REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zastąpi rządowy program „Rodzina na Swoim”?

Redakcja Dom
Nieruchomość. Fot. Fotolia
Nieruchomość. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rządowy program „Rodzina na Swoim” kończy swój żywot 31 grudnia 2012 roku. Do jej pory z państwowej pomocy skorzystało ponad 151 tys. klientów. Czy pojawią się inne formy pomocy młodym Polakom?

Rządowy program „Rodzina na Swoim” przestanie istnieć za pół roku i właśnie do 31 grudnia 2012 roku można składać ostatnie wnioski kredytowe. Wszyscy zadają sobie pytanie czy osoby, które nie zdążą skorzystać z dofinansowania zostaną pozostawione same sobie? Wielu specjalistów uważa, że w związku z dużym zainteresowaniem programem powinny pojawić się inne rozwiązania. Ale są też tacy, którzy uważają, że dotychczasowa pomoc w pewnym sensie była fikcyjna, bo nie pomagała najbiedniejszym, lecz tym, którzy i tak byli w stanie zaciągnąć kredyt mieszkaniowy. Trudno jednak oczekiwać, by rząd finansował kupno mieszkania, jedyne na co można liczyć to wsparcie w procesie finansowania nieruchomości kredytem.

REKLAMA

Zobacz także: Jaka jest zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny?

Na stworzeniu alternatywy dla rządowego programu „Rodzina na Swoim” zależy nie tylko kupcom, lecz także deweloperom. Deweloperzy zaczęli budować mieszkania i domy spełniające wymogi programu, dzięki temu ich zysk się powiększał. Wraz z końcem dopłat zmniejszy się także ich zarobek. W związku z tym deweloperzy powoli zaczynają myśleć o stworzeniu własnych programów gwarantujących kupno mieszkania na preferencyjnych warunkach. Już teraz obserwujemy pierwsze takie próby. Niektórzy deweloperzy sprzedają garaż na kredyt bez oprocentowania. Mówi się też o współfinansowaniu kredytów przez dewelopera. A nawet niektórzy deweloperzy sami zaczęli ich udzielać, ale na razie nie jest to konkurencyjna oferta dla ich bankowych odpowiedników.

Zobacz także: Jaki leasing wybrać?

Leasing nieruchomości

REKLAMA

Coraz głośniej mówi się też o leasingu nieruchomości, na razie taka forma dostępna jest tylko dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą i dla przedsiębiorców i dotyczy powierzchni użytkowych. Pierwsze pomysły zaczynają się pojawiać ze strony Ministerstwa Infrastruktury i dotyczą one budownictwa czynszowego. Założenie jest takie: jeśli lokator poniesie część kosztów budowy nieruchomości uzyska prawo najmu konkretnego lokalu, po czasie uzyska prawo własności. W skład czynszu wchodziłby substytut raty wyliczanej po uwzględnieniu całkowitego kosztu inwestycji. Oznacza to, że z każdym miesiącem część naszej własności rosłaby. Taka propozycja wydaje się być interesująca, zwłaszcza dla osób bez zdolności kredytowej. Jednak na konkrety trzeba poczekać do końca marca 2013 roku.

W tej chwili ani rząd, ani deweloperzy nie przedstawili konkretnych, korzystnych rozwiązań kupna mieszkania, oby to pół roku wystarczyło na opracowanie atrakcyjnego dla nabywców sposobu wsparcia kupna nieruchomości.

Zobacz także: Jak uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

    Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

    REKLAMA

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

    Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

    Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

    Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

    Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

    Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

    REKLAMA

    Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

    Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

    Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

    Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

    REKLAMA