REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Ile wynosi próg bólu polskich kredytobiorców?
Ile wynosi próg bólu polskich kredytobiorców?

REKLAMA

REKLAMA

Stopy procentowe rosną. Ale to nie ich dzisiejszy poziom rozbudza wyobraźnię ekonomistów i … kredytobiorców. Pytanie, które dzisiaj wszyscy sobie zadają, dotyczy rozmiaru kolejnych podwyżek. Podwyżek, które będą miały duże znaczenie zarówno dla tych z nas, którzy oszczędzają, jak i tych, którzy mają kredyt do spłacenia.

Widmo podwyżki stopy referencyjnej

REKLAMA

Wysokość wskaźnika WIBOR wpływa na wysokość raty kredytu mieszkaniowego i zmienia się niemal każdego dnia. Jednak nie tylko on ma wpływ na koszt kredytu.

W opinii większości ekonomistów podwyżki stóp procentowych są nieuchronne i po prostu konieczne. Konieczne, aby inflacja mogła wrócić do poziomów, które mniej będę dawać się we znaki przeciętnemu Kowalskiemu. Problemy z inflacją widzi każdy z nas robiąc zakupy, płacąc rachunki za prąd i gaz, ale również odkładając oszczędności w banku. Te ostatnie bowiem przy dzisiejszej inflacji stopniowo tracą na wartości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Ewidentnie widać więc, że banki oczekują kolejnych podwyżek stóp procentowych i to w relatywnie krótkim czasie. Już dzisiaj bowiem pożyczają pieniądze drożej, niż wskazywałaby na to stopa referencyjna ustalana przez radę Polityki Pieniężnej - zaznacza Marta Buzalska z serwisu Otodom.

Abstrahując od czynników zewnętrznych, które pozostają poza sferą oddziaływania polityki pieniężnej (ceny surowców energetycznych na światowych giełdach), RPP może starać się obniżyć wpływ tych wewnętrznych. Przez co coraz częściej pojawiają się głosy o możliwych podwyżkach stopy referencyjnej do poziomu 4%, lub nawet wyższego.

Kredyty mieszkaniowe będą coraz droższe

Wyższe stopy procentowe to jednak kiepska informacja dla kredytobiorców.

- Zwłaszcza tych, którzy zadłużyli się na duże kwoty i na długi okres, czyli przede wszystkim tych, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny na zakup/ budowę mieszkania lub domu - podkreśla Marta Buzalska.

Zweryfikowaliśmy, jak potencjalne podwyżki stopy referencyjnej odbiją się na wysokości raty kredytu. W tym celu przyjęliśmy kilka założeń. Czas trwania umowy kredytowej to 25 lat, raty równe, koszt zakupu mieszkania to 300 tys. zł, wkład własny 20%, kwota kredytu 240 tys. zł, marża banku 2,0%. Wyniki prezentuje poniższe zestawienie.

Wysokość raty kredytu hipotecznego w zależności od stopy Wibor3M

Wysokość raty kredytu hipotecznego w zależności od stopy Wibor3M

otodom.pl

Wzrost stopy Wibor3M z 2% do 3% oznacza dodatkowe 136,21 zł raty kredytu co miesiąc. Kolejna taka podwyżka, w wyniku której Wibor3M wyniósłby 4,0% spowoduje wzrost raty kredytu do poziomu 1 546,32 zł. W skali roku oznacza to 3 354,12 zł dodatkowych obciążeń dla domowego budżetu.

Ewentualny dalszy wzrosty stóp procentowych i co za tym idzie odsetek od kredytów może oznaczać coraz bardziej dotkliwe drenowanie portfeli wielu polskich rodzin. Pytania, które na dzisiaj pozostają bez odpowiedzi to: ile podwyżek stóp procentowych będzie jeszcze potrzebnych i jakie jest próg bólu kredytobiorców?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA