REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Smart home i eco home – czy i dlaczego idea ekologii jest ważna w planowaniu inwestycji w nieruchomości

Smart home i eco home – czy i dlaczego idea ekologii jest ważna w planowaniu inwestycji w nieruchomości
Smart home i eco home – czy i dlaczego idea ekologii jest ważna w planowaniu inwestycji w nieruchomości
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Smart home i eco home. Współczesny konsument nie idzie na kompromisy. Jeśli już decyduje się na zakup mieszkania, to chce, aby służyło mu możliwie jak najlepiej. Technologia daje dziś ogrom możliwości, a nowobudowane mieszkania pozwalają żyć wygodnie. Smart home i ekologiczne domy wpisują się w trendy, które przeważają na rynku.

Smart home i eco home, a oszczędności

Podwyżki cen za prąd i gaz chyba nikogo już nie dziwią. Pod koniec 2021 roku Urząd Regulacji Energetyki poinformował o podniesieniu stawek za media: energia elektryczna będzie kosztowała średnio o 4% więcej, a gaz podrożeje o około 50%. Słowo się rzekło, a efekty podwyżek dotykają każdego. Utrzymanie gospodarstwa domowego kosztuje znacznie więcej i poważnie uszczupla domowy budżet. Czy jest coś dziwnego w tym, że dobrze sprzedają się inwestycje, które oferują rozwiązania z zakresu smart i eco home?

REKLAMA

Smart home, czyli budownictwo ekologiczne

REKLAMA

Kiedyś rozwiązania z zakresu smart home kojarzyły się przede wszystkim z wygodą. To, rzecz jasna, się nie zmieniło, ale inwestorzy biorą też pod uwagę jeszcze jeden czynnik – ekologiczne budownictwo. Ekologiczne, czyli takie, które nie obciąża środowiska, ale pozwala też jednocześnie zaoszczędzić.

- Zielone budownictwo nie jest jeszcze standardem, ale coraz więcej klientów i deweloperów dostrzega wartości płynące z bycia eko ­­– zauważa Paweł Kuczera, prezes Horyzont Inwestycji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z badania przeprowadzonego przez Otodom wynika, że ponad połowa respondentów uznaje trend eko za rozwiązanie bardzo atrakcyjne. Podobnie jest w przypadku technologii smart, gdzie blisko połowa ankietowanych przyznała, że jest to bardzo atrakcyjny kierunek.

Eco Smart home to świetny sposób, by zwiększyć efektywność gospodarstwa domowego. Przyjmuje się, że systemy bazujące na inteligentnej automatyce pozwalają obniżyć koszty gospodarstwa domowego o 8% w skali roku.

Smart home - komfort i bezpieczeństwo

Oszczędności nie są jedynym czynnikiem, który skłania inwestorów w stronę rozwiązań eco smart home. Zautomatyzowane domy i mieszkania są po prostu bezobsługowe. Ułatwiają życie mieszkańcom i zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa. Inteligenta instalacja oświetleniowa może zapalać lampy zaraz po wejściu do pomieszczenia. Dzięki inteligentnemu ogrzewaniu czy klimatyzacji, system samodzielnie zadba o optymalną temperaturę w pomieszczeniach, co bezpośrednio przekłada się też na kwestie związane z ekologią.

- Inwestorzy coraz chętniej decydują się na rozwiązania z zakresu eco smart home, ponieważ tego właśnie poszukują klienci. Stare budownictwo i technologie stosowane kilkadziesiąt lat temu nie zapewniają tak dużego komfortu, jak nowoczesne, niemalże w pełni zautomatyzowane, domy i mieszkania – mówi ekspert z firmy Horyzont Inwestycji.

Trzeba też wspomnieć, że nowe technologie to jednocześnie nowy poziom bezpieczeństwa. I to nie tylko pod względem ochrony przed potencjalnymi złodziejami, ale szybkie powiadomienia w przypadku zalania mieszkania wodą czy zagrożeniu pożarem.

Inwestycje w osiedla w duchu eco smart home

REKLAMA

Idea ekologii i smart home nie przejawia się wyłącznie w przypadku pojedynczych nieruchomości. Wielu inwestorów, którzy planują budowę domków w zabudowie szeregowej czy większych osiedli mieszkaniowych, stara się wdrożyć standardy ecosmart, z których będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy. Mikroinstalacje fotowoltaiczne na dachach domów, pompy ciepła czy odzysk wody z deszczówki, to tylko niektóre z dostępnych rozwiązań.

W takich miejscach po prostu żyje się lepiej. I to nie tylko ze względu na nowe technologie. Inwestorzy dbają też, aby osiedla wyróżniały się wizualnie i do razu przyciągały wzrok. Wokół jest mnóstwo terenów zielonych, projekty zwykle przewidują karmniki dla ptaków czy domki dla owadów, bez których zieleń nie mogłaby się rozwijać. Jest naturalnie, nowocześnie i bezpiecznie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA