Wymiana okien. Szczegółowy poradnik
REKLAMA
REKLAMA
Prawidłowe wykonanie pomiarów
Najważniejsze o czym musimy pamiętać, jest odpowiednie zmierzenie otworów okiennych, tylko dzięki temu zamówimy dobrze dobrane okna. Okna powinny być nieco mniejsze od samych otworów aby zapewnić dylatację – szczelinę, która pozwoli na swobodne pracowanie. Jest to szczególnie ważne w przypadku okien z PCW, który to materiał wydłuża się i kurczy ze względu na zmiany temperatury zwłaszcza przy ciemnym kolorze ramy. Pamiętajmy również, że w trakcie montażu będzie potrzebna przestrzeń pomiędzy oknem a ścianą budynku. W to miejsce zostanie wprowadzone kotwy, piana i uszczelnienie. Luz montażowy nie powinien jednak wynosić więcej niż 3 cm. Optymalne wymiary luzu to po 1,5 do 3 cm z każdej strony jeśli chodzi o szerokość i 4,5 do 6 cm jeśli chodzi o wysokość.
REKLAMA
Przygotowanie otworów do wstawienia okien
Przed rozpoczęciem montażu nowych okien powinniśmy sprawdzić w jakim stanie są mury je okalające, należy mieć pewność, że elementy mocujące będą miały odpowiednie oparcie. Ważne również aby dokładnie oczyścić mur z ruchomych elementów i pyłu – dzięki temu warstwa pianki poliuretanowej zyska lepszą przyczepność co jest szczególnie ważne, ponieważ pianka nie tylko izoluje, lecz także amortyzuje i kompensuje różnice wynikające z naprężenia materiałów. Istotne aby dolna warstwa muru była płaska. Jeśli w pustakach występują puste przestrzenie należy je wypełnić zaprawą lub ułożyć na nich warstwę z pełnej cegły.
Mocowanie okien
Mocowanie okien powinno rozpocząć się od przymocowania dyblami albo kotwami w ościeżu. Z reguły decyzję o sposobie mocowania podejmują profesjonalni monterzy, którzy dostosowują elementy mocujące do warunków budowlanych. Montaż kotew jest dużo bardziej pracochłonny, ale jednocześnie estetyczniejszy niż montaż dybli – wymagają one przewiercenia ramy okiennej. Jedne i drugie elementy rozmieszczamy w odległości około 15–25 cm od poszczególnych naroży lub słupków. Bardzo ważne aby jeden z elementów mocujących znajdował się w pobliżu zawiasów. Gdy okno zostanie zamocowane, przestrzeń pomiędzy nim a murem wypełniamy pianką, później wyciąga się kliny i miejsca po nich również wypełniamy. Pianka twardnieje mniej więcej po upływie doby.
Montaż okien a parapet zewnętrzny
Warto zwrócić uwagę także na montaż parapetu zewnętrznego – źle zamocowany będzie powodem skraplania się pary wodnej w pomieszczeniu. Parapety powinny być wpuszczone z dolną część ramy okiennej a styk ramy i parapetu dobrze jest wypełnić silikonem, który zabezpieczy dodatkowo okno.
Zobacz także: Stolarka okienna: Etykiety energetyczne – dlaczego warto je czytać?
Zobacz także: Odnawianie drewnianych drzwi i okien
Zobacz także: Uw, Rw, Tv i inne – parametry okien, które warto znać
REKLAMA
REKLAMA