Malowanie elewacji – jak wybrać najlepszy kolor
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Elewacja, dach, okna – to pierwsze elementy jakie dostrzega przechodzień patrząc na nasz dom. W zależności od pożądanego przez nas efektu powinniśmy zastosować odpowiedni dobór kolorów. Pamiętając o prostych zasadach jesteśmy w stanie stworzyć dom przytulny, elegancki lub przyciągający wzrok już od pierwszego spojrzenia. Warto wiedzieć jakie kolory najlepiej wyglądają na dużych budynkach, a jakie na małych, kiedy biel staje się rażąca, a kiedy delikatna i w jaki sposób na tynku załamuje się światło.
Kolory elewacji – żółcie i biele
Żółty jest chyba najpopularniejszym kolorem wykorzystywanym do malowania elewacji. Kojarzony z ciepłem i przytulnością tworzy właśnie taki wizerunek budynku już od samego początku. Dodatkowo czysta żółta elewacja ukrywa wszystkie niedoskonałości i niedociągnięcia. Pamiętajmy jednak, że żółty czasami wygląda bardzo intensywnie, zwłaszcza gdy odbija się od niego światło. Aby uniknąć takiej sytuacji warto wybierać zgaszone odcienie, które nawet w pełnym słońcu nie będą raziły naszych oczu. Podobnie rzecz ma się z bielą – czysta biel spowoduje, że zamiast efektu eleganckiego budynku otrzymamy jaskrawy odcień, na jaki nie da się spojrzeć w słoneczne dni. Właśnie dlatego najlepiej wykorzystywać biel złamaną beżem lub szarościami. Białe tynki sprawdzą się szczególnie wtedy, gdy chcemy wyeksponować inne elementy budynku na przykład okna czy kolorowe drzwi.
Ciemne elewacje
Ciemne elewacje bardzo dobrze wyglądają na dużych budynkach, zwłaszcza gdy zależy nam na efekcie ich wizualnego zmniejszenia. Kojarzone są z nowoczesnością, wyróżniają dom z otoczenia i również, tak jak białe, tworzą elegancki efekt. Szczególnie ciekawie prezentują się zestawienia ciemnych elewacji z drewnem lub właśnie bielą. Pamiętajmy, że ciemne farby często po wyschnięciu wyglądają na jeszcze bardziej intensywne, dlatego przed zakupem ilości potrzebnej do pomalowania całej elewacji przetestujmy wybrany przez nas kolor przy krawędzi okna lub w narożniku i podejmijmy decyzję gdy farba całkowicie wyschnie.
Połączenia kolorystyczne
Jeśli marzymy o domu kojarzącym się z danym regionem świata, możemy to zaakcentować właśnie w kolorach elewacji. Biel i błękit nawiązują do Grecji, czerwień do Skandynawii a beżowobrązowy do krajów śródziemnomorskich. Bezpiecznymi połączeniami kolorystycznymi są żółty i zielony w zestawieniu z neutralnymi kolorami czy błękit z szarym i bielą.
Zobacz także: Tynki cienkowarstwowe. Jak wybrać ten najlepszy?
Zobacz także: Cegła na elewację: klinkierowa czy licowa?
Zobacz także: Czy warto stosować drewno na elewacji?
REKLAMA
REKLAMA