Dachówki ceramiczne czy cementowe - różnice
REKLAMA
REKLAMA
Ceramika do krycia dachów jest wykorzystywana od tysięcy lat. W ciągu minionych wieków przyjmowała różne kształty i kolory, obecnie mamy wybierać z pośród dużego wyboru form i kolorów dachówek ceramicznych. Dachówki cementowe nie mają tak długiej historii, mimo to są równie często stosowanym materiałem do krycia dachów. Jak je odróżnić?
REKLAMA
Dachówki ceramiczne
Dachówki ceramiczne produkuje się z surowców naturalnych. Odpowiednie ilości gliny, piasku kwarcowego i mączki ceglanej miesza się i rozdrabnia. Kilkutygodniowe procesy mieszania i nawilżania prowadzą do powstania masy, z której formuje się dachówki o różnych kształtach. Następnie, trafiają one do pieca, gdzie są suszone. Do uzyskania różnych kolorów, wysuszoną dachówkę pokrywa się powłoką z mieszaniny glinków i tlenków żelaza.
Dachówki betonowe
Do produkcji dachówek betonowych, potocznