Czy warto refinansować kredyt?
REKLAMA
REKLAMA
Na czym to polega refinansowanie?
Refinansowanie polega na tym, że inny bank spłaca nasz stary kredyt. Z upływem czasu banki oferują coraz bardziej atrakcyjne warunki kredytowania. Obecny bank może nie chcieć zgodzić się na zmianę warunków twojego zadłużenia, w związku z czym możesz zawrzeć umowę kredytu refinansowego. Kredyt refinansowy to kredyt zaciągnięty w celu spłacenia innego zobowiązania. W praktyce polega on na tym, że przenosimy nasz kredyt do innego banku. Najczęściej (w związku z niższym oprocentowaniem, które oferuje nam bank) wiąże się to ze zmniejszeniem naszej miesięcznej raty.
REKLAMA
Zobacz także serwis: Kredyty
Jak długo spłacasz kredyt?
Oczywiście zawarcie umowy kredytu refinansowego nie jest zupełnie bezproblemowe. Po pierwsze, wiele banków chce mieć pewność, że udziela go uczciwemu kredytobiorcy. W związku z tym często wymaga, aby kredyt był spłacany już przez pewien czas (np. 2 czy 3 lata). Trudności z otrzymaniem kredytu refinansowego będą miały osoby, które spóźniały się ze spłacaniem rat.
Koszty refinansowania
Najczęściej ponoszonym kosztem jest prowizja, jaką musimy zapłacić naszemu dotychczasowemu bankowi. Jest ona związana z wcześniejszą spłatą kredytu i wynosi nawet do 3% wartości pozostałej kwoty kredytu. Warto zainteresować się więc tym tematem, zawierając naszą pierwszą umowę kredytu. Sprawdź, jakie koszty twój bank nałoży na ciebie, jeżeli będziesz chciał spłacić kredyt wcześniej.
Kolejnym kosztem są opłaty sądowe i zapłata podatku, związane ze zmianą wpisu hipoteki w księdze wieczystej.
Zobacz także: Czy warto korzystać z pomocy doradców w zaciągnięciu kredytu?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.