REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rynek kredytów hipotecznych: październik 2011 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus S.A.
Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych w październiku była stabilna. Fot. Fotolia
Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych w październiku była stabilna. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych w październiku była stabilna mimo wzrostu marż kredytowych i niewielkiego spadku zdolności kredytowej.

Obniżyła się zdolność kredytowa

Październik był kolejnym miesiącem, w którym zdolność kredytowa klientów systematycznie ulegała obniżeniu. Spadek ten był spowodowany wzrastającym poziomem stopy referencyjnej WIBOR. Na koniec października stopa dla terminu 3-miesięcznego osiągnęła poziom 4,91 procent i była wyższa o 0,15 p.p. w porównaniu z końcem września. W październiku małżeństwo z jednym dzieckiem nieposiadające żadnych zobowiązań i przy łącznych dochodach na poziomie 5000 netto mogło ubiegać się o kredyt w złotych w średniej wysokości 407 tys. zł. Była to kwota niższa o 16 tysięcy złotych w porównaniu z poprzednim miesiącem. Powyższe kwoty zostały wyliczone dla kredytu zaciąganego na 30 lat, w związku z tym w wielu bankach maksymalne kwoty mogą być wyższe głównie z uwagi na dłuższy okres spłaty. Dostępne kwoty kredytu spadły także w przypadku zobowiązań w europejskiej walucie. Średnia kwota, o jaką mogła ubiegać się rodzina z powyższego przykładu, spadła o 7 tysięcy złotych do poziomu 322 tysięcy.

REKLAMA

Zobacz także: Ile może pożyczyć od banku kierowca tira?

Marże wzrosły minimalnie

W minionym miesiącu marże kredytowe uległy pewnej stabilizacji. Jednak warto zwrócić uwagę na praktyczne wycofanie się z kredytowania w euro lidera ostatnich miesięcy, czyli Banku DnB Nord. Co prawda w ofercie tego banku europejska waluta pozostała, ale oferowane marże wzrosły ponad dwukrotnie, a czas analizy dla wniosków  w tej walucie wynosi obecnie kilkadziesiąt dni. Z końcem miesiąca marże dla kredytów w euro podniósł także Deutsche Bank i jednocześnie obniżył cenę kredytu w złotych. Aktualnie dla kredytu w wysokości 250 tysięcy złotych przy założeniu 20-procentowego wkładu własnego średnia marża dla kredytu złotowego wynosi 1,50 punkta procentowego i jest niższa o 0,01 p.p. w porównaniu z wrześniem. Dla analogicznego kredytu w euro średnia marża wzrosła o 0,04 p.p. do poziomu 2,57 p.p.

Zobacz także: „Rodzina na Swoim”: raport

Kredyt we franku tylko w dwóch bankach

Ostatni miesiąc to także formalne wycofanie się kolejnego banku z kredytów we franku szwajcarskim. Z dniem 21 października Deutsche Bank zakomunikował o całkowitym wstrzymaniu udzielania kredytów w szwajcarskiej walucie. Jednak ta decyzja miała przede wszystkim znaczenie symboliczne, ponieważ do tej pory kredyt we frankach w Deutsche Banku był dostępny tylko dla bardzo nielicznej grupy osób ze względu na minimalny wymagany dochód netto, który wynosił 50 tysięcy złotych. Aktualnie w swojej ofercie kredyty w walucie Helwetów posiadają dwa banki. O taki kredyt możemy ubiegać się w Banku Nordea, ale tylko pod warunkiem posiadania 10% wkładu własnego oraz w przypadku uzyskiwania dochodów na poziomie minimum 15 tysięcy złotych netto. Franki szwajcarskie są w ofercie także PKO BP, jednak oferowane marże przekraczają 6 punktów procentowych i czynią taki kredyt całkowicie nieopłacalnym w zestawieniu z kredytem w euro czy w złotych.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA