REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obniżyć koszty przy użyciu zielonej energii?

Subskrybuj nas na Youtube
dom oze
dom oze

REKLAMA

REKLAMA

Kraje Unii Europejskiej już od ponad roku zmagają się z gwałtownym wzrostem kosztów energetycznych. Kryzys ten spowodowany jest głównie drastycznym wzrostem cen gazu ziemnego. Czy można obniżyć koszty przy użyciu OZE?

Kryzys energetyczny wymusza rozwój transformacji w kierunku OZE

Obecny kryzys energetyczny skłania coraz większą liczbę osób do rozważenia inwestycji w niekonwencjonalne źródła energii, np. instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe. Rozwój i zasięg niezależności prosumentów przyspiesza zwrot inwestycji, zarazem dając oddech niedoinwestowanym sieciom energetycznym.

REKLAMA

 Rząd polski wprowadził pakiety pomocowe mające na celu powstrzymanie wzrostu cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i paliw silnikowych a także gwałtownie rosnącej inflacji. Już dziś wiemy, że propozycje te są jednak niewystarczające.

Sieć energetyczna przeciążona w godzinach wieczornych

REKLAMA

Mimo dobrych chęci rządzących, program Czyste Powietrze 4.0 nie rozwiązuje problemu zapotrzebowania energetycznego w szczycie wieczornym, zmuszając konwencjonalną energetykę do wzmożonej produkcji, a w efekcie podwyższając ceny energii. Bez celowanych programów skupiających się na optymalizacji zużycia energii wewnątrz instalacji, tzw. autokonsumpcji i nacisku na oszczędzanie środowiska przez generowanie dodatkowych zielonych certyfikatów, nie rozwiążemy rosnącego zapotrzebowania szybciej niż za 10 lat. Co nie pozostanie bez wpływu na stan środowiska naturalnego.

Według badań średnia instalacja fotowoltaiczna zużywa na własne potrzeby, nie więcej niż 20% procent wytwarzanej energii. Zmiana nawyków zarządzania zapotrzebowaniem energetycznym oraz inwestycje w energooszczędne urządzenia domowe zdecydowanie pomogą w zaadresowaniu tego problemu. Jednocześnie pomoże to w obniżeniu rachunków za prąd o nawet 30% w skali roku, bez potrzeby instalacji akumulatorów. Prosumenci dzięki rozwiązaniu dla nowych i istniejących instalacji PV mogą optymalizować proces autokonsumpcji, otrzymywać benefity za niwelowanie śladu węglowego i przyspieszyć zwrot inwestycji instalacji nawet do 3 lat.

Oszczędność przez optymalizację  

REKLAMA

Instalacje PV pozwalają częściowo wykorzystywać wytworzoną zieloną energię, jednak co ważne, bez dodatkowych instalacji - czyli drogich i nie ekologicznych akumulatorów, po zmroku - nawet prosumenci korzystają głównie z węglowej energetyki, obciążając środowisko i własny budżet. Co przy obserwowanych podwyżkach wszystkich konwencjonalnych źródeł energii i zwiększeniu zanieszczyszczenia o blisko 400% - przez wzrost cen certyfikatów zielonej energii, w świadomym zarządzaniu zielonymi źródłami jesteśmy odporni na wahania spekulacji rynkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowym podejściem dla rozwoju świadomości prosumentów jest gratyfikowanie rozwoju świadomości o autokonsumpcji i kalkulacja faktycznych kosztów przez zwiększenie efektywności zużycia wewnątrz niezależnych instalacji. Sama technologia nie jest odpowiedzią na zmianę nawyków, wymaga zdecydowanych działań edukacyjnych wtedy obawa przed energetycznym black-outem sama zniknie dzięki naturalnym źródłom energii w każdym domu.

Autor: Martyna Gulbinowicz, CIO EAAS Global

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

REKLAMA

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

REKLAMA

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

REKLAMA