REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny prądu na pewno wzrosną w 2024 roku. Jest sposób na złagodzenie podwyżek. Już tego lata można z niego skorzystać

Ceny prądu na pewno wzrosną. Jest sposób na złagodzenie podwyżek. Już tego lata można z niego skorzystać
Ceny prądu na pewno wzrosną. Jest sposób na złagodzenie podwyżek. Już tego lata można z niego skorzystać
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W najbliższych miesiącach ceny prądu najprawdopodobniej wzrosną. Już w zeszłym roku cena energii dla gospodarstw domowych była wyższa o 7,5% względem 2022 roku i wynosiła około 0,78 zł za kWh. Tak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. Niemal pewnie jest, że i w 2024 roku odbiorców czekają kolejne podwyżki. Uchronić się przed nimi można na różne sposoby, między innymi wprowadzając świadome oszczędności w zużyciu energii. Jednym ze sposobów wdrożenia takich działań jest inwestycja w rozwiązania inteligentnego domu. 

Ile zapłacimy  za prąd w 2024 roku?

W zależności od dostawcy, wybranej taryfy oraz miejsca zamieszkania cena prądu w 2024 roku może wzrosnąć dla odbiorcy indywidualnego nawet o kolejne 10%[1]. Ostateczne podwyżki nie są jednak znane, gdyż do czerwca nadal obowiązują rządowe mechanizmy ochrony cenowej, które zostały wprowadzone w odpowiedzi na niestabilną sytuację rynkową. Jednak z dużą dozą pewności można założyć, że tanio już było.

REKLAMA

W lato ochłoda coraz droższa

Jako przykład wzrostu wydatków mogą posłużyć koszty energii wykorzystywanej przez klimatyzatory stacjonarne. Pobór mocy takiego urządzenia może być bardzo różny i w zależności od wielkości schładzanego pomieszczenia oraz uzyskiwanej temperatury może wahać się od 0,6 do nawet 2,5 kW.

Zakładając, że klimatyzator nie pracuje stale z pełną mocą, i średnio będzie ona wynosić około 1 kW, to działając przez około 4 godziny dziennie, w ciągu miesiąca pobiera 120 kWh energii. Oznacza to, że odbiorca może zapłacić przeszło 100 zł za sam koszt prądu. Scenariusz ten zakłada jednak już pewną dozę świadomych oszczędności, takich jak zmniejszenie mocy klimatyzatora i używanie go przez maksymalnie 4 godziny dziennie. 

Klimatyzacja to dodatkowy koszt dla przedsiębiorców

Jest niemal pewne, że jeszcze w tym roku ceny prądu znacząco wzrosną. Co oznacza, że w sezonie letnim korzystanie z klimatyzacji może stać się dość kosztowne. Sytuacja ta może być dotkliwa również dla przedsiębiorców, zwłaszcza w małych i średnich firmach. W biurach i zakładach pracy klimatyzacja często musi być włączona dłużej, a moc urządzenia musi być większa. Takie warunki eksploatacji mogą znacząco wpłynąć na rachunki za prąd. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na koszty są inne zasady rozliczeń za prąd dla przedsiębiorców, przez które firmy często muszą liczyć się z wyższymi przelicznikami za kWh.

Aktywna klimatyzacja podczas nieobecności

Korzystanie z klimatyzacji może być droższe, jeśli zostawimy ją włączoną w trakcie naszej nieobecności. Taka sytuacja może być szczególnie dotkliwa dla przedsiębiorców. Pozostawienie włączonej klimatyzacji na noc w biurze może zdarzać się dość często. Podczas gdy większe przestrzenie biurowe wyposażone są zazwyczaj w automatyczne systemy nawiewowe, to jednak wiele mniejszych firm musi pilnować tego, w jaki sposób użytkuje urządzenia elektryczne.

Kolejnym powodem znaczącego wzrostu kosztów korzystania z klimatyzacji jest pozostawianie otwartych okien. Jeśli temperatura na zewnątrz jest wysoka, to w takiej sytuacji efektywność pracy klimatyzatora drastycznie spada. To w rezultacie generuje dużo wyższe koszty użytkowania.

Dzięki smart home klimatyzacja może być tańsza

REKLAMA

Wymiana starego klimatyzatora na nowy, wyposażony w inteligentne funkcje, może być dla wielu zbyt kosztowna. W optymalizacji kosztów pomóc mogą rozwiązania smart home. Przykładem są inteligentne sterowniki do klimatyzacji, które komunikują się z każdym typem urządzenia na takiej samej zasadzie co dostarczane w zestawie piloty bezprzewodowe. Urządzenia takie pozwalają na całkowicie zdalne kontrolowanie zakresu pracy klimatyzatora, np. za pomocą smartfona. 

Gama produktów smart home rozszerza się i jedną z nadrzędnych funkcji tego typu sprzętu jest ułatwienie optymalizacji kosztów. W sezonie wiosennym i letnim wiele gospodarstw domowych i firm korzysta z klimatyzacji niemal codziennie. W świetle podwyżek cen prądu trzeba być świadomym, że korzystanie z klimatyzatorów również zdrożeje. Warto rozejrzeć się za produktami takimi jak AC Controller. Umożliwia on przygotowanie planu chłodzenia w oparciu o nawyki użytkownika lub zdalną zmianę trybów pracy oraz włączanie i wyłączanie klimatyzatora. Warto również pamiętać, że jest on kompatybilny z niemal każdym klimatyzatorem wykorzystującym pilota na podczerwień – mówi Michał Sroka z Netatmo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobrym sposobem może być również połączenie inteligentnych kontrolerów z czujnikami otwartych okien. Takie zastosowanie daje możliwość automatycznego wyłączenia klimatyzacji na czas wietrzenia pomieszczenia. W biurze może to oznaczać, że pracownik chcący obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, otrzyma informację, które konkretnie okno musi najpierw zostać zamknięte. 

*****

[1] Wyliczenie na podstawie przykładu rozliczenia klienta według taryfy na stronie https://lepiej.tauron.pl/bezpieczenstwo-i-finanse/jakie-beda-ceny-pradu-w-2024-roku/ . Wzrost z 0,78zł na 0,86 zł za kWh = około 10%

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości?

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA