REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zdecyduj się na kredyt konsolidacyjny

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Badowski, Dom Kredytowy NOTUS SA
Kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie radzą sobie ze spłatą zaciągniętych kredytów. Fot. Fotolia
Kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie radzą sobie ze spłatą zaciągniętych kredytów. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie radzą sobie ze spłatą zaciągniętych kredytów. Po połączeniu kilku kredytów w jeden, miesięczna rata zmniejszy się, co w ostatecznym rozrachunku przyniesie dłużnikowi oszczędności.

Konsolidacja jest procesem scalania kilku rzeczy w jedną – na polskim rynku kredytowym znana jest pod nazwą kredytu konsolidacyjnego. Często zdarza się, że klienci zaciągają kilka zobowiązań i nie wiedzą o tym, że można jest zastąpić jednym korzystniejszym. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które warto rozważyć, aby zminimalizować nasze miesięczne koszty i uzyskać dodatkowe środki finansowe, np. na nadchodzące wakacje. Generalnie, proces polega na połączeniu kredytów w jeden, wydłużając okres kredytowania oraz, o ile jest to możliwe, a bardzo często tak się zdarza, obniżeniu oprocentowania ciążących na nas długów.

REKLAMA

Kiedy konsolidacja się opłaca?

Najbardziej wydajną opcją kredytu konsolidacyjnego jest połączenie zobowiązań w jedno, zabezpieczając się nieruchomością. Taka forma jest spotykana w przypadku łączenia kredytów mieszkaniowych z innymi posiadanymi przez nas obciążeniami, ale warunkiem jest posiadanie własnego „M”. Jeżeli nie jesteśmy jego właścicielem, a zamierzamy je dopiero kupić, możemy jak najbardziej ubiegać się o kredyt konsolidacyjny, jeśli tylko posiadamy wystarczającą ilość środków finansowych na tzw. „wkład własny”. Wszystko zależy od bieżących procedur bankowych. Generalnie, kwota kredytu ogółem musi mieścić się w zakresie przewidzianym proceduralnie w danym banku, np. 80–100% wartości nieruchomości, na której się zabezpieczamy. Jeśli ten warunek jest spełniony, nie ma problemu, żeby skompletować wniosek. Zdarza się też, że przyszli nabywcy nieruchomości dopiero na spotkaniu z doradcą dowiadują się, że ich zdolność kredytowa jest zbyt niska. W tej sytuacji pierwszą rzeczą, którą się sprawdza, jest lista ciążących na nas zobowiązań. Korzystając z tego klucza, dochodzimy do wniosku, że wystarczy dokonać połączenia bieżących płatności i nasza zdolność diametralnie wzrasta, pozwalając nam tym samym na zakup wymarzonego domu. Czasami jest to jedyne racjonalne rozwiązanie pomagające nam uniknąć pułapki przekredytowania, gdy okaże się, że przeceniliśmy swoje możliwości finansowe.  Finalnie pamiętajmy, że w ostateczności, jeśli sami nie posiadamy nieruchomości nieobciążonej hipoteką, mogą nam pomóc najbliżsi, zgadzając się na obciążenie jej kredytem.

Zobacz także: Kredyt dla cudzoziemca

Zobowiązania, które możemy konsolidować

Najprostszą wersją konsolidacji jest połączenie np. kilku kredytów gotówkowych w jeden. Uzyskujemy w ten sposób przede wszystkim szansę na obniżenie miesięcznej raty, głównie przez wydłużenie okresu kredytowania. Może to być rozwiązanie finalne lub tylko przejściowe. Doraźna pomoc może zostać wyeliminowana przez zsumowanie zobowiązań i dokonanie konsolidacji hipotecznej. Polega ona na spłaceniu istniejących kredytów jednym i wydłużeniu okresu kredytowania, uzyskując przy tym znacznie lepsze warunki marżowe. Najlepszym tego przykładem jest wspomniane połączenie kredytu na zakup nieruchomości oraz skonsolidowanie przy okazji pozostałych kredytów. Gra jest warta świeczki, ponieważ marża takiego kredytu jest na ogół niższa od poszczególnych poprzednich produktów. Zdarza się, że niektóre banki „ważą” marżę kredytu mieszkaniowego i części pozostałej, oferując intratne stawki oprocentowania kredytu. Jeśli będziemy mieli szczęście, może nam się udać pozyskać również część konsolidacyjną po cenie celu mieszkaniowego. Takie oferty są mocno ograniczone, ale właśnie w tym jest rola doradcy, żeby je wyszukał i zaprezentował klientowi.

Zobacz także: Staniały pożyczki konsumpcyjne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród zobowiązań, jakie można skonsolidować, mogą się znajdować m. in. kredyty mieszkaniowe, karty kredytowe, odnawialne linie kredytowe, pożyczki gotówkowe, pożyczki hipoteczne, kredyty w ROR, kredyty samochodowe itp. Należy pamiętać również o tym, że czasami warto zrewidować aktualny kredyt hipoteczny. Może się okazać, że występując o kredyt konsolidacyjny, będziemy w stanie dołączyć do mieszkaniowego np. kredyty gotówkowe oraz karty kredytowe, a dzięki tej operacji miesięcznie będziemy płacić mniejszą ratę przy zachowaniu okresu kredytowania. Jedyne co nas ogranicza to czas i nasza dobra wola.

Zobacz także: Kredyt we franku a ubezpieczenie brakującego wkładu

Symulacja doradców NOTUS

O ile zmniejszy nam się miesięczne obciążenie po zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego?

Załóżmy, że posiadamy w chwili obecnej trzy zobowiązania finansowe. Pierwsze z nich to kredyt hipoteczny w PLN w kwocie 300 000 PLN na 30 lat, oprocentowanie 6,80%. Drugie to kredyt gotówkowy w kwocie 70 000 PLN zaciągnięty na 5 lat przy oprocentowaniu 19,5%. Ostatnie z obciążeń to 3 letni kredyt samochodowy, oprocentowanie 11,5% w kwocie 30 000 PLN. Wszystkie z tych zobowiązań możemy połączyć w jedno. Dla uproszczenia przyjmujemy, że nowy kredyt będzie udzielony tak jak poprzedni hipoteczny w złotych polskich. Dokonując tak łatwej operacji jak konsolidacja, uzyskujemy miesięcznie oszczędność w wysokości ok. 2 400 PLN. Stanowi to redukcję raty aż o ok. 60% w stosunku do obecnych płatności. Zysk byłby jeszcze większy, gdybyśmy wzięli pod uwagę kredyt walutowy. Zachęcamy do korzystania z powyższych rozwiązań.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA