REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Klimatyzacja z pompą ciepła

Pompa ciepła. Fot. Sofath
Pompa ciepła. Fot. Sofath

REKLAMA

REKLAMA

Jak działa pompa ciepła? Czym jest czynnik roboczy? Na czym polega chłodzenie pasywne oraz aktywne? Jak działa pompa ciepła z ogrzewaniem podłogowym? Czy pompy ciepła mogą zastąpić tradycyjną klimatyzację? – wyjaśnia Rafał Magiera, ekspert Sofath.

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła, poza standardowym zastosowaniem, jakim jest ogrzewanie pomieszczeń, mogą pełnić rolę urządzeń do ich chłodzenia. Technologia ich pracy opiera się na zasadzie termodynamiki, która umożliwia transport energii cieplnej z dolnego źródła (gruntu, wody lub powietrza) do górnego źródła, czyli ogrzewania podłogowego, grzejnikowego czy klimakonwektorów.

REKLAMA

Czym jest czynnik roboczy?

Czynnik roboczy, będący nośnikiem energii cieplnej, odpowiada za przepływ ciepła w zamkniętym obiegu termodynamicznym. Pompa pobiera ciepło z wymiennika zewnętrznego, podnosząc parametry czynnika tak, aby były użyteczne do ogrzania budynku.

Zobacz także:  Pompy ciepła – praca, moc, cena

Pompa ciepła, działanie aktywne i pasywne – różnice

Podczas chłodzenia pompy ciepła mogą działać dwojako: pasywnie lub aktywnie. Pierwszy sposób korzysta z niskiej temperatury dolnego źródła. Druga metoda wymaga dostarczenia energii elektrycznej i włączenia sprężarki, co powoduje zmianę kierunku przepływu czynnika roboczego. W tym wypadku pompa odbiera ciepło z pomieszczenia i przekazuje do wymiennika gruntowego, co powoduje obniżenie temperatury w budynku.

Czym się charakteryzuje chłodzenie pasywne?

REKLAMA

W systemie tym sprężarka pompy ciepła pozostaje wyłączona, a pracują tylko pompy obiegowe. Chłodzenie pasywne wykorzystuje naturalną różnicę temperatur w okresie letnim - wyższą w budynku i niższą w gruncie. Jego efektywność zależy od trzech czynników: wielkości dolnego źródła, jego temperatury i czasu eksploatacji. Należy pamiętać, że temperatura gruntu po pewnym czasie podniesie się o kilka stopni, co skutkuje ograniczeniem mocy chłodzenia. Dlatego za bardziej efektywne źródło uważana jest woda gruntowa, której temperatura nie jest tak zmienna w ciągu roku. Niska temperatura wód gruntowych sprawia, że system zabiera energię cieplną z budynku, zamieniając ją następnie w chłód.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Największym atutem chłodzenia pasywnego jest jego ekonomiczność. W systemie Termeo działają jedynie pompy obiegowe, co znacznie obniża koszty eksploatacji i czyni tę metodę najtańszą opcją chłodzenia pomieszczeń. Drugą, niemniej istotną zaletą, jest korzystny wpływ chłodzenia pasywnego na regenerację źródła ciepła, w tym wypadku gruntu, eksploatowanego w zimie. W takim systemie dolne źródło jest podgrzewane energią z powietrza, która zostaje pobrana z ochładzanych pomieszczeń - wyjaśnia Rafał Magiera, ekspert Sofath.

Chłodzenie aktywne - pompa ciepła Caliane Sofath - technologia bezpośrednie parowanie-woda. Fot. Sofath

Na czym polega chłodzenie aktywne?

REKLAMA

To stosunkowo nowe rozwiązanie, dostępne na rynku od kliku lat. W przeciwieństwie do chłodzenia pasywnego, sprężarka pompy zostaje włączona. Dzięki temu wysoka temperatura jest skuteczniej odprowadzana do dolnego źródła. Pompa odbiera ciepło panujące w domu, przekazując je do wymiennika gruntowego.

- Chłodzenie aktywne, mimo że wymaga większych nakładów finansowych spowodowanych dostarczeniem energii elektrycznej, ma ogromne zalety. Jest dużo bardziej wydajne niż chłodzenie pasywne - przy zastosowaniu klimakonwektorów działa na zasadzie standardowej klimatyzacji, która swoją pracę opiera na wodzie lodowej o temperaturze 7/12°C. O ile chłodzenie pasywne zapewnia jedynie delikatną różnicę temperatur, system chłodzenia aktywnego pozwala na znaczne obniżenie temperatury panującej w pomieszczeniu, co jest szczególnie istotne podczas letnich upałów – tłumaczy Rafał Magiera, ekspert Sofath.  

Zobacz także:  Pompa do centralnego ogrzewania – jak dobrać odpowiednią?

Pompa ciepła a grzewcza ogrzewanie podłogowe

Istotne znaczenie dla skuteczności systemu chłodzenia za pomocą pomp ciepła ma zastosowana instalacja grzewcza. Sprawdzonym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Większą efektywność przynosi jednak montaż dwóch instalacji naraz –  „podłogówki”, która zapewnia ciepło zimą oraz klimakonwektorów, które latem dostarczają chłód. Niewielka powierzchnia tradycyjnych grzejników całkowicie uniemożliwia wymianę chłodu z otoczeniem, co jednocześnie wyklucza je jako urządzenia do obniżania temperatury budynków. Chłodzenie pasywne, ze względu na zastosowaną technologię ma wydajność niższą niż aktywne, dlatego nie powinno wykorzystywać się w nim klimakonwektorów. Sprawdzą się one przy chłodzeniu aktywnym  - dając możliwość pełnej klimatyzacji domu.

Zobacz także:  Ile kosztuje pompa ciepła?

Czy pompy ciepła mogą  zastąpić tradycyjną klimatyzację?

Doświadczenie pokazuje, że współczynniki wydajności chłodniczej dla gruntowych pomp ciepła działających w odwróconym obiegu są lepsze niż w przypadku tradycyjnej klimatyzacji. Co więcej, decydując się na instalację pompy do chłodzenia pomieszczeń nie musimy martwić się o montaż dodatkowej jednostki zewnętrznej wyposażonej w sprężarkę i wentylatory. Dzięki temu, nie tylko oszczędzamy miejsce, ale też minimalizujemy hałas. Takie rozwiązanie jest również ekonomiczne, gdyż jedna instalacja podłogowa w systemach marki Sofath jest w stanie dostarczać chłód latem i ciepło zimą do każdej przestrzeni w budynku. Natomiast przy tradycyjnej klimatyzacji niezbędne jest umieszczenie urządzenia w każdym pomieszczeniu, które chcemy ochłodzić.

Zobacz także: Pompy ciepła – fakty i mity

Pompy ciepła wkroczyły w drugą fazę rozwoju. Dziś nie służą już tylko ogrzewaniu domu i dostarczaniu ciepłej wody użytkowej. Od kilku lat skutecznie działają także jako system chłodniczy i klimatyzacyjny. Rozwój technologiczny i wielozadaniowość, które za cel postawiła sobie marka Sofath sprawiają, że pompy ciepła są synonimem nie tylko ekologii, ale także komfortu i oszczędności.

Źródło: Sofath

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA