REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek nieruchomości - skutki podniesienia stóp procentowych

Quelle Locum
Rynek nieruchomości  - skutki podniesienia stóp procentowych
Rynek nieruchomości - skutki podniesienia stóp procentowych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dwukrotne podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej było zaskakujące, ale nie spowodowało rewolucji na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Może jednak nieść ze sobą różne konsekwencje. Jakie?

Galop cen na rynku mieszkaniowym w ostatnich miesiącach

Ostatnie kwartały na rynku mieszkaniowym obfitowały w podwyżki cen za własne „M”.  To jednak nie zniechęcało Polaków do ich nabywania. Wciąż niezaspokojony popyt na mieszkania oraz niskie stopy procentowe potęgowały decyzje o zakupie.

REKLAMA

Zachęcały również do inwestowania w nieruchomości.

Rynek nieruchomości - kto kupuje najwięcej mieszkań

REKLAMA

Według danych GUS średnia cena za 1 metr kwadratowy mieszkania w Polsce wyniosła w II kwartale 2021 r.  5 112 zł. W największych aglomeracjach jest dużo drożej - Warszawa to dziś cena rzędu 12 486 zł/ m kw., Kraków - 10 793 zł/ m kw., Poznań - 8 177 zł/ m kw., Gdańsk - 10 207 zł/ m kw., a Katowice - 7 389 zł/ m kw.

- W tym momencie rynek jest bardzo rozgrzany, jednak nie uważam, że jesteśmy bliscy zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Z moich obserwacji wynika, że dochodzi do rozwarstwienia rynku - ceny nieruchomości zaczynają nieco wymykać się przeciętnemu Kowalskiemu. Coraz więcej zakupów to transakcje inwestycyjne - mówi kierownik działu sprzedaży w spółce Quelle Locum.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsekwencje podniesienia stóp procentowych dla rynku nieruchomości

Rada Polityki Pieniężnej 6 października br. podniosła stopy procentowe z poziomu 0,1 proc. do 0,5 proc., by już niecały miesiąc później, dokładnie 3 listopada, znowu zdecydować się na ich zwiększenie. Tym razem do poziomu 1,25 proc.. W konsekwencji tych zmian część osób planujących zaciągnięcie kredytu prawdopodobnie dużo ostrożniej oszacuje swoje aktualne możliwości finansowe i lepiej zapozna się z możliwymi scenariuszami wzrostu wysokości raty. Obecna podwyżka może mocno oddziaływać na nastroje na rynku. Warto przy tym pamiętać, że inne fundamenty popytu, takie jak m.in. rosnące wynagrodzenia Polaków, niskie bezrobocie oraz brak bezpiecznej alternatywy lokowania posiadanych środków nadal się utrzymują.

Rynek mieszkaniowy – co go czeka w najbliższym czasie

Dla przyszłej sytuacji na rynku duże znaczenie będzie miało tempo i skala ewentualnych kolejnych podwyżek stóp procentowych aniżeli ich docelowy poziom.

- Obecnie stopa referencyjna nie wróciła jeszcze do poziomu sprzed pandemii. Od marca 2015 roku wynosiła ona 1,5 proc. i warto podkreślić, że taka wysokość nie zatrzymała wówczas boomu na rynku mieszkaniowym - mówi Karolina Opach, kierownik działu sprzedaży w Quelle Locum.

Dodaje, że powodem wzrostu stopy procentowej jest walka NBP z rosnącą inflacją, a nie z boomem mieszkaniowym.

- Jeśli dzięki tym działaniom inflacja rzeczywiście zacznie spadać, to do mieszkaniówki powróci stabilizacja. Jeśli jednak będzie inaczej, to ludzie wciąż będą inwestować w nieruchomości, by chronić swoje pieniądze przed utratą wartości - dodaje Karolina Opach.

Jak kolejna podwyżka stóp procentowych wpłynie na ceny mieszkań?

REKLAMA

Dotychczas na rynku mieszkaniowym wyróżnić można było trzy grupy nabywców. Pierwsza to osoby kupujące mieszkania na własne potrzeby. Druga to profesjonalni inwestorzy posiadający duży kapitał, którzy kupują po kilka mieszkań w celach inwestycyjnych.  Natomiast trzecia grupa klientów to osoby, które nie mają żadnego doświadczenia na rynku, ale zgromadziły pewną ilość oszczędności i nie wiedzą co z nimi zrobić. Ci ostatni są grupą dużego ryzyka, która może nie być w stanie oszacować rentowności inwestycji.

 - Gdy stopy procentowe będą rosnąć i pojawią się inne alternatywy dla lokowania pieniędzy, ta grupa nabywców automatycznie zmaleje, popyt się uspokoi i na rynek być może wróci równowaga - zauważa Karolina Opach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich?

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich? Na ten moment trudno już szacować szkody z powodzi, ale mogą być one większe niż sądzimy. Duże znaczenie mają tu koszty budowlane. 

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

REKLAMA

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

REKLAMA

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA