REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Niekorzystna sytuacja kredytobiorców

PRESTIGE PR
Wzrasta również koszt kredytów hipotecznych w euro.
Wzrasta również koszt kredytów hipotecznych w euro.
Barc S.A.

REKLAMA

REKLAMA

Niekorzystna sytuacja kredytobiorców wynika ze zmian w rządowym programie „Rodzina na Swoim”, wzrostu WIBORU i stawki EUROLIBOR oraz pojawieniu się nowej rekomendacji.

Kredyty w złotych i w euro – większe raty

REKLAMA

Działania Rady Polityki Pieniężnej przyniosły trzy podwyżki stóp procentowych w okresie jednego kwartału. Trzymiesięczny WIBOR, na podstawie którego ustalane jest oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych jest teraz najwyższy od dwóch lat. W związku z tym rośnie oprocentowanie kredytów w PLN i miesięczne raty. Jak obliczają analitycy Open Finance, koszt zaciągniętego kredytu w złotych wzrośnie o 2–2,3 proc. Spadające marże (obecnie średnio 1,3 proc. dla kredytów z wkładem własnym) tylko w niewielkim stopniu rekompensują rosnące koszty pożyczek w rodzimej walucie.

REKLAMA

Wzrasta też koszt kredytów hipotecznych w euro, bo do góry wspina się EUROLIBOR, odpowiedzialny za oprocentowanie tych pożyczek. Podniesienie kolejny raz przez Europejski Bank Centralny na koniec maja br. stóp procentowych w strefie euro o 0,25 pkt proc. wywoła według analityków Open Finance wzrost wysokości raty pożyczek zaciąganych w tej walucie o ok. 1 proc.

Zobacz także: Jaką formę wypłaty kredytu walutowego wybrać?

W związku z tym, od 13 lipca br. główna stopa refinansowa będzie wynosiła najwięcej od marca 2009 r. Analitycy Domu Kredytowego Notus oceniają, że rosnąca już od 15 miesięcy stawka 3-miesięcznego EUROLIBOR jeszcze w tym roku wzrośnie, bo w Eurolandzie zwiększa się inflacja.

Z obliczeń Notusa wynika, że kredytobiorcy zaciągający na koniec zeszłego roku kredyt w euro w wysokości 300 tys. zł na 30 lat z marżą na poziomie 2,5 proc. (przy założeniu 6 proc. spreadu) byli obciążeni miesięczną ratą w wysokości ok. 1429 zł. Pożyczając dziś od banku taką samą kwotę, na jej spłatę muszą wydać co miesiąc ponad 100 zł więcej (1533 zł).

Zdolność kredytowa pożyczkobiorców a nowa rekomendacja

Z początkiem lipca br. w życie wchodzi część zapisów nowelizacji rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego. Jednak najważniejsze dla klientów banków zmiany zaczną obowiązywać przy końcu tego roku.

Nowa rekomendacja, która za kilka miesięcy drastycznie ograniczy możliwości zaciągnięcia pożyczek walutowych, zawiera dwa kluczowe zapisy. Zdolność kredytowa potencjalnych pożyczkobiorców znacznie spadnie, dlatego że banki każdy wniosek o pożyczkę będą rozpatrywać tak jakby kredyt zaciągany był maksymalnie na 25 lat. Biorąc pod uwagę popularną pożyczkę na 30 lat, oznacza to spadek zdolności kredytowej pożyczkobiorców o około 10 proc. Poza tym, nowela zakłada, że łączna suma spłacanych co miesiąc rat kredytów w przypadku zobowiązań walutowych nie powinna przekroczyć 42 proc. dochodu kredytobiorcy. To z kolei powoduje skurczenie się zdolności kredytowej o kolejne 5 proc. (Open Finance).


W związku z zapowiadanymi zmianami na rynku kredytów hipotecznych daje się zauważyć teraz większe zainteresowanie mieszkaniami wśród planujących zmianę lokum.

– Pomimo okresu wakacyjnego do naszego biura sprzedaży trafia coraz więcej osób zainteresowanych zakupem mieszkania w Rezydencji Kościuszki w położonym tuż za granicami stolicy Piastowie. Poszukujący mieszkań obawiają się, że nowe przepisy w bankach za kilka miesięcy zablokują im możliwość zaciągnięcia odpowiednio wysokiej pożyczki. Poza tym, na brak zainteresowania inwestycją nie możemy narzekać ze względu na oferowane stawki wywoławcze (od 6048 zł/mkw.), które są znacznie niższe od cen warszawskich. Tym bardziej, że klucze do mieszkania kupujący mogą odebrać przed końcem tego roku – zapewnia Wojciech Stisz, specjalista ds. Marketingu w BARC Warszawa S.A.

Ograniczenia w programie „Rodzina na Swoim”

REKLAMA

Także niemal cała lista zmian w przepisach dotyczących przyznawania państwowych dopłat do kredytów hipotecznych, które prawdopodobnie wejdą w życie już w wakacje, to zmiany na gorsze dla kredytobiorców. Jedyna pozytywna to dołączenie do grupy beneficjentów osób samotnych i pozostających w związkach partnerskich. Jednak w tym przypadku ustawodawca przewiduje mniejszą dopłatę (tylko do 30 mkw. mieszkania) niż dla małżeństw. Wśród przyjętych właśnie przez Senat poprawek jest taka, która (poza osobami samotnie wychowującymi dzieci) ogranicza do 35 lat wiek osób starających się o kredyty w programie „Rodzina na Swoim”.

Największym problemem dla nabywców mieszkań będą mniejsze limity cen 1 mkw. mieszkań kwalifikujących się do dofinansowania. Spadną one na tyle, że w większości miast znalezienie jakiegokolwiek lokalu spełniającego wymagania będzie niezwykle trudne, a w niektórych nawet niemożliwe.

Zobacz także: Kredyt walutowy denominowany - ryzyko kursowe już na etapie wypłat?

W takich miastach jak Wrocław, Bydgoszcz, Toruń, Łódź, Kraków, Gdańsk, Olsztyn, Poznań nowelizacja ustawy przyniesie spadek limitów cenowych aż o prawie 43 proc. dla nieruchomości na rynku wtórnym i 28,6 proc. w przypadku rynku pierwotnego. W 13 przebadanych przez analityków Home Broker miastach pula mieszkań, na które będzie można dostać kredyt z dopłatą skurczy się z 66 proc. do 10 proc. oferty rynkowej. W Białymstoku, Gdyni, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie i we Wrocławiu program praktycznie przestanie działać.  

Nowelizacja programu RnS nie wróży dla kupujących mieszkania nic dobrego. Część nabywców nie będzie mogła niebawem skorzystać z dopłat, które przy kredycie na kwotę 300 tys. zł przez 8 lat mogłyby wynieść ponad 70 tys. zł. Miesięcznie rata spłaty przy zwykłej pożyczce będzie wynosić 1,8 tys. zł, zamiast zaledwie 1 tys. zł. przy kredycie z dopłatą (Home Broker).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA