REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NBP: banki zaostrzą kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych

NBP: banki będą zaostrzały kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych
NBP: banki będą zaostrzały kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Banki w Polsce uzależniają swoją politykę udzielania kredytów hipotecznych od przyszłych decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Wraz z jej zaostrzeniem i podniesieniem stóp procentowych, banki będą zaciskały pasa dla kredytobiorców kupujących mieszkania na kredyt hipoteczny.

Wzrost stóp procentowych zaostrzy kryteria udzielania kredytów hipotecznych

Aż 45 proc. przebadanych banków zadeklarowało zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych w 2022 r. Jeszcze więcej, bo aż 58 proc. ankietowanych instytucji spodziewa się dalszego spadku popytu na kredyty hipoteczne ­ – wynika z raportu pt. „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych”. Został on przygotowany na podstawie ankiety, którą na początku stycznia 2022 r. wypełniły 23 banki o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 88 proc.

REKLAMA

Powyższe deklaracje to kontynuacja przeważającego trendu już pod koniec 2021 r. Już wtedy cześć banków (28 proc.) zacisnęła kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych. Z kolei w 13 proc. złagodziło standardy kredytowania.
 

REKLAMA

Bankowcy jako główny powód zaostrzania swojej polityki w kwestii udzielania kredytów hipotecznych wskazali decyzje Rady Polityki Pieniężnej w kwestii polityki pieniężnej. Tą przyczynę wskazało 34 proc. Drugim powodem, z 14 proc. wynikiem, są pogarszające się prognozy sytuacji gospodarczej. Inne to wdrożenie wymogów znowelizowanej Rekomendacji S, w tym skrócenie maksymalnego okresu, dla którego badana jest zdolność kredytowa kredytobiorcy.

Z kolei złagodzenie polityki kredytowej w części banków wynikała ze wzrostu konkurencji ze strony innych banków (16 proc.) oraz prognozami sytuacji na rynku mieszkaniowym i spadkiem popytu na kredyty mieszkaniowe (po 13 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Coraz mniejsza liczba zaciągniętych kredytów mieszkaniowych

Po trzech kwartałach wzrostów popytu na kredyty mieszkaniowe w IV kwartale 2021 r. spadł on aż o 47 proc. – wynika z raportu NBP.

Popyt na kredyty mieszkaniowe w ostatnich latach i przyczyny jego zmian

Popyt na kredyty mieszkaniowe w ostatnich latach i przyczyny jego zmian

NBP

Zdaniem ankietowanych banków przyczyniły się do tego w głównej mierze prognozy odnośnie sytuacji na rynku mieszkaniowym (według 28 proc.), a także zmiany w wydatkach konsumpcyjnych i pogorszenie się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych. Inne to zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów pod hipotekę, wykorzystanie alternatywnych źródeł finansowania, w tym kredytów z innych banków.

Wśród nieobjętych ankietą czynników wpływających na zmianę popytu banki wskazały m.in.: wzrost stóp procentowych. Zdaniem bankowców wpływ miało również wprowadzenie ułatwień w budowie domów o powierzchni do 70 m2. Kredytowanie zakupu mieszkania z gwarancją wkładu własnego udzielaną przez BGK, również ograniczyło popyt w IV kwartale 2021 r., mimo iż program ten rozpocznie swoje działanie od maja 2022 r.

Źródło: NBP

Opracowała Paulina Karpińska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA