REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prezydent przyjął zmiany w „Rodzinie na Swoim”

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Single zostaną objęci dofinansowaniem w programie
Single zostaną objęci dofinansowaniem w programie "Rodzina na swoim".

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w „Rodzinie na swoim” zostały już zaakceptowane przez prezydenta i zaczną obowiązywać w połowie sierpnia. Jedna ze zmian w „Rodzinie na Swoim” dotyczy objęcia dofinansowaniem singli.

Prezydent podpisał wczoraj nowelizację ustawy normującej program „Rodzina na Swoim”. Tym samym w dwa tygodnie od publikacji wejdą w życie zmiany stosowane wobec dofinansowanych kredytów hipotecznych.

REKLAMA

Ograniczenie limitów cen

Jakie zmiany nas czekają? Nowelizacja zakłada ograniczenie limitów cen kwalifikujących do dofinansowania o 42,9% dla nieruchomości na rynku wtórnym i 28,6% w przypadku rynku pierwotnego. Efekt będzie bardzo wyraźny. Obecnie 66% mieszkań o powierzchni do 75 mkw. można kupić z rządową dopłatą, po zmianach będzie to zaledwie 10% – pokazują szacunki Home Broker dokonane przy obecnym poziomie cen na 13 największych rynkach. Znalezienie odpowiedniej nieruchomości w takich miastach jak Białystok, Gdynia, Kraków, Lublin, Poznań, Szczecin czy Wrocław będzie trudne, o ile w ogóle możliwe.

Zobacz także: Nieruchomości: "Rodzina na Swoim" jednak przygarnie singla?

Limit wieku

Kolejnym ograniczeniem jest wprowadzenie limitu wieku. Po wejściu w życie ustawy maksymalny wiek kredytobiorcy będzie wynosić 35 lat. Wyłączone spod tego wymogu będą osoby samotnie wychowujące dzieci. Ponadto, warunek zostanie uznany za spełniony, gdy przynajmniej jeden ze współmałżonków będzie spełniać ustawowe wymaganie wiekowe.

Zobacz także: Wszystko o „Rodzinie na Swoim”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Single w „Rodzinie na Swoim”

Nie wszystkie zmiany będą jednak ograniczały program. Po wejściu w życie nowelizacji z „Rodziny na Swoim” skorzystają także osoby samotne, tzw. „single”. Jest to jednak nieduże pocieszenie, biorąc pod uwagę znaczący spadek dostępności mieszkań, wynikający ze spadków limitów cen kwalifikujących do wsparcia. Ponadto, single będą mogli kupić lokal o maksymalnej powierzchni 50 mkw., a nie 75 mkw. jak obecni beneficjenci. Zgodnie z danymi Home Broker, oznacza to możliwość wyboru z blisko trzykrotnie mniej licznej grupy lokali. Pozostaje jeszcze jeden warunek – singiel skorzysta z dopłaty tylko wtedy, gdy wcześniej nie miał żadnej nieruchomości mieszkalnej.


Liczy się data złożenia wniosku kredytowego

Część kupujących może jeszcze chcieć skorzystać z dopłat na obowiązujących zasadach, co dziwić nie powinno. W Warszawie można teraz kupić mieszkanie o wartości do 736 tys. zł. Przez 8 lat otrzymywania dopłat można dostać z budżetu państwa nawet 119 tys. zł. Wbrew pozorom, dwa tygodnie mogą jeszcze na cały ten proces wystarczyć. Datą decydującą o warunkach, na jakich udzielana zostanie dopłata jest dzień złożenia wniosku kredytowego. Musi do tego dojść przed dniem wejścia w życie ustawy, aby stosowane były dzisiejsze zasady dofinansowania. Przed złożeniem wniosku kredytowego należy znaleźć nieruchomość i podpisać umowę przedwstępną sprzedaży. Jeśli na przeszkodzie do budżetowych pieniędzy stoi brak zawartego związku małżeńskiego, z pomocną dłonią wychodzą banki. Pozwalają one na złożenie wniosku kredytowego bez aktu ślubu, a jest on wymagany dopiero przy podpisaniu umowy kredytowej. Może to dać nawet dodatkowe trzy miesiące.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA