31 grudnia 2012 roku „Rodziny na Swoim” młodzi Polacy przez najbliższy rok nie mogą liczyć na wsparcie państwa. Niestety dla wielu z nich oznacza to zbyt niską zdolność kredytową i oczekiwanie na start programu. W ramach „Mieszkania dla Młodych” mogli oni liczyć na 10% dopłatę, która mogła być traktowana jako wkład własny. Ten czynnik może zaważyć na decyzji wielu Polaków, zmniejszając tym samym liczbę zaciąganych kredytów. A z drugiej strony zakończenie „Rodziny na Swoim” może mieć wpływ na spadek cen mieszkań – w takim wypadku wsparcie państwa nie będzie pełniło tak dużej roli.

Zobacz także: Kredyt w euro trudno dostępny i mniej atrakcyjny

Mniejsze stopy procentowe

Dwukrotnie obniżane stopy procentowe mają realny wpływ na wysokość raty kredytu hipotecznego. Niższe stopy procentowe oznaczają mniejszą ratę, a to z kolei zwiększa zdolność kredytową przeciętnej rodziny o ok. 33 tys. zł. Analitycy prognozują, że to dopiero początek luzowania polityki finansowej. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że banki zdecydują się podnieść marże kredytów, więc ostatecznie rata może oscylować na niezmienionym poziomie.

Zobacz także: Czy warto kupić nieruchomość za gotówkę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja rekomendacji S

Jedną z bardziej odczuwalnych zmian dla kredytobiorców będzie konieczność wykazania się od 2014 roku 10-procentowym wkładem własnym, a od 2015 roku aż 20-procentowym. 20 procent będzie można zamienić na 10 procent, jeśli zdecydujemy się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Bieżący rok jest ostatnim, w którym może nam się udać zaciągnąć kredyt bez wkładu własnego. Dla wielu osób uzbieranie 10 procent wartości nieruchomości może być niewykonalne, dla nich właśnie może to być czynnik mobilizujący do złożenia wniosku kredytowego przed zmianami rekomendacji S.

Zobacz także: Spada zdolność kredytowa bezdzietnych rodzin

Ale to nie jedyna zmiana, jaka ma być niebawem wprowadzona w rekomendacji S. Banki dostaną możliwość wyliczania zdolności kredytowej na 30 lat, a nie tak jak obecnie na 25 lat, niezależnie od okresu kredytowania. Szacuje się, że ten zapis zwiększy zdolność o ok. 50 tys. zł.

Planowana jest również zmiana w udzielaniu kredytów w euro. Od sierpnia 2013 roku kredyt w tej walucie będą mogły otrzymać tylko osoby, której otrzymują pensję w euro.

Projekt nowej rekomendacji T

Również rekomendacja T przyniesie zmiany na rynku kredytów hipotecznych w 2013 roku. Zniesione zostaną limity mówiące o tym, że w przypadku osób zarabiających mniej niż średnia krajowa i średnią krajową stosunek raty nie może przekraczać 50 procent dochodu netto, a w przypadku osób zarabiających powyżej średniej krajowej limit wynosił 65 procent. Nowelizacja decyzję o stosunku raty to dochodu netto będzie leżała po stronie banku i będzie rozpatrywana indywidualnie.

Zobacz także: Czy będzie można kupić mieszkanie w Warszawie bez wkładu własnego?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA