REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
garaż wielostanowiskowy miejsce parkingowe parking
Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Metr kwadratowy garażu: średnio 6-7 tysięcy złotych

REKLAMA

Ceny garażów są mocno zróżnicowane w całej Polsce – paradoksalnie w największych miastach takich jak Warszawa czy Wrocław można znaleźć atrakcyjniejsze oferty sprzedaży niż w miastach, gdzie ofert jest znacznie mniej, więc każde miejsce postojowe staje się czymś na wagę złota.

Uśredniona cena metra kwadratowego garażu w Polsce waha się w przedziale od 6 do 7 tysięcy złotych. Co nie zmienia faktu, że zdarzają się zarówno oferty dużo tańsze jak i bijące rekordy i sięgające 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

W przypadku miejsc postojowych w halach parkingowych czy garażach podziemnych to ceny zaczynają się zwykle od 4,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy, a kończą na wartościach przekraczających 6 tysięcy złotych.

REKLAMA

- Garaż jest wartością bardzo pożądaną wśród kupujących. Pytań o możliwość zakupu garażu w okolicy miejsca zamieszania mamy całkiem sporo i są to zapytania z całej Polski. Konsumenci coraz częściej są jedna uświadamiani, że ceny garaży są bardzo wysokie. Dla przykładu garaże w centrum dużego miasta mogą kosztować nawet 150-160 tysięcy złotych, czyli tyle, ile niegdyś kosztowała kawalerka. Rekordowe oferty są jeszcze droższe. Najwięcej kosztują garaże murowane, wolnostojące, znajdujące się blisko osiedla lub nawet na osiedlu – mówi Mirosław Król.

- Czynnikiem decydującym o zakupie jest przede wszystkim cena, ale także lokalizacja. Garaż musi być blisko miejsca zamieszkania klienta. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się garaże blaszane, a jeszcze mniejszym miejsca w parkingach podziemnych – mówi Mirosław Król.

Polecamy: Wideoszkolenie: Podatek od nieruchomości 2025 – czy firmy czeka rewolucja?

Samochód w firmie

Miejsce parkingowe na wagę złota, ale mniej chętnie w szeregowcu lub na placu przed budynkiem

Jak przyznaje ekspert rynku nieruchomości miejsca w garażach podziemnych potrafią kosztować nawet 100 tysięcy złotych. Dlaczego jest na nie mniej nabywców?

- Bo mamy wrażenie, że kupujemy nie nieruchomość, a po prostu kawałek wolnej, wspólnej przestrzeni. Na niektórych osiedlach sprzedawane są miejsca na parkingach zewnętrznych, czyli właściwie handluje się kawałkiem terenu „przed blokiem” nawet bez zadaszenia. Takie oferty niektórych nawet oburzają, bo za miejsce kilkanaście metrów dalej już płacić nie trzeba – mówi Mirosław Król.

- Miejsce parkingowe na osiedlu, blisko domu, w obrębie miejsca zamieszkania, bywa na wagę złota, stąd zainteresowanie garażami nigdy nie spadnie. Kupujemy coraz więcej pojazdów i chcemy mieć je gdzie parkować. Prawda jest jednak taka, że garaże na swojego kupca czeka wiele miesięcy, bo te ceny trudno nazwać promocyjnymi. Jeżeli cena spada poniżej 50 tysięcy złotych to garaż znika szybko, ale takich ofert jest mało. Widzę także, że często właściciele mieszania na rynku wtórnym osobno sprzedają lokal, osobno garaż i osobno komórkę lokatorską. To chęć maksymalizacji zysku – mówi Mirosław Król.

- O ile w przypadku mieszkań na rynku wtórnym zdarzają się przypadki negocjacji cen, tak garaże czy miejsca postojowe zwykle mają stałe ceny i po prostu czekają na swojego właściciela – mówi ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba wniosków na przydomowe magazyny energii

Szósta edycja programu Mój Prąd cieszy się wielkim zainteresowaniem. Jak poinformowała w niedzielę minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska, do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło 60 tys. na przydomowe magazyny energii.

Windy obowiązkowe od 4. piętra. Co nowe przepisy oznaczają dla cen mieszkań i inwestorów?

W nowych budynkach, od czwartej kondygnacji wzwyż, montaż windy będzie obowiązkowy. Dla jednych to szansa na poprawę dostępności mieszkań, dla innych – dodatkowe koszty. Założyciel firmy MAGMILLON, ekspert rynku nieruchomości Kuba Karliński, wyjaśnia, kto zyska, kto straci i jak zareagują deweloperzy.

Wielkie zmiany w planowaniu przestrzennym. Co oznacza koniec bezterminowych WZ-ek dla właścicieli działek i inwestorów?

Decyzje o warunkach zabudowy (WZ) nie będą już bezterminowe. Od 2026 roku ich ważność zostanie ograniczona do 5 lat. Dla właścicieli działek i inwestorów to duża zmiana – część z nich może stracić możliwość zabudowy.

W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

REKLAMA

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

REKLAMA

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

REKLAMA