REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Marta Wrzosek
Sam możesz obliczyć swoją zdolność kredytową, wykorzystując do tego kalkulator kredytowy.
Sam możesz obliczyć swoją zdolność kredytową, wykorzystując do tego kalkulator kredytowy.

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno pozytywna decyzja kredytowa banku, jak i wysokość kredytu zależą od twojej zdolności kredytowej. Bank musi mieć możliwość zbadania, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacać raty kredytu wraz z odsetkami. Co bank bierze pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej?

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to możliwość zaciągnięcia kredytu i spłacania go wraz z odsetkami w wyznaczonym przez bank terminie. Ocena zdolności kredytowej nie wpływa wyłącznie na sam fakt przyznania kredytu. Niebagatelną rolę odgrywa również w określeniu wysokości kredytu.

REKLAMA

Dla banku jest to informacja, że klient będzie w stanie spłacać kredyt regularnie. Kredytobiorca zaś skoncentruje się na poszukiwaniu mieszkania, na które rzeczywiście go stać. Banki oceniają zdolność kredytową różnie, biorąc pod uwagę wiele czynników. Istotnym elementem jest także to, jakie ryzyko jest w stanie zaakceptować bank.

Pamiętaj, że odmowa udzielenia kredytu przez jeden bank, nie wyklucza otrzymania go w innym. Decydując się na zaciągnięcie kredytu, udaj się do więcej niż jednego banku.

Oceń swoją zdolność kredytową samodzielnie

Zanim udasz się do banku (banków), warto oszacować swoją zdolność kredytową w domu. Internet oferuje niezliczoną ilość kalkulatorów kredytowych, które po wprowadzeniu podstawowych danych (m.in. wkład własny, oprocentowanie, okres spłaty, wartość nieruchomości, kwota kredytu) obliczą twoją miesięczną ratę kredytu. Już na tej podstawie będziesz mógł stwierdzić, czy stać cię na kredyt.

Ocena zdolności kredytowej wykonywana przez bank odbywa się na podstawie złożonego wniosku kredytowego, biorąc pod uwagę już konkretną nieruchomość, którą chcesz nabyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zmiany w kredytach mieszkaniowych

Na co bank zwraca uwagę?

Na ogół zdolność kredytowa oceniana jest na podstawie aktualnego bilansu przychodów i wydatków. Nie są to jednak jedyne czynniki. Bank bierze pod uwagę również:
• stan cywilny;
• wykształcenie;
• wykonywany zawód (w tym sposób uzyskiwania dochodu, np. umowa o pracę, umowa zlecenia, własna działalność gospodarcza);
• poziom i regularność dochodów;
• liczbę osób w twoim gospodarstwie domowym;
• wkład własny;
• okres spłaty kredytu.

Bank ocenia również twoją historię kredytową. Wcześniejsze problemy ze spłatą kredytu mogą znacznie utrudnić lub wręcz uniemożliwić ci zaciągnięcie kredytu w danym banku.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Jest na to kilka sposobów. W pierwszej kolejności warto przedłużyć okres spłaty innych posiadanych kredytów. Zmniejszy to bowiem miesięczną ratę, która wpływa na wysokość naszych wydatków.

Warto również zrezygnować z wszelkich posiadanych kart kredytowych. Można wziąć też pod uwagę zaciągnięcie kredytu wraz ze współkredytobiorcą.

Zobacz także: Zwiększenie zdolności kredytowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

REKLAMA

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

REKLAMA