NBP: banki zaostrzą kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych
REKLAMA
REKLAMA
Wzrost stóp procentowych zaostrzy kryteria udzielania kredytów hipotecznych
Aż 45 proc. przebadanych banków zadeklarowało zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych w 2022 r. Jeszcze więcej, bo aż 58 proc. ankietowanych instytucji spodziewa się dalszego spadku popytu na kredyty hipoteczne – wynika z raportu pt. „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych”. Został on przygotowany na podstawie ankiety, którą na początku stycznia 2022 r. wypełniły 23 banki o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 88 proc.
REKLAMA
Powyższe deklaracje to kontynuacja przeważającego trendu już pod koniec 2021 r. Już wtedy cześć banków (28 proc.) zacisnęła kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych. Z kolei w 13 proc. złagodziło standardy kredytowania.
REKLAMA
Bankowcy jako główny powód zaostrzania swojej polityki w kwestii udzielania kredytów hipotecznych wskazali decyzje Rady Polityki Pieniężnej w kwestii polityki pieniężnej. Tą przyczynę wskazało 34 proc. Drugim powodem, z 14 proc. wynikiem, są pogarszające się prognozy sytuacji gospodarczej. Inne to wdrożenie wymogów znowelizowanej Rekomendacji S, w tym skrócenie maksymalnego okresu, dla którego badana jest zdolność kredytowa kredytobiorcy.
Z kolei złagodzenie polityki kredytowej w części banków wynikała ze wzrostu konkurencji ze strony innych banków (16 proc.) oraz prognozami sytuacji na rynku mieszkaniowym i spadkiem popytu na kredyty mieszkaniowe (po 13 proc.).
Coraz mniejsza liczba zaciągniętych kredytów mieszkaniowych
Po trzech kwartałach wzrostów popytu na kredyty mieszkaniowe w IV kwartale 2021 r. spadł on aż o 47 proc. – wynika z raportu NBP.
Zdaniem ankietowanych banków przyczyniły się do tego w głównej mierze prognozy odnośnie sytuacji na rynku mieszkaniowym (według 28 proc.), a także zmiany w wydatkach konsumpcyjnych i pogorszenie się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych. Inne to zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów pod hipotekę, wykorzystanie alternatywnych źródeł finansowania, w tym kredytów z innych banków.
Wśród nieobjętych ankietą czynników wpływających na zmianę popytu banki wskazały m.in.: wzrost stóp procentowych. Zdaniem bankowców wpływ miało również wprowadzenie ułatwień w budowie domów o powierzchni do 70 m2. Kredytowanie zakupu mieszkania z gwarancją wkładu własnego udzielaną przez BGK, również ograniczyło popyt w IV kwartale 2021 r., mimo iż program ten rozpocznie swoje działanie od maja 2022 r.
Źródło: NBP
Opracowała Paulina Karpińska
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.