REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt na dużą kwotę – jak wynegocjować dobre warunki?

Lion's House
Lion's House – firma doradcza specjalizująca się w obsłudze osób zamożnych
Kredyt na dużą kwotę. Fot. Fotolia
Kredyt na dużą kwotę. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak wynegocjować w banku dobre warunki, zaciągając kredyt na dużą kwotę? Przy kredytach na milion złotych banki często odchodzą od standardowych warunków i oferują tańszy kredyt.

Luksusowe mieszkanie może kosztować kilka, a nawet kilkanaście milionów złotych. Za 5–6 milionów zł można kupić ekskluzywny apartament w Warszawie o pow. od 200 do 300 mkw.  Jednak zdarzają się także oferty apartamentów w cenie 10 milionów zł. Co musi charakteryzować taką nieruchomość? Przede wszystkim ekskluzywny budynek, bardzo drogie wyposażenie mieszkania, najwyższe piętro i piękny widok, szczególnie z ogrodu. Za kilkanaście milionów zł kupimy willę na Mokotowie lub na Żoliborzu. Wyznacznikiem ceny nie zawsze jest nowoczesność i ekskluzywne wykończenie, ale atrakcyjna działka o dużej powierzchni (min. 1000 mkw.)

REKLAMA

Zobacz także: Czarna karta kredytowa tylko dla najbogatszych

Na jaki warunki kredytu mogą liczyć klienci, którzy chce pożyczyć milion złotych? Lion’s House przyjął, że przykładowi klienci chcą kupić nieruchomość wartą 1 250 000 zł, a więc dysponują wkładem własnym w wysokości 250 tys. zł, zarabiają łącznie 24 tys. netto i zajmują wysokie stanowiska w prestiżowych firmach.

Niższa marża przy kredycie na milion zł

Kredytobiorcy z przykładu zaciągając kredyt w złotych, mogą liczyć na marżę na przeciętnym poziomie 1,15% (mediana). Najniższą marżę – 0,8% – zaproponowały ING Bank Śląski i Citibank. W 1% zmieściły się też Nordea (0,95%) oraz BGŻ, Credit Agricole i Eurobank (stawka 0,99%). Dane porównano ze standardową ofertą banków dla kredytu na 300 tys. zł z 25-proc. wkładem własnym. W przypadku takich parametrów kredytu marżę poniżej 1% zaproponowały już tylko dwa banki (BGŻ i Eurobank – w obu stawka to 0,99%), a dodatkowo jeden podał poziom 1% (ING). Jednak różnice w przeciętnych poziomach są niewielkie – o ile dla kredytu na milion złotych mediana marż wynosi 1,15%, to w przypadku finansowania na 300 tys. zł jest to 1,2%. Nieco większe różnice są w przypadku zwykłej średniej arytmetycznej (odpowiednio 1,25% i 1,46%).

Co z oprocentowaniem?

REKLAMA

Nawet w przypadku średniej arytmetycznej różnica w oprocentowaniu, przełożona na wysokość raty, nie jest znacząca. Przyjmując, że kredyt na milion złotych zaciągnięto na 30 lat, miesięczna rata przy marży 1,25% i stopie WIBOR 4,97% wyniosłaby 6 138 zł. W przypadku marży 1,46% byłoby to 6 275 zł. Różnica wynosi co prawda 137 zł, ale to zaledwie 1% raty.

Przy kredycie na taką kwotę bank może zrezygnować z prowizji, jeżeli pobiera ją przy niższych kwotach. Prowizję dla kredytu z przykładu uwzględniły dwa banki: ING i Nordea. W przypadku finansowania na 300 tys. zł prowizję inną niż 0% podało już siedem banków (Citibank, ING, Kredyt Bank, Nordea, PKO BP, Polbank i opcjonalnie Multibank).

Zobacz także: Minimalne wynagrodzenie w 2012 roku – ile wynosi i co się na nie składa?


Większy bonus przy kredycie w euro

Zdecydowanie większe różnice między marżami pomiędzy kredytem na mln zł a kredytem na 300 tys. zł widać w przypadku kredytu w euro. Przeciętna marża (mediana) dla sześciu banków uwzględnionych w zestawieniu dla kredytu na milion złotych wynosi 3,08%, a dla pięciu uwzględnionych w zestawieniu dla kredytu na 300 tys. zł – 3,7%. Różnica wynosi aż 0,63 pkt. proc. Taka dysproporcja oznacza dużą różnicę w racie – rata dla niższej marży i stopy Libor na poziomie 0,06% wynosi 4613 zł, a dla wyższej marży – 4 947zł (więcej o 334 zł). Różnica wynika nie tylko z niższych stawek marż dla większego kredytu. Do zestawienia dla kwoty miliona zł dochodzi jeszcze Deutsche Bank, którego nie uwzględniono w przypadku standardowego kredytu na 300 tys. zł (dla standardowego kredytu w euro DB wymaga zarobków na poziomie 12 tys. zł). Zaciągnięcie kredytu w euro może się opłacać kredytobiorcom, którzy chcą pożyczyć większą kwotę. Rata takiego kredytu jest znacznie niższa niż rata kredytu w złotych  (aż 1525 zł dla podanego przykładu).

Zobacz także: Czym różni się przychód od dochodu?

Duże pieniądze i duże ryzyko

Warunki cenowe dla kredytów na wysokie kwoty są widoczne, ale różnice nie są duże, biorąc pod uwagę fakt, że jeden klient, który zadłuży się na milion złotych, znaczy dla banku więcej niż trzech klientów z kredytem na 300 tys. zł. Jednak trzy kredyty na niższą kwotę to mniejsze ryzyko. Banki uważają również, że zabezpieczenie się na dużej i drogiej nieruchomości jest gorszą opcją niż zabezpieczenie się na trzech mniejszych mieszkaniach z segmentu popularnego (na wypadek problemów mniejszą nieruchomość jest zdecydowanie łatwiej sprzedać).

Dodatkowe produkty do kredytu

W większości sytuacji banki są skłonne na upusty dla tych kredytobiorców, którzy zaciągając duże kredyty, decydują się także na inne produkty banku, takie jak karta kredytowa, konto, ubezpieczenie czy program systematycznego oszczędzania. Obniżka może wtedy sięgnąć od 0,1 pkt. proc. do 0,5 pkt. proc.

Negocjowanie warunków kredytu

Kredytobiorcy, którzy chcą pożyczyć od banki dużą kwotę, powinni wiedzieć, od jakiej sumy mogą indywidualnie negocjować warunki kredytu. Jednak banki nie chcą ujawniać tych kwot, choćby dlatego, że często ulegają one zmianom. Są pochodną sytuacji na rynku, aktualnej polityki banku, a nawet ilości rozpatrywanych wniosków kredytowych. Z praktyki doradców Home Broker wynika, że odstępstwa od standardowych warunków dotyczą kwot rzędu 500 tys. zł. Liczy się także, kto podejmuje tę decyzję – kierownik placówki, dyrektor departamentu czy zarząd banku. Im wyższy kredyt i większy zakres odstępstwa od standardowej oferty, tym ważniejsza osoba w banku podejmuje decyzję. Ponadto każdy kredyt rozpatrywany jest indywidualnie. Bank bierze pod uwagę nie tylko kwotę kredytu, ale także jej relację do wartości nieruchomości, wiarygodność klienta (BIK), formę zatrudnienia czy stabilność pracodawcy.

Zobacz także: Kredyt konsumencki: formularz informacyjny

Autorzy: Paweł Kołtun, Artur Wach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

  Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

  Zaoszczędzisz 20 złotych, stracisz 200 tysięcy. Takie są skutki wzrostu wartości domów i mieszkań i niezwaloryzowanej polisy

  Ubezpieczyciele alarmują: setki tysięcy właścicieli mieszkań i domów nie ma świadomości, że trzeba je doubezpieczyć – zaktualizować wartość, by polisy nadal spełniały swoją rolę. Konsekwencje są dramatyczne, szczególnie gdy dojdzie do poważnej szkody. Pożar domu ubezpieczonego jako wart 600 tys. zł może oznaczać stratę 200 tys. zł, gdy jego wartość wzrosłą do 800 tys. zł.

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

  Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

  Ubezpieczenie mieszkania 2023 – wskazane dopłaty. Mieszkania drożeją i są niedoubezpieczone

  Wartość domów i lokali wyraźnie wzrosła w ostatnim czasie. Niestety, ich właściciele nie zawsze to uwzględniają przy zakupie polisy. Jak wskazują eksperci RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl skutkiem jest niedoubezpieczenie. 

  REKLAMA