Na czy polega prolongata w wypadku kredytu hipotecznego?
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest prolongata?
Każdy kredyt hipoteczny ma określony czas kredytowania. W potocznym rozumieniu jest to termin, który wyznacza bank na ostateczną spłatę sumy zadłużenia. W przypadku kredytów hipotecznych okres kredytowania jest niekiedy bardzo długi – może sięgać nawet kilkudziesięciu lat. Prolongata jest przesunięciem terminu na przykład ostatecznej spłaty kredytu na późniejszy czas. Termin ten nie musi się odnosić jedynie do kredytów hipotecznych. Aczkolwiek w przypadku zadłużenia budowlano-hipotecznego o prolongacie mówimy, gdy zmuszeni jesteśmy odsunąć w czasie oddanie budynku do użytku. Wydłużenie terminu oddania budynku najprawdopodobniej będzie przyczyną podpisania aneksu do umowy kredytowej z bankiem. Wiąże się to z dodatkowymi opłatami.
REKLAMA
Zobacz także: Kredyt walutowy a kredyt złotówkowy
Wpływ na czas spłaty
W czasie kilkudziesięcioletniego okresu spłaty kredytu może nam się przytrafić wiele nieoczekiwanych zdarzeń. Przy procesie wnioskowania nie mamy pewności, że za dwadzieścia lat będziemy mieli wciąż dobrą sytuację finansową. Niezależnie od niej, po uzyskaniu kredytu, zmuszeni jesteśmy do spłaty rat każdego miesiąca. Kredytobiorca, który przestrzega regularnego uiszczania należności i który mądrze zarządza swoimi finansami, w przypadku np. utraty pracy może liczyć na pewną pomoc banku. Chcąc obniżyć wysokość płaconej raty, możemy zgłosić się z prośbą o wydłużenie okresu kredytowania. Jest to typowy wniosek o prolongatę. Należy jednak pamiętać, że decyzja leży w dobrej woli banku, który może, ale też nie musi uznać naszego wniosku.
Zobacz także: Deweloperzy a „Rodzina na Swoim”
Jeśli okres kredytowania zostanie wydłużony, liczmy się z faktem, że kwota kredytu do spłacenia wzrośnie. Więcej rat, oznacza większe odsetki.
REKLAMA
REKLAMA