REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty hipoteczne – rekordowa sprzedaż w III kwartale

Związek Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF)
Kredyty hipoteczne – rekordowa sprzedaż w III kwartale
Kredyty hipoteczne – rekordowa sprzedaż w III kwartale
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wartość kredytów hipotecznych udzielonych przy wsparciu ekspertów zrzeszonych w Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) oraz firmy Open Finance po raz pierwszy w historii przekroczyła 12 mld zł. Jest to wzrost o blisko 7% w porównaniu do II kw. br. Czy równie wysoką wartość osiągnęły kredyty gotówkowe i firmowe?

Kredyty hipoteczne – pożądane wsparcie pośrednika finansowego

Udział pośredników finansowych w całym rynku kredytów hipotecznych wyniósł aż 52%. Według NBP na całym rynku w III kw. 2021 r. udzielono 23,61 mld zł kredytów hipotecznych. Oznacza to, że Polacy chętnie korzystają z usług doświadczonych specjalistów z branży, zwłaszcza, gdy chodzi o tak duże i poważne zobowiązania jak kredyty mieszkaniowe.

REKLAMA

REKLAMA

Do rekordowej sprzedaży przyczynił się również wzrost cen mieszkań oraz obowiązujące w tamtym momencie rekordowo niskie oprocentowanie kredytów. W IV kw. o taki wynik będzie więc trudniej, ponieważ stopy procentowe zdecydowanie wzrosły.

Wbrew pozorom III kw. był trudnym okresem, ponieważ banki znacznie wydłużyły czas przyznawania kredytów. Obecnie problem już niemal nie występuje, ale pojawił się kolejny. Podwyżki stóp procentowych, które nie tylko podwyższają raty, ale również wpływają na spadek dostępnej kwoty kredytu. Firmy pośrednictwa finansowego pozwalają jednak w jednym miejscu sprawdzić zdolność kredytową danego konsumenta w wielu bankach jednocześnie. Klienci bardzo sobie to cenią. Jeśli jednak oprocentowanie kredytów dalej będzie mocno rosło, to wkrótce część osób będzie mogła liczyć na znacznie niższą kwotę kredytu niż dotychczas – ocenia Adrian Jarosz, prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego oraz prezes Expander Advisors.

Wartość wypłaconych KREDYTÓW HIPOTECZNYCH (w mln zł)

lp.

Nazwa firmy

II kw. 2021 r.

III kw. 2021 r.

1

Expander Advisors

4 411,90

4 867,35

2

Notus Finanse

2 647,63

2 764,32

3

Lendi

1 211,19

1 468,16

4

mFinanse

1 158,04

1 203,66

5

Gold Finance

926,00

1 179,00

6

OF

1 247,00

902,00

Razem

11 601,76

12 384,49

Wartość kredytów hipotecznych sprzedanych przez ZFPF i firmę OF w II kw. 2021 r.
i III kw. 2021 r.

REKLAMA

- Wysoki wynik w III kw. w kategorii produktowej, którą są kredyty hipoteczne, jest wynikiem popytu z pierwszej połowy roku, na który z kolei wpłynęło niskie oprocentowanie oraz dostępność nieruchomości. Analizując rekordowe zapytania do BIK, wynik ten był jednak do przewidzenia. III kw. przyniósł natomiast kilka zmian na rynku, które odczujemy na wartościach wypłat na początku 2022 r. Najbardziej istotną zmianą jest podwyżka stóp referencyjnej o 1,15% do 1,25%. Dla części konsumentów jest ona znacząca, natomiast warto odnieść się do wysokości stóp przed pandemią – nadal są o 0,25% niższe – zauważa Dariusz Lewandowski, dyrektor zarządzający Notus.

Dodaje, że pomimo relatywnie niskich stóp część przyszłych kredytobiorców wstrzymuje się z decyzją o zakupie nieruchomości, gdyż nie ma pewności czy to ostatnia podwyżka. Tym samym osoby, dla których rata kredytu jest znaczącym obciążaniem budżetu, odwlekają decyzję o podjęciu finansowania.

- Drugą ważną kwestią jest dostępność oferty mieszkaniowej. Szczególnie w dużych miastach podaż jest mocno ograniczona, a ceny dostępnych lokali często są bardzo wysokie. Ponadto zakupy hurtowe całych inwestycji powodują, że szukający mieszkań obecnie mają niewielki wybór – wylicza Dariusz Lewandowski.

Zauważa, że jednak dwa ostatnie czynniki sprawiają, że w IV kw. 2021 r. już widać osłabnięcie popytu. Dostrzega w tym jednak również dobrą stronę. W jego ocenie  czasy procesowe w bankach powoli wracają do normy.

