REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inteligentny dom na celowniku hakerów

Oprac. Paulina Karpińska
inteligentny dom na celowniku hakerów
inteligentny dom na celowniku hakerów

REKLAMA

REKLAMA

W gospodarstwach domowych pojawia się coraz więcej urządzeń podłączonych do sieci Wi-Fi. Z jednej strony ułatwiają i urozmaicają życie, zaś z drugiej zagrażają bezpieczeństwu domowników. Jak zachować bezpieczeństwo?

Inteligentny dom na celowniku hakerów

W przeciętnym polskim mieszkaniu znajduje się około dziesięciu urządzeń podłączonych do sieci Wi-Fi. Są to najczęściej laptop, komputer stacjonarny, smartfon, tablet, smartwatch, router, konsola do gier, inteligentny telewizor, serwer NAS. Analitycy nie mają złudzeń, że w najbliższych latach do tej listy dołączą kolejne produkty - lodówki, termostaty, kamery, inteligentne głośniki, żarówki, elektroniczne nianie. W naszych domach pojawia się coraz więcej zaawansowanej technologii, połączonej w jeden system.

REKLAMA

 

REKLAMA

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Netatmo oraz SW Research wśród rodzimych gospodarstw domowych, Polacy inwestują tego typu sprzęt przede wszystkim z trzech powodów: niższych rachunków (51 procent), poprawy komfortu (26 procent) i zwiększenia bezpieczeństwa (25 procent). Ostatni z wymienionych czynników budzi pewnego rodzaju kontrowersje. Jeśli domownicy przestrzegają zasad cyberhigieny i stosują odpowiednie zabezpieczenia, to system monitoringu czy alarmy mogą odstraszać intruzów. W innym razie razie urządzenie podłączone do Internetu stanie się furtką dla hakera. 

- Na domowych komputerach, smartfonach czy NAS-ach znajduje się wiele cennych informacji, takich jak numery kart kredytowych, wyciągi bankowe, hasła i loginy czy wrażliwe dane osobowe. Dlatego nie tylko w firmie, ale również w domu trzeba stosować środki i rozwiązania, które zastopują hakerów. - mówi Robert Dziemianko, Marketing Manager w G DATA. 

Uwaga na NAS-y i routery 

REKLAMA

O ile użytkownicy indywidualni na ogół wiedzą o tym, że na komputerach należy zainstalować oprogramowanie antywirusowe, o tyle do ochrony pozostałych domowych urządzeń łączących się z Internetem podchodzą z dużą beztroską. Tymczasem routery, serwery NAS czy elektroniczne nianie stały się w ostatnim czasie ulubionymi celami cyberprzestępców. 

Domownicy wychodzą z założenia, że używany przez nich sprzęt jest długowieczny i nie wymaga aktualizacji. Niestety, wielu producentów już po dwóch latach przestaje wydawać poprawki oraz aktualizacje do urządzeń. W rezultacie stają się one podatne na cyberataki. Problem ten w znacznym stopniu dotyczy routerów dostarczanych przez operatorów. Specjaliści zalecają, aby wymienić je na produkty z nieco wyższej półki, który zapewni większy zasięg WiFi, lepszą kontrolę nad siecią domową i zwiększy jej bezpieczeństwo. Nie mniej istotny jest rok produkcji, ponieważ urządzenia, które trafiły na rynek przed 2018 rokiem nie oferują standardu szyfrowania WPA3 gwarantującego wyższy poziom zabezpieczeń niż jego poprzednik WPA2. Żelazna zasada mówi też, że nie można zostawiać domyślnych haseł i loginów w routerach. 

- Domowy router Wi-Fi jest centralnym węzłem domowej sieci internetowej, co oznacza, że cały ruch ze wszystkich urządzeń Wi-Fi pod dachem przechodzi przez niego w drodze do chmury. To wystarczająco dużo, aby bardziej zainteresować się tym urządzeniem. mówi Robert Dziemianko.

Innym czułym punktemw domowej sieci jest serwer NAS, zazwyczaj wykorzystywany do tworzenia kopii zapasowych oraz przechowywania różnego rodzaju danych, w tym cennych pamiątek rodzinnych w postaci zdjęć z uroczystości rodzinnych bądź wakacji. Co gorsza, nawet NAS-y dostarczane przez liderów rynku nie są w 100 procentach odporne na działania hakerów. Szczególnie dotkliwe dla użytkowników indywidualnych są ataki ransomware. Wprawdzie cybergangi nie żądają od właściciela domowego NAS-a kilkuset tysięcy dolarów w zamian za odszyfrowanie plików, ale okup w wysokości nawet około 1000 USD jest dotkliwy dla przeciętnej rodziny. Najlepszym sposobem na powstrzymanie gangów ransomware jest ciągła aktualizacja oprogramowania, a także stosowanie silnych haseł i loginów, bowiem część ataków polega na wielokrotnych próbach zalogowania się przy pomocy niepoprawnych danych uwierzytelniających, tak zwany brute force attack.

- Użytkownicy domowi muszą we własnym zakresie radzić sobie z cyberatakami. Nie jest to zadanie łatwe ze względu na rosnącą aktywność hakerów, a także liczbę domowych urządzeń podłączonych do Internetu. Podstawowym zadaniem jest ochrona smartfonów oraz komputerów za pomocą pakietu oprogramowania, takiego jak np. G DATA Internet Security. Należy też dbać o aktualizację sprzętu i nie kierować się przy wyborze routerów i serwerów NAS wyłącznie ceną. - mówi Robert Dziemianko.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA