Czy promesa bankowa jest wiążąca?
REKLAMA
REKLAMA
Jak działa promesa bankowa?
Przed decyzją o kupnie nieruchomości warto skorzystać z usług doradców finansowych, najlepiej kilku z różnych firm. Wiadomo, że każdy chciałby, żeby jego wniosek kredytowy został rozpatrzony pozytywnie. Promesa bankowa jest w pewnym stopniu przyrzeczeniem banku co do przyznania kredytu. Placówka wydaje ją przyszłemu kredytobiorcy przed zakupem nieruchomości. Jest w niej określona zdolność kredytowa, jaką posiada klient i z którą mógłby wziąć kredyt hipoteczny na określoną kwotę. Obecnie wiele banków odchodzi od przyznawania promesy kredytowej. Często procedury jej przyznania zależą od wewnętrznej polityki banku. Warto sprawdzić, jak to jest w danej placówce.
REKLAMA
Zobacz także: Kto ma największą szansę na kredyt hipoteczny?
Jaka gwarancja?
Wielu klientów myśli, że promesa jest wiążącą deklaracją przyznania kredytu. Niestety często okazuje się, że nie do końca. Z perspektywy banku może być w rzeczywistości traktowana jako deklaracja wiążąca lub niewiążąca. W fazie końcowej rozpatrzeń o przyznaniu kredytu decyduje dużo więcej elementów niż tylko zawarta w promesie zdolność kredytowa. Wiele zależy także od upatrzonej przez nas nieruchomości. Zazwyczaj bank postrzega promesę jako informację dla klienta o ogólnych możliwościach starania się o kredyt. W związku z tym nie powinniśmy traktować promesy jako ostatecznej decyzji banku, ponieważ po rozpatrzeniu naszego wniosku może on zmienić decyzję.
Koszt
Niestety wystawienie promesy bankowej to koszt rzędu kilkuset złotych. Klient płacąc takie pieniądze, spodziewa się, że decyzja wydana przez placówkę jest wiążąca, a tymczasem wcale tak nie musi być.
Zobacz także: Czy można dzielić kredyt z rodzicami?
REKLAMA
REKLAMA