REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Montaż bramy automatycznej

Subskrybuj nas na Youtube
Przy montażu bramy automatycznej bardzo ważny jest profesjonalny montaż napędu. Fot. materiały prasowe
Przy montażu bramy automatycznej bardzo ważny jest profesjonalny montaż napędu. Fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Przy montażu bramy automatycznej bardzo ważny jest profesjonalny montaż napędu. Prawidłowo zamontowany napęd zapewni bramie trwałe i bezpieczne funkcjonowanie. Aby być zadowolonym z działania bramy automatycznej, należy skorzystać z pomocy specjalisty.

Przy wyborze napędu do bramy automatycznej trzeba przede wszystkim pamiętać, że musi on poradzić sobie z ciężarem bramy, a także być dopasowany do jej typu i wielkości. Przed przystąpieniem do instalacji warto zapoznać się też z instrukcją dołączoną do produktu.  

REKLAMA

Zobacz także: Jaką bramę garażową wybrać?

Montaż napędu na bramie

Konstrukcja bramy do garażu musi umożliwiać montaż napędu. Większość bram jest przystosowana do automatyzacji. Prace zaczynamy od wykonania testów. W szczególności należy sprawdzić zgodność wymiarów bramy z wymiarami i kątami podanymi w danych technicznych oraz upewnić się, że jest ona wystarczająco sztywna. Prace montażowe najlepiej prowadzić przy zamkniętej bramie, co zapewni bezpieczne warunki pracy. Przy standardowej bramie, o wysokości do 2,5 m, wystarczą tylko dwa punkty mocowania napędu – do nadproża i do sufitu. W przypadku wyższych bram zalecane jest zamontowanie dodatkowej podpory szyny jezdnej.

Ręczne otwieranie bramy

W przypadku braku zasilania istnieje możliwość ręcznego otwierania bramy. Służy do tego mechanizm wysprzęglający obsługiwany za pomocą cięgna zamocowanego do wózka prowadnicy. W celu wygodnej obsługi ustalamy wysokość rączki cięgna (nie wyżej niż 180 cm nad ziemią) i odcinamy nadmiar linki. Na końcu linki zawiązujemy supeł i składamy rączkę. Pociągamy ją w dół, upewniając się, że brama otwiera się ręcznie. Żeby ją zasprzęglić, ciągniemy za rączkę poziomo w kierunku bramy. Po puszczeniu rączki okienko LOCK ma być czerwone. Przesuwamy bramę ręcznie do momentu zablokowania.

Zobacz także: Jaką bramę garażową wybrać?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po włączeniu zasilania brama musi wykonać 2–3 cykle, po czym wraca do stanu zaprogramowania. Jeśli nie ma dodatkowego wejścia do garażu, możemy wysprzęglać napęd z zewnątrz przy pomocy zewnętrznego mechanizmu zamocowanego do istniejącej klamki lub dodatkowego zamka. Należy pamiętać o każdorazowym prawidłowym zasprzęgleniu bramy przed rozpoczęciem pracy automatycznej. Możliwe jest również zamontowanie dodatkowego zestawu akumulatorów, który umożliwi nam otwarcie/zamknięcie bramy przy braku prądu.

Sterowanie bramą

Przed rozpoczęciem programowania centrali sterującej musimy dokładnie sprawdzić jej elementy i dane techniczne.

REKLAMA

– Zwróćmy uwagę na przełączniki programowania i układ logiczny sterowania. Dla przykładu, jeśli brama podczas zamykania napotka na przeszkodę więcej niż trzy razy pod rząd, automatyka przyjmie daną pozycję jako nowy punkt zamknięcia i przełączy się do stanu „zamknięte”. Aby ponownie wprowadzić prawidłową pozycję, należy usunąć przeszkodę i uruchomić nowy cykl – mówi Jacek Baran, specjalista FAAC Polska.

Nie wszystkie ustawienia fabryczne można zmienić. Istnieje możliwość włączenia lub wyłączenia funkcji wstępnego świecenia lampy sygnalizacyjnej, lecz nie można np. skrócić czasu świecenia wewnętrznego oświetlenia po zakończeniu cyklu pracy.

Zobacz także: Jak zaprojektować profesjonalne ogrodzenie?

Zwróćmy też uwagę na gniazdo zasilające. Standardowy napęd jest wyposażony w enkoder, ale jako dodatkowe zabezpieczenia możliwe jest zastosowanie fotokomórek, które montujemy na wysokości ok. 50 cm w świetle bramy.

Programowanie systemu automatycznego

Podstawową zasadą jest odcięcie zasilania przed przystąpieniem do prac przy płycie połączeń. Połączenia elektryczne wykonujemy zgodnie ze schematem załączonym do instrukcji. Parametry pracy automatu ustawiamy za pomocą przełączników DS1 - DS4. Przechodzimy do trybu nauki. Cykl ustawiania przeprowadzamy przy zamkniętej obudowie, wystarczy zdjąć tylną klapę. Napęd musi być zablokowany, niezależnie od pozycji bramy. Nauka może być automatyczna albo ręczna. Po jej zakończeniu uruchamiamy system automatyczny na jeden pełny cykl dla sprawdzenia prawidłowych punktów zatrzymania. Jako ostatnie programujemy piloty. Automat ma dwa tryby pracy: automatyczną (z automatycznym zamknięciem po określonym czasie) i „krok po kroku” (każdy ruch bramy obsługiwany jest pilotem).

Uruchomienie bramy automatycznej

REKLAMA

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić stan wejść urządzenia i upewnić się, że wszystkie zabezpieczenia są prawidłowo podłączone. Wykonujemy kilka cykli otwarcia/zamknięcia      w celu sprawdzenia poprawności działania podłączonych akcesoriów. System powinien potrafić wykryć przeszkodę znajdującą się na wysokości większej niż 50 mm nad ziemią. Monter musi również zadbać o dostarczenie nam wszelkich informacji związanych z ręczną obsługą systemu w razie awarii oraz przekazać nam broszurkę ostrzegawczą załączoną do produktu.

Brama garażowa może też pracować w parze z bramą wjazdową. Pożądaną sytuacją jest, aby oba napędy pochodziły od jednego producenta i miały odpowiednią centralę, która pozwoli je obsługiwać przy użyciu tylko jednego pilota, co zdecydowanie ułatwi nam codzienne użytkowanie bramy.

Źródło: materiały prasowe

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA