Rodzaje parapetów wewnętrznych – który wybrać?
REKLAMA
REKLAMA
Okolice okien narażone są na większą wilgoć, nie tylko tą pochodzącą ze skraplającej się pary wodnej, lecz także np. z doniczek kwiatów. Wilgoć połączona z ciepłem pochodzącym z grzejników może niekorzystnie wpływać na materiał parapetu okiennego. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów parapetów wewnętrznych, a ich ceny są bardzo zróżnicowane. Mogą to być parapety drewniane, kamienne czy wykonane z tworzywa sztucznego.
REKLAMA
Zobacz także: Jakie okno wybrać?
REKLAMA
Do produkcji parapetów drewnianych do niedawna używana była lita tarcica. Została ona wyparta przez drewno klejone odporne na wypaczenia. Drewno jest najczęściej sosnowe, ale mogą być również parapety dębowe czy wykonane z innego drewna. Mogą być pokrywane sklejką ozdobną lub drewnem szlachetnym, albo być jednolite. Parapety drewniane są grubości około 3 cm, a długości nie większej niż 2,5 m. Są produkowane do okien o tradycyjnych wymiarach, jak i na zamówienie. Pokryte są najczęściej lakierem bezbarwnym.
Parapety okienne mogą być wykonane z materiałów drewnopochodnych. Rdzeń stanowią płyty wiórowe pokryte laminatem lub powłoką spieczoną. Są odporne na działanie wilgoci, a ich wygląd może być różnorodny, zależny od koloru okleiny i powłoki. Mogą być również parapety o przekroju komorowym, których rdzeń jest plastikowo-drewniany. Parapety takie najczęściej zakończone są noskiem. Różnego rodzaju okleiny pozwalają uzyskać wygląd drewna czy kamienia. Wygląd innych materiałów przyjmują również parapety plastikowe.
Najdroższe, najbardziej trwałe i efektowne są parapety kamienne. Należy jednak pamiętać, że kamień to materiał naturalny więc układ prążków jest nieregularny i może być całkiem inny niż ten, który widzieliśmy na próbce w sklepie. Najpopularniejszymi kamieniami są marmur i granit. Imitacją kamieni jest polimerobeton, wytwarzany z kruszywa marmurowego, spajanego żywicą poliestrową. Wypolerowany daje wygląd marmuru czy granitu. Wszystkie parapety kamienne i kamienno-podobne mają gładkie powierzchnie i nie są nasiąkliwe.
Zobacz także: W jaki sposób działają rolety zewnętrzne?
REKLAMA
REKLAMA