REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt na święta – oferta banków bez zmian

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Michał Sadrak
Pieniądze Fot. Fotolia
Pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt na święta to dla wielu rodzin w Polsce jedyna szansa na przygotowanie wigilijnej kolacji i kupienie prezentów. Wiele banków już zaproponowało świąteczną ofertę kredytową. Jednak na razie wszystko ogranicza się do haseł świątecznych, a warunki zaciągnięcia kredytu pozostały przedświąteczne. Przeczytaj jak to wygląda w poszczególnych bankach.

REKLAMA

Im bliżej Świąt Bożego Narodzenia, tym bardziej banki promują kredyty gotówkowe – zasada znana od lat, można by napisać. Warto jednak przypomnieć, że chociażby przed rokiem instytucje finansowe nie wykazywały większej chęci do promowania kredytów konsumpcyjnych w okresie świątecznym. Podobnie było w 2009 r. Wiele wskazuje, że w tym roku bankowcy jednak zajrzeli do kalendarza i przypomnieli sobie o zwiększonym zapotrzebowaniu konsumentów na gotówkę w grudniu. W reklamach nie brakuje więc nawiązań do świąt.

REKLAMA

Sposobów na zachęcenie klientów do zaciągnięcia kredytu gotówkowego banki mają co najmniej kilka. Zaczynając od gwarancji najniższej raty lub oprocentowania, przez konkursy z nagrodami, a na zwykłych pożyczkach ze świątecznymi reklamami kończąc. I tak na przykład Alior Bank oraz Bank Millennium zapewniają, że przebiją konkurencyjne oferty. Pierwszy z nich oferuje „gwarancję najniższej raty”. Alior zapewnia, że comiesięczna rata jego pożyczki jest niższa od propozycji pozostałych banków. Promocja dotyczy jednak wyłącznie kredytów z ubezpieczeniem i trwa od co najmniej kilku miesięcy. Bank ograniczył się więc do nakręcenia nowej reklamy, tak żeby nawiązywała ona do świąt.

Zobacz także: Czy warto kupić nieruchomość za gotówkę?

Po pomysł z gwarancją sięgnął również Bank Millennium. Zapewnia on, że klientom, którzy znajdą lepszą ofertę w ciągu 30 dni od podpisania umowy kredytowej zwróci różnicę i zrówna wysokość oprocentowania nominalnego z ofertą konkurencji. Co prawda w reklamie zabrakło świątecznych motywów, ale termin wprowadzenia nowej pożyczki w Millennium prawdopodobnie nie jest przypadkowy. Na marginesie warto zauważyć, że bank w regulaminie wykluczył konkurowanie z ofertami kredytów, których oprocentowanie nominalne wynosi 0 proc. „Gwarancja najniższego oprocentowania” wcale więc nie skutkuje najniższym oprocentowaniem, bowiem kredyt bez odsetek wprowadził niedawno Polbank. Jego propozycja opiera się na zerowym oprocentowaniu nominalnym i prowizji, która wynosi 9 proc. Nie ma jednak mowy, żeby bank dokładał do interesu, ponieważ okres kredytowania wynosi od 6 do 12 miesięcy – przy tak krótkim okresie kredytowania bank rekompensuje sobie brak odsetek wysoką prowizją.

Zobacz także: Co robi bank, gdy się nie spłaca kredytu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na klientów, których skusi szansa otrzymania bezpłatnej pożyczki liczy Credit Agricole. Bank deklaruje, że codziennie losuje jednego kredytobiorcę, za którego spłaci pożyczkę do 50 tys. zł. Co ciekawe każdy kolejny kredyt, to nowy los na loterii przygotowanej przez Credit Agricole. Tym samym bank zachęca to zaciągnięcia więcej niż jednej pożyczki. Promocja trwa do 19 grudnia, a losowania odbywają się wyłącznie w dni robocze.

„Przyjdź po sianko na święta” – zachęca Chuck Norris w reklamie Banku Zachodniego WBK. Klienci, którzy wybiorą kredyt z ubezpieczeniem mają szansę wylosować jeden z trzech samochodów Citroen C4 lub jedną z trzydziestu nagród pieniężnych (1 tys. zł). Aktora do reklamowania pożyczki gotówkowej wykorzystał także Eurobank. Piotr Adamczyk ma za zadanie wzbudzić zainteresowanie klientów promocyjnym kredytem konsumpcyjnym bez prowizji.

Zobacz także: Co to jest scoring?

ING Bank Śląski, mimo że nie zmienił oferty, także postanowił uszczknąć dla siebie część rynku świątecznych pożyczek. W miejsce dotychczasowego hasła „lepiej pożyczyć z banku, niż od rodziny” pojawiło się „lepiej pożyczyć z banku, niż liczyć na św. Mikołaja”. Na tym koniec różnic. Podobnie uczynił także Bank BGŻ, który reklamuje kredyt na 13 proc. i bez prowizji, ale z ubezpieczeniem. Ofertę tę bank promował poprzednio w sierpniu i we wrześniu.

Santander Consumer Bank postanowił z kolei przy okazji świąt promować kredyt z odroczoną spłatą. Początek spłaty pożyczek zaciągniętych do 31 grudnia br. może przypadać po trzech miesiącach. Natomiast w PKO BP do 25 listopada trwa promocja „Drzwi otwarte Mini Ratki”. Polega ona na obniżeniu oprocentowania przez miesiąc lub kwartał dla kredytów do 30 tys. zł z ubezpieczeniem. W drugim wariancie klienci mogą wybrać pożyczkę bez prowizji, ale z oprocentowaniem na poziomie 19,99 proc. Prowizji za udzielenie kredytu (do 31 grudnia br.) nie pobiera także Bank Pocztowy.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny – wskazówki

Świąteczna szarża banków na rynku pożyczek gotówkowych pokazuje, że spadek sprzedaży kredytów mieszkaniowych (liczba kredytów mieszkaniowych spadła w trzecim kwartale o 21 proc. wg danych Open Finance) zaczyna im coraz bardziej doskwierać. Instytucje finansowe są skłonne podjąć większe ryzyko związane z kredytami konsumpcyjnymi, żeby przynajmniej częściowo załatać dziurę po hipotekach. Może to być działanie tym bardziej zaskakujące, że prognozy gospodarcze nie uległy w ostatnich miesiącach poprawie, jest wręcz odwrotnie. Na dodatek z ostatniego raportu Narodowego Banku Polskiego na temat sytuacji na rynku kredytowym wynikało, że przynajmniej cześć banków planuje zaostrzenie kryteriów przyznawania pożyczek w czwartym kwartale br. Tymczasem trudno zwiększyć sprzedaż jednocześnie zacieśniając politykę kredytową. A jeszcze trudniej osiągnąć taki efekt obierając za cel klientów, którzy potrzebują kredytu na sfinansowanie świąt.

Zobacz także: Pożyczka z dopłatą dla studenta

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA