REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obniżyć koszty przy użyciu zielonej energii?

dom oze
dom oze

REKLAMA

REKLAMA

Kraje Unii Europejskiej już od ponad roku zmagają się z gwałtownym wzrostem kosztów energetycznych. Kryzys ten spowodowany jest głównie drastycznym wzrostem cen gazu ziemnego. Czy można obniżyć koszty przy użyciu OZE?

Kryzys energetyczny wymusza rozwój transformacji w kierunku OZE

Obecny kryzys energetyczny skłania coraz większą liczbę osób do rozważenia inwestycji w niekonwencjonalne źródła energii, np. instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe. Rozwój i zasięg niezależności prosumentów przyspiesza zwrot inwestycji, zarazem dając oddech niedoinwestowanym sieciom energetycznym.

REKLAMA

 Rząd polski wprowadził pakiety pomocowe mające na celu powstrzymanie wzrostu cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i paliw silnikowych a także gwałtownie rosnącej inflacji. Już dziś wiemy, że propozycje te są jednak niewystarczające.

Sieć energetyczna przeciążona w godzinach wieczornych

REKLAMA

Mimo dobrych chęci rządzących, program Czyste Powietrze 4.0 nie rozwiązuje problemu zapotrzebowania energetycznego w szczycie wieczornym, zmuszając konwencjonalną energetykę do wzmożonej produkcji, a w efekcie podwyższając ceny energii. Bez celowanych programów skupiających się na optymalizacji zużycia energii wewnątrz instalacji, tzw. autokonsumpcji i nacisku na oszczędzanie środowiska przez generowanie dodatkowych zielonych certyfikatów, nie rozwiążemy rosnącego zapotrzebowania szybciej niż za 10 lat. Co nie pozostanie bez wpływu na stan środowiska naturalnego.

Według badań średnia instalacja fotowoltaiczna zużywa na własne potrzeby, nie więcej niż 20% procent wytwarzanej energii. Zmiana nawyków zarządzania zapotrzebowaniem energetycznym oraz inwestycje w energooszczędne urządzenia domowe zdecydowanie pomogą w zaadresowaniu tego problemu. Jednocześnie pomoże to w obniżeniu rachunków za prąd o nawet 30% w skali roku, bez potrzeby instalacji akumulatorów. Prosumenci dzięki rozwiązaniu dla nowych i istniejących instalacji PV mogą optymalizować proces autokonsumpcji, otrzymywać benefity za niwelowanie śladu węglowego i przyspieszyć zwrot inwestycji instalacji nawet do 3 lat.

Oszczędność przez optymalizację  

REKLAMA

Instalacje PV pozwalają częściowo wykorzystywać wytworzoną zieloną energię, jednak co ważne, bez dodatkowych instalacji - czyli drogich i nie ekologicznych akumulatorów, po zmroku - nawet prosumenci korzystają głównie z węglowej energetyki, obciążając środowisko i własny budżet. Co przy obserwowanych podwyżkach wszystkich konwencjonalnych źródeł energii i zwiększeniu zanieszczyszczenia o blisko 400% - przez wzrost cen certyfikatów zielonej energii, w świadomym zarządzaniu zielonymi źródłami jesteśmy odporni na wahania spekulacji rynkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowym podejściem dla rozwoju świadomości prosumentów jest gratyfikowanie rozwoju świadomości o autokonsumpcji i kalkulacja faktycznych kosztów przez zwiększenie efektywności zużycia wewnątrz niezależnych instalacji. Sama technologia nie jest odpowiedzią na zmianę nawyków, wymaga zdecydowanych działań edukacyjnych wtedy obawa przed energetycznym black-outem sama zniknie dzięki naturalnym źródłom energii w każdym domu.

Autor: Martyna Gulbinowicz, CIO EAAS Global

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA