REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obniżyć koszty przy użyciu zielonej energii?

dom oze
dom oze

REKLAMA

REKLAMA

Kraje Unii Europejskiej już od ponad roku zmagają się z gwałtownym wzrostem kosztów energetycznych. Kryzys ten spowodowany jest głównie drastycznym wzrostem cen gazu ziemnego. Czy można obniżyć koszty przy użyciu OZE?

Kryzys energetyczny wymusza rozwój transformacji w kierunku OZE

Obecny kryzys energetyczny skłania coraz większą liczbę osób do rozważenia inwestycji w niekonwencjonalne źródła energii, np. instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe. Rozwój i zasięg niezależności prosumentów przyspiesza zwrot inwestycji, zarazem dając oddech niedoinwestowanym sieciom energetycznym.

REKLAMA

 Rząd polski wprowadził pakiety pomocowe mające na celu powstrzymanie wzrostu cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i paliw silnikowych a także gwałtownie rosnącej inflacji. Już dziś wiemy, że propozycje te są jednak niewystarczające.

Sieć energetyczna przeciążona w godzinach wieczornych

REKLAMA

Mimo dobrych chęci rządzących, program Czyste Powietrze 4.0 nie rozwiązuje problemu zapotrzebowania energetycznego w szczycie wieczornym, zmuszając konwencjonalną energetykę do wzmożonej produkcji, a w efekcie podwyższając ceny energii. Bez celowanych programów skupiających się na optymalizacji zużycia energii wewnątrz instalacji, tzw. autokonsumpcji i nacisku na oszczędzanie środowiska przez generowanie dodatkowych zielonych certyfikatów, nie rozwiążemy rosnącego zapotrzebowania szybciej niż za 10 lat. Co nie pozostanie bez wpływu na stan środowiska naturalnego.

Według badań średnia instalacja fotowoltaiczna zużywa na własne potrzeby, nie więcej niż 20% procent wytwarzanej energii. Zmiana nawyków zarządzania zapotrzebowaniem energetycznym oraz inwestycje w energooszczędne urządzenia domowe zdecydowanie pomogą w zaadresowaniu tego problemu. Jednocześnie pomoże to w obniżeniu rachunków za prąd o nawet 30% w skali roku, bez potrzeby instalacji akumulatorów. Prosumenci dzięki rozwiązaniu dla nowych i istniejących instalacji PV mogą optymalizować proces autokonsumpcji, otrzymywać benefity za niwelowanie śladu węglowego i przyspieszyć zwrot inwestycji instalacji nawet do 3 lat.

Oszczędność przez optymalizację  

REKLAMA

Instalacje PV pozwalają częściowo wykorzystywać wytworzoną zieloną energię, jednak co ważne, bez dodatkowych instalacji - czyli drogich i nie ekologicznych akumulatorów, po zmroku - nawet prosumenci korzystają głównie z węglowej energetyki, obciążając środowisko i własny budżet. Co przy obserwowanych podwyżkach wszystkich konwencjonalnych źródeł energii i zwiększeniu zanieszczyszczenia o blisko 400% - przez wzrost cen certyfikatów zielonej energii, w świadomym zarządzaniu zielonymi źródłami jesteśmy odporni na wahania spekulacji rynkowych.

Nowym podejściem dla rozwoju świadomości prosumentów jest gratyfikowanie rozwoju świadomości o autokonsumpcji i kalkulacja faktycznych kosztów przez zwiększenie efektywności zużycia wewnątrz niezależnych instalacji. Sama technologia nie jest odpowiedzią na zmianę nawyków, wymaga zdecydowanych działań edukacyjnych wtedy obawa przed energetycznym black-outem sama zniknie dzięki naturalnym źródłom energii w każdym domu.

Autor: Martyna Gulbinowicz, CIO EAAS Global

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA