Wymagania jakie muszą spełniać nawiewniki
REKLAMA
Z dniem 1 stycznia 2009 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, które w znaczny sposób zmieniło wymagania parametrowe stawiane stolarce okiennej. Do końca 2008 roku okna mogły posiadać współczynnik infiltracji powietrza 0,5–1,0 m3/(m*h*daPa2/3) i nie być wyposażone w nawiewniki.
REKLAMA
REKLAMA
Nowe rozporządzenie ogranicza te parametry. Okna wprowadzane do sprzedaży mogą mięć współczynnik infiltracji powietrza nie większy niż 0,3 m3/(m*h*daPa2/3). Oznacza, że okna mogą być całkowicie szczelne i mogą być one stosowane gdy w budynku jest zastosowana wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna.
Interpretując to, nawiewniki są konieczne w przypadku stosowania wentylacji grawitacyjnej, a ich ilość powinna być dostosowana do wymagań jakie określa Polska Norma PN-83/B-03430 Az3 2000 "Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania". Norma ta określa ile powietrza należy usunąć (więc również dostarczyć) z poszczególnych pomieszczeń.
Wcześniej wspomniany dokument prawny jakim jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury mówił również, że minimalna ilość powietrza jaką trzeba dostarczyć do pomieszczenia nie będącego pomieszczeniem pracy to 20m³/h na osobę.
Same nawiewniki nie są objęte żadną Polską Normą, dlatego z godnie z ustawą o wyrobach budowlanych powinny posiadać Aprobaty Techniczne. Polska przyjęła europejską normę „Wentylacja budynków – Badanie właściwości elementów/wyrobów do wentylacji mieszkań – Cześć 9: Nawiewniki powietrza zewnętrznego regulowane w zależności od poziomu wilgotności”, jako PN-EN 13141-9:2008. Norma ta określa badania nawiewników higrosterowanych, których sprawne działanie uzależnione jest od wrażliwej na działanie wilgoci taśmy poliamidowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.