„Rodzina na Swoim” i frank szwajcarski – sytuacja na rynku kredytów hipotecznych
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany w nowych kredytach
Mimo wakacji, na rynku kredytów hipotecznych nikt nie myśli o urlopie. Przed końcem sierpnia w życie wchodzą zmiany w „Rodzinie na Swoim”. Dopłaty zostaną udostępnione singlom i osobom pozostającym w związkach partnerskich, ale w ograniczonym zakresie. Trudniej o mieszkanie z dopłatami będzie też dotychczasowym beneficjentom, bo limity cen nieruchomości kwalifikujących się do dopłat spadną o prawie 43 proc. dla rynku wtórnego i o 29 proc. dla rynku pierwotnym.
REKLAMA
Zobacz także: Deweloperzy a „Rodzina na Swoim”
Nie mniej ważnym wydarzeniem sierpnia jest wycofywanie się banków z udzielania kredytów we frankach. W ostatnich tygodniach z cenników wykreśliły je Alior, mBank i MultiBank, a wcześniej to samo uczynił Polbank. Na chwilę obecną we franku zadłużyć można się jedynie w: BPH, Nordei, PKO BP i Deutsche Bank PBC. PKO ma zaporowe marże, a w DB PBC minimalny dochód klienta powinien wynosić 16 tys. zł netto, ale i to nie gwarantuje otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej.
Zmiany w kredytach spłacanych
REKLAMA
Kiedy w połowie lipca kurs CHF/PLN przekroczył 3,50, mogło się wydawać, że w trudniejszej sytuacji frankowi kredytobiorcy już nie będą. Okazało się jednak, że lipcowe wydarzenia to nic w porównaniu do zawieruchy z sierpnia. 10 sierpnia br. kurs franka przekroczył 4 zł, a przez media przetoczyła się fala materiałów o dramacie kredytobiorców. Na szczęście obniżka stóp procentowych w Szwajcarii i interwencja Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) sprawiły, że sytuacja nieco się unormowała i po 20 sierpnia kurs spadł poniżej 3,70. To jednak i tak bardzo dużo, o 25 gr. więcej niż miesiąc wcześniej, co oznacza ratę kredytu we franku wyższą o ok. 7 procent. Sytuację poprawia spadek oprocentowania – trzymiesięczny LIBOR obniżył się z 0,18 do 0,01 proc., co oznacza spadek raty wyrażonej we franku o ok. 2 procent. Ale zmianę tę każdy kredytobiorca odczuje w innym terminie – niektórzy dopiero za trzy miesiące.
Pocieszeniem dla kredytobiorców może być wchodzący w życie 26 sierpnia tzw. pakiet ustaw antyspreadowych. To rozwiązania mające na celu umożliwić klientom unikanie bankowego spreadu i spłacanie rat kredytów bezpośrednio w walucie. Kredytobiorcy mogli robić to już wcześniej, ale banki pobierały za to rozwiązanie dodatkowe opłaty. Teraz koszty te mają zniknąć.
Zobacz także: Zwiększyło się obciążenie hipoteczne Polaków
Sytuacja kredytobiorców zadłużonych w złotych jest dużo mniej stresująca. WIBOR 3M od dwóch miesięcy praktycznie nie zmienia się. Co więcej, pojawiają się informacje o tym, że Rada Polityki Pieniężnej na razie chce wstrzymać się od dalszych podwyżek stóp procentowych.
Źródło: „Raport z rynku nieruchomości Oferty.net i Open Finance"
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.