REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Montaż bramy automatycznej

Subskrybuj nas na Youtube
Przy montażu bramy automatycznej bardzo ważny jest profesjonalny montaż napędu. Fot. materiały prasowe
Przy montażu bramy automatycznej bardzo ważny jest profesjonalny montaż napędu. Fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Przy montażu bramy automatycznej bardzo ważny jest profesjonalny montaż napędu. Prawidłowo zamontowany napęd zapewni bramie trwałe i bezpieczne funkcjonowanie. Aby być zadowolonym z działania bramy automatycznej, należy skorzystać z pomocy specjalisty.

Przy wyborze napędu do bramy automatycznej trzeba przede wszystkim pamiętać, że musi on poradzić sobie z ciężarem bramy, a także być dopasowany do jej typu i wielkości. Przed przystąpieniem do instalacji warto zapoznać się też z instrukcją dołączoną do produktu.  

REKLAMA

Zobacz także: Jaką bramę garażową wybrać?

Montaż napędu na bramie

Konstrukcja bramy do garażu musi umożliwiać montaż napędu. Większość bram jest przystosowana do automatyzacji. Prace zaczynamy od wykonania testów. W szczególności należy sprawdzić zgodność wymiarów bramy z wymiarami i kątami podanymi w danych technicznych oraz upewnić się, że jest ona wystarczająco sztywna. Prace montażowe najlepiej prowadzić przy zamkniętej bramie, co zapewni bezpieczne warunki pracy. Przy standardowej bramie, o wysokości do 2,5 m, wystarczą tylko dwa punkty mocowania napędu – do nadproża i do sufitu. W przypadku wyższych bram zalecane jest zamontowanie dodatkowej podpory szyny jezdnej.

Ręczne otwieranie bramy

W przypadku braku zasilania istnieje możliwość ręcznego otwierania bramy. Służy do tego mechanizm wysprzęglający obsługiwany za pomocą cięgna zamocowanego do wózka prowadnicy. W celu wygodnej obsługi ustalamy wysokość rączki cięgna (nie wyżej niż 180 cm nad ziemią) i odcinamy nadmiar linki. Na końcu linki zawiązujemy supeł i składamy rączkę. Pociągamy ją w dół, upewniając się, że brama otwiera się ręcznie. Żeby ją zasprzęglić, ciągniemy za rączkę poziomo w kierunku bramy. Po puszczeniu rączki okienko LOCK ma być czerwone. Przesuwamy bramę ręcznie do momentu zablokowania.

Zobacz także: Jaką bramę garażową wybrać?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po włączeniu zasilania brama musi wykonać 2–3 cykle, po czym wraca do stanu zaprogramowania. Jeśli nie ma dodatkowego wejścia do garażu, możemy wysprzęglać napęd z zewnątrz przy pomocy zewnętrznego mechanizmu zamocowanego do istniejącej klamki lub dodatkowego zamka. Należy pamiętać o każdorazowym prawidłowym zasprzęgleniu bramy przed rozpoczęciem pracy automatycznej. Możliwe jest również zamontowanie dodatkowego zestawu akumulatorów, który umożliwi nam otwarcie/zamknięcie bramy przy braku prądu.

Sterowanie bramą

Przed rozpoczęciem programowania centrali sterującej musimy dokładnie sprawdzić jej elementy i dane techniczne.

REKLAMA

– Zwróćmy uwagę na przełączniki programowania i układ logiczny sterowania. Dla przykładu, jeśli brama podczas zamykania napotka na przeszkodę więcej niż trzy razy pod rząd, automatyka przyjmie daną pozycję jako nowy punkt zamknięcia i przełączy się do stanu „zamknięte”. Aby ponownie wprowadzić prawidłową pozycję, należy usunąć przeszkodę i uruchomić nowy cykl – mówi Jacek Baran, specjalista FAAC Polska.

Nie wszystkie ustawienia fabryczne można zmienić. Istnieje możliwość włączenia lub wyłączenia funkcji wstępnego świecenia lampy sygnalizacyjnej, lecz nie można np. skrócić czasu świecenia wewnętrznego oświetlenia po zakończeniu cyklu pracy.

Zobacz także: Jak zaprojektować profesjonalne ogrodzenie?

Zwróćmy też uwagę na gniazdo zasilające. Standardowy napęd jest wyposażony w enkoder, ale jako dodatkowe zabezpieczenia możliwe jest zastosowanie fotokomórek, które montujemy na wysokości ok. 50 cm w świetle bramy.

Programowanie systemu automatycznego

Podstawową zasadą jest odcięcie zasilania przed przystąpieniem do prac przy płycie połączeń. Połączenia elektryczne wykonujemy zgodnie ze schematem załączonym do instrukcji. Parametry pracy automatu ustawiamy za pomocą przełączników DS1 - DS4. Przechodzimy do trybu nauki. Cykl ustawiania przeprowadzamy przy zamkniętej obudowie, wystarczy zdjąć tylną klapę. Napęd musi być zablokowany, niezależnie od pozycji bramy. Nauka może być automatyczna albo ręczna. Po jej zakończeniu uruchamiamy system automatyczny na jeden pełny cykl dla sprawdzenia prawidłowych punktów zatrzymania. Jako ostatnie programujemy piloty. Automat ma dwa tryby pracy: automatyczną (z automatycznym zamknięciem po określonym czasie) i „krok po kroku” (każdy ruch bramy obsługiwany jest pilotem).

Uruchomienie bramy automatycznej

REKLAMA

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić stan wejść urządzenia i upewnić się, że wszystkie zabezpieczenia są prawidłowo podłączone. Wykonujemy kilka cykli otwarcia/zamknięcia      w celu sprawdzenia poprawności działania podłączonych akcesoriów. System powinien potrafić wykryć przeszkodę znajdującą się na wysokości większej niż 50 mm nad ziemią. Monter musi również zadbać o dostarczenie nam wszelkich informacji związanych z ręczną obsługą systemu w razie awarii oraz przekazać nam broszurkę ostrzegawczą załączoną do produktu.

Brama garażowa może też pracować w parze z bramą wjazdową. Pożądaną sytuacją jest, aby oba napędy pochodziły od jednego producenta i miały odpowiednią centralę, która pozwoli je obsługiwać przy użyciu tylko jednego pilota, co zdecydowanie ułatwi nam codzienne użytkowanie bramy.

Źródło: materiały prasowe

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA