REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy poręczenie przy kredycie hipotecznym jest konieczne?

Gabriela Szuba
Poręczenie kredytu mieszkaniowego przez żyranta jest z perspektywy banku wystarczającym zabezpieczeniem.
Poręczenie kredytu mieszkaniowego przez żyranta jest z perspektywy banku wystarczającym zabezpieczeniem.

REKLAMA

REKLAMA

Zazwyczaj bank nie wymaga poręczycieli przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Z wyjątkiem kredytobiorców, którzy na przykład nie mają uregulowanego stosunku do służby wojskowej.

Poręczenie kredytu

Poręczenia kredytów hipotecznych były często stosowaną metodą zabezpieczenia w latach 90. XX wieku.Banki korzystają z nich do tej pory. Zdarza się to jednak w przypadku kredytów na mniejsze sumy. Poręczenie kredytu mieszkaniowego przez żyranta jest z perspektywy banku wystarczającym zabezpieczeniem. W przypadku zaprzestania regularnej spłaty rat przez kredytobiorcę, placówka udzielająca zadłużenia ma prawo do szybkiego egzekwowania pieniędzy od poręczyciela. Obecnie jednak coraz rzadziej stosuje się tę metodę. Zasady przyznawania kredytów hipotecznych zmieniły się. Pieniądze na mieszkanie dostają osoby wiarygodne, o sprawdzonej zdolności do spłaty rat. O poręczyciela bank może prosić w przypadku, gdy:

REKLAMA

- jesteśmy klientem podwyższonego ryzyka. Często poręczenie pozwala nam w ogóle dostać kredyt;

- tylko jedna osoba w gospodarstwie uzyskuje dochód;

- mężczyzna wnioskujący o kredyt ma nieuregulowany stosunek do służby wojskowej;

- poręczenie występuje zamiast wpłaty ubezpieczenia pomostowego. Dotyczy ono zabezpieczenia, jakiego wymaga bank od momentu wypłacenia kredytu do czasu wypisania hipoteki mieszkania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zmiany na rynku kredytów hipotecznych

Rzadsze zastosowanie

Obowiązek znalezienia poręczyciela na sumę przekraczającą kilkadziesiąt tysięcy złotych owocował spadkiem składanych wniosków o kredyt hipoteczny. To nie była dobra sytuacja z perspektywy banku. Mimo że poręczenie jest najbardziej wiarygodną formą zabezpieczenia zadłużenia, bank praktycznie zupełnie od niego odstąpił. Obecnie stosuje się różne formy ubezpieczeń.

Zobacz także: Refinansowanie kredytu przyniesie oszczędności

Pamiętajmy o tym, że dobry kredytobiorca nie wymaga poręczenia. Zastanówmy się, zanim zgodzimy się zostać poręczycielem kredytu. Niespłacane raty obciążą nas obowiązkiem spłaty zadłużenia z własnej kieszeni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

REKLAMA

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

Hipoteka odwrócona - fakty i mity

Hipoteka odwrócona wzbudza kontrowersje. Wiele osób nie wie, że taka hipoteka może być w modelu sprzedażowym (renta dożywotnia) lub w modelu kredytowym (odwrócony kredyt hipoteczny). Co z kwestiami prawnymi?

REKLAMA

Rozliczanie podatku CIT z zastosowaniem obniżonej stawki 9% - zmiana interpretacji indywidualnej

Szef KAS potwierdził, że mały podatnik CIT, może stosować preferencyjną stawkę podatkową w wysokości 9% do obliczania zaliczek na podatek, ale jedynie do momentu przekroczenia ustawowego limitu przychodów. Po przekroczeniu limitu w określonym miesiącu/kwartale, zaliczkę na podatek dochodowy za ten okres oraz kolejne powinien obliczać już według stawki 19%.

Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

REKLAMA