Kredyty gotówkowe - stabilizacja wyników

Łączna wartość kredytów gotówkowych udzielonych przy wsparciu ekspertów ZFPF (i OF) w III kw. 2021 r. wyniosła blisko 682 mln zł. Jest to wartość zbliżona do poprzednio kwartału (694 mln kw./kw.). Możemy więc powoli zauważyć stabilizację wyników w tym segmencie produktów. Jednak suma ta nadal jest niższa od sprzedaży osiąganej przez pośredników jeszcze przed pandemią. Poprawę sytuacji w IV kw. mogą przynieść nadchodzące święta.

– Z jednej strony sytuacja w tym segmencie kredytów gotówkowych jest zdecydowanie lepsza niż przed rokiem, ponieważ wartość pożyczek w tym ujęciu wzrosła aż o 53%. Jednak z drugiej strony wciąż jest niższa aż o 15% w porównaniu do III kw. 2019 r.[1] Jeszcze niedawno wydawało się, że sytuacja stopniowo powraca do normy, czyli do poziomu sprzed pandemii. Obecnie pojawił się jednak nowy czynnik, którym są rosnące stopy procentowe. Ich wzrost wpłynie na mniejszą dostępność pożyczek. Mamy też kolejną falę zachorowań na Covid-19. Trudno więc określić kiedy rynek powróci do „normalnego” stanu - ocenia Adrian Jarosz.

Wartość wypłaconych KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH (w mln zł)

lp.

Nazwa firmy

II kw. 2021 r.

III kw. 2021 r.

1

mFinanse

341,63

334,66

2

Expander Advisors

143,10

146,76

3

Notus Finanse

77,44

75,45

4

Lendi

51,33

60,79

5

Gold Finance

22,50

33,00

6

OF

58,00

31,00

Razem

694,00

681,66

Wartość kredytów gotówkowych sprzedanych przez członków ZFPF i firmę OF
w II kw. 2021 r. i III kw. 2021 r.

Dominik Skrzycki, wiceprezes zarządu ZFPF i członek zarządu w mFinanse ma jednak nadzieję, że wzrost poziomu stóp procentowych oraz rosnąca inflacja nie wpłyną negatywnie na decyzje zakupowe Polaków.

- Końcówka roku i zbliżające się Święta są dobrym prognostykiem dla kolejnego kwartału. Konsumenci, jak każdego roku w okresie przedświątecznym, częściej sięgają po dodatkowe źródło finansowania właśnie w postaci kredytów gotówkowych. – podkreśla  Dominik Skrzycki.

Kredyty firmowe - spadek poziomu sprzedaży

W III kw. 2021 r. wartość kredytów firmowych udzielonych przez członków ZFPF (i OF) wyniosła ponad 475 mln. Jest to wynik o ponad 13% niższy niż w poprzednio analizowanym kwartale (blisko 550 mln). Co wpłynęło na taki efekt? Zdaniem ekspertów ZFPF znaczący wpływ na sytuację, podobnie jak w przypadku kredytów gotówkowych, miała pandemia. Firmy w oczekiwaniu na kolejną falę zachorowań obawiały się kolejnych obostrzeń. To wstrzymywało decyzje o nowych inwestycjach.

- Kredyty dla firm były najsłabszym segmentem rynku kredytowego w III kw. Podobnie jak w przypadku pożyczek gotówkowych, w poprzednich okresach obserwowaliśmy tu systematyczną poprawę. Jednak poprzedni kwartał zatrzymał tę tendencję. Przedsiębiorcy woleli wstrzymać się z decyzją o zaciągnięciu dodatkowego finansowania i zobaczyć jak będzie wyglądała sytuacja w zakresie obostrzeń w trakcie jesiennej fali zachorowań – ocenia prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego i prezes Expander Advisors.

Wartość wypłaconych KREDYTÓW FIRMOWYCH (w mln zł)

lp.

Nazwa firmy

II kw. 2021 r.

III kw. 2021 r.

1

mFinanse

248,64

221,91

2

Expander Advisors

124,80

104,83

3

Notus Finanse

70,21

51,04

4

Gold Finance

49,00

46,00

5

Lendi

23,03

31,67

6

OF

34,00

20,00

Razem

549,68

475,45

. Wartość kredytów firmowych sprzedanych przez członków ZFPF i firmę OF
w II kw. 2021 r. i III kw. 2021 r.

- Po udanych dwóch pierwszych kwartałach 2021 r. liczyliśmy na kontynuację tego pozytywnego trendu również w okresie wakacji. Stało się jednak inaczej i w III kw. byliśmy świadkami spadku poziomu sprzedaży kredytów firmowych przez ZFPF i OF o 13% (z 549 mln w II kw. do 475 mln w III kw.). Płynące z rynku informacje dotyczące dobrej kondycji firm i ich chęci dalszego inwestowania w rozwój, pozwalają nam jednak z optymizmem patrzeć na kolejny kwartał – podsumowuje Dominik Skrzycki.

 

[1] Dane za III kw. 2019 i 2020 r. nie zawierają wyników firmy Lendi, która dołączyła do ZFPF-u  w I kw. 2021 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA