REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Darmowe programy do kosztorysowania

Justyna Hek
Budowa domu, ceramika. Fot. Fotolia
Budowa domu, ceramika. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Darmowe programy do kosztorysowania pozwalają na tworzenie kosztorysów z różnych branż, na przykład branży budowlanej. Niestety na rynku istnieje niewiele tego typu oprogramowania, które dostępne jest za darmo. Jeśli już mamy darmowy dostęp do programów do kosztorysowania, są to przeważnie wersje testowe, przekonujące nas do zakupu pełnej licencji.

REKLAMA

Tak naprawdę nie istnieją zupełnie darmowe programy do kosztorysowania. Większość oprogramowania tego typu albo oferuje darmową wersję próbną, która sprawdzi się, jeśli chcemy wykonywać kosztorysy tylko przez krótki okres czasu, albo darmowe wersje dla studentów kierunków związanych na przykład z budownictwem. Mały przedsiębiorca będzie jednak zmuszony do zakupu pełnej licencji, co niestety wiąże się z dość dużymi kosztami. Na szczęście z reguły później nie musi płacić za dodatkowe aktualizacje.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PriMus-DCF

Jedynym dostępnym w internecie prawie darmowym programem do kosztorysowania jest PriMus-DCF. Jego zdecydowaną wadą jest brak polskiego interfejsu, chociaż producenci podobno planują wykonanie polskojęzycznej wersji. Zapłacić będziemy musieli jedynie wtedy, kiedy zechcemy wydrukować wszystkie zebrane obliczenia, co zdecydowanie utrudnia pracę. W dodatku płatność liczona jest od strony i kosztuje 10 euro centów. Program obsługuje między innymi takie formaty jak PWE, XPWE, XSL i XML.

Programy z darmowymi licencjami dla studentów

Na rynku istnieją jednak programy z darmową licencją dla studentów. Jednym z nich jest jeden z najpopularniejszych tego typu programów w Polsce – KOBRA. KOBRA posiada wszystkie elementy, które niezbędne są przy tworzeniu kalkulacji, archiwizowania danych, wydruków i wprowadzania nowych informacji o cenach. Minusem wersji studenckiej są przede wszystkim ograniczona lista KRN-ów – ograniczona o normatywy charakterystyczne dla specjalistycznych prac. Innym programem dającym darmową licencję studencką jest Rodos. Rodos oferuje również darmowe wersje dla nauczycieli, a absolwenci mogą uzyskać 25% zniżki na pełną wersję programu. W studenckiej edycji można tworzyć, zapisywać i drukować kosztorysy, uzupełniać je o wielopoziomowe struktury elementów a nawet budować własne cenniki. Wersja ta korzysta z ograniczonej bazy danych, co oczywiście jest zdecydowanym minusem.


Programy dostępne w darmowej wersji demo

Innym wyjściem może być wykorzystanie wersji demo danego programu. Wiele firm oferuje darmowe wersje testowe swoich programów, które mają zachęcić potencjalnego klienta do ich kupna. Możemy na przykład pobrać testową wersję WINBUD Kosztorys ze strony producenta. Program ten umożliwia nam pracę z dowolną ilością innych otwartych dokumentów, dostęp do katalogów i cenników zapisanych na dysku i internetowych czy pogląd aktualnej wartości kosztorysu. Oczywiście wersja demo jest wersją okrojoną. Innym programem tego typu jest KOSZT_KD. Współpracuje on z internetową bazą cen produktów e-Bistyp, internetowymi katalogami i pomocą internetową, co niewątpliwie powoduje, że praca z tym programem pozwala na wykorzystywanie aktualnych cen i tym samym tworzenie dokładniejszych kosztorysów.

Zobacz także:  Na jakich zasadach możliwa jest zmiana projektu architektonicznego domu?

Zobacz także:  Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego – jak zaprojektować część dzienną?

Zobacz także:  Wizualizacje architektoniczne budowanego domu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA