REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zastąpi rządowy program „Rodzina na Swoim”?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Redakcja Dom
Nieruchomość. Fot. Fotolia
Nieruchomość. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rządowy program „Rodzina na Swoim” kończy swój żywot 31 grudnia 2012 roku. Do jej pory z państwowej pomocy skorzystało ponad 151 tys. klientów. Czy pojawią się inne formy pomocy młodym Polakom?

Rządowy program „Rodzina na Swoim” przestanie istnieć za pół roku i właśnie do 31 grudnia 2012 roku można składać ostatnie wnioski kredytowe. Wszyscy zadają sobie pytanie czy osoby, które nie zdążą skorzystać z dofinansowania zostaną pozostawione same sobie? Wielu specjalistów uważa, że w związku z dużym zainteresowaniem programem powinny pojawić się inne rozwiązania. Ale są też tacy, którzy uważają, że dotychczasowa pomoc w pewnym sensie była fikcyjna, bo nie pomagała najbiedniejszym, lecz tym, którzy i tak byli w stanie zaciągnąć kredyt mieszkaniowy. Trudno jednak oczekiwać, by rząd finansował kupno mieszkania, jedyne na co można liczyć to wsparcie w procesie finansowania nieruchomości kredytem.

REKLAMA

Zobacz także: Jaka jest zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny?

Na stworzeniu alternatywy dla rządowego programu „Rodzina na Swoim” zależy nie tylko kupcom, lecz także deweloperom. Deweloperzy zaczęli budować mieszkania i domy spełniające wymogi programu, dzięki temu ich zysk się powiększał. Wraz z końcem dopłat zmniejszy się także ich zarobek. W związku z tym deweloperzy powoli zaczynają myśleć o stworzeniu własnych programów gwarantujących kupno mieszkania na preferencyjnych warunkach. Już teraz obserwujemy pierwsze takie próby. Niektórzy deweloperzy sprzedają garaż na kredyt bez oprocentowania. Mówi się też o współfinansowaniu kredytów przez dewelopera. A nawet niektórzy deweloperzy sami zaczęli ich udzielać, ale na razie nie jest to konkurencyjna oferta dla ich bankowych odpowiedników.

Zobacz także: Jaki leasing wybrać?

Leasing nieruchomości

REKLAMA

Coraz głośniej mówi się też o leasingu nieruchomości, na razie taka forma dostępna jest tylko dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą i dla przedsiębiorców i dotyczy powierzchni użytkowych. Pierwsze pomysły zaczynają się pojawiać ze strony Ministerstwa Infrastruktury i dotyczą one budownictwa czynszowego. Założenie jest takie: jeśli lokator poniesie część kosztów budowy nieruchomości uzyska prawo najmu konkretnego lokalu, po czasie uzyska prawo własności. W skład czynszu wchodziłby substytut raty wyliczanej po uwzględnieniu całkowitego kosztu inwestycji. Oznacza to, że z każdym miesiącem część naszej własności rosłaby. Taka propozycja wydaje się być interesująca, zwłaszcza dla osób bez zdolności kredytowej. Jednak na konkrety trzeba poczekać do końca marca 2013 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tej chwili ani rząd, ani deweloperzy nie przedstawili konkretnych, korzystnych rozwiązań kupna mieszkania, oby to pół roku wystarczyło na opracowanie atrakcyjnego dla nabywców sposobu wsparcia kupna nieruchomości.

Zobacz także: Jak uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA