REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Windykacja – fakty i mity

Subskrybuj nas na Youtube
Windykacja w Polsce jest w pełni legalna.
Windykacja w Polsce jest w pełni legalna.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wokół windykacji narosło wiele mitów. "Ekspresowe pożyczki", "pożyczka na dowód", "pożyczki gotówkowe z dostawą do domu" – dzisiaj wyjątkowo łatwo pożyczyć pieniądze. Jaka jest prawa o windykacji? Co może spotkać osoby, które nie spłacają swoich długów?

MIT nr 1: Firmy windykacyjne nie mają prawa dochodzić pieniędzy i działają niezgodnie z prawem

Nieprawda. Sposób odzyskiwania pieniędzy (ale nie tylko ich, bo także wszelkich dóbr) jest dokładnie określony w Kodeksie cywilnym. Windykatorzy reprezentują wierzycieli lub występują we własnym imieniu, działają zgodnie z obowiązującymi przepisami. W Polsce windykacja jest w pełni legalna i oparta na zasadach rynkowych, podobnie jak w krajach zachodnich, gdzie ma ponad 80-letnią historię.

REKLAMA

Zobacz także: Jak szybko wyjść z długów?

MIT nr 2: Przedawnione długi znikają

REKLAMA

Co prawda długi ulegają przedawnieniu (terminy przedawnienia konkretnych typów wierzytelności określa Kodeks cywilny), ale nie znikają. Dług nadal istnieje i wierzyciel ma pełne prawo domagać się jego spłaty. Co więcej, przedawniony dług oraz dane dłużnika mogą być umieszczone w rejestrze Biura Informacji Gospodarczej. Jedyna różnica pomiędzy długami przedawnionymi a nieprzedawnionymi polega na tym, że w dochodzeniu tych pierwszych wierzycielowi pomagają organy państwa w postaci sądów i komorników. W drugim przypadku nie może on natomiast liczyć na ich pomoc, jeśli przez dłużnika zostanie podniesiony zarzut przedawnienia.

Warto pamiętać, że dopisanie informacji o zadłużeniu do bazy danych BIG stanowi ostrzeżenie przed dłużnikiem dla przedsiębiorców, którzy sprawdzają w niej swoich potencjalnych klientów.

– Od 14 czerwca 2010 r. właściwie wszyscy, również osoby fizyczne, będą mogli wpisywać swojego dłużnika na tzw. czarną listę – mówi Urszula Okarma, prezes Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. – Oznacza to, że statystyczny Polak, również taki, który nie prowadzi działalności gospodarczej, otrzyma realną możliwość odzyskiwania swoich należności. Dzięki wpisaniu niesolidnego pracodawcy, przedsiębiorcy budowlanego czy sprzedawcy do BIG będzie mógł skłonić go do spłaty, a także ostrzec przed nim inne osoby czy firmy – dodaje Okarma.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Znalezienie się na liście BIG to właściwie wykluczenie z obrotu gospodarczego – mówi Piotr Krupa, prezes KRUK S.A. – Dłużnik nie otrzyma kredytu, nie kupi na raty telefonu, pralki, może mieć kłopoty z nawiązaniem współpracy z nowym kontrahentem – zauważa Krupa. – Dlatego ważne jest, żeby swoich dłużników mogli w ten sposób mobilizować do spłaty zarówno przedsiębiorcy, jak i wszyscy obywatele. Wywiązywanie się z zobowiązań wobec firm musi być tak samo ważne, jak wobec osób prywatnych.

MIT nr 3: Lepiej spłacać dług wierzycielowi, a nie firmie windykacyjnej, bo te drugie doliczają sobie bardzo wysokie prowizje

Prawda jest taka, że profesjonalne firmy windykacyjne nie pobierają od dłużników dodatkowych kosztów windykacji. Dodatkowe koszty za czynności windykacyjne może doliczyć tylko wierzyciel pierwotny (bank, operator telefonii, telewizji cyfrowej lub kablowej itp.), zgodnie z umowami kredytowymi (lub innymi umowami) i tabelami opłat i prowizji, które akceptował klient podczas podpisywania umowy. Firma windykacyjna może natomiast jak najbardziej legalnie zająć się ich dochodzeniem.

Zobacz także: Siedem toksycznych przekonań finansowych. Czego dotyczą?

MIT nr 4: Firma windykacyjna nie może dochodzić spłaty długu, a odzyskiwaniem zadłużenia może zajmować się tylko komornik

REKLAMA

Spłaty zadłużenia może domagać się każdy, komu dłużnik jest coś winien. Niezależnie czy jest to bank, firma windykacyjna (działająca w imieniu swoim lub klienta) czy nawet osoba fizyczna. Każdy ma prawo wysyłać wezwania do uregulowania długu lub dzwonić do dłużnika i domagać się spłaty. Nie musimy robić tego samodzielnie, w każdej chwili można zlecić to zadanie profesjonalnym windykatorom.

Natomiast komornik jako przedstawiciel organów państwa jest uprawniony do przymusowej egzekucji długu (na podstawie wydanego przez sąd tytułu wykonawczego). Czyli tylko komornik może zająć majątek dłużnika (z nielicznymi wyjątkami) bez jego zgody, wchodząc mu na konto lub licytując jego mienie. 

Źródło: KRUK S.A.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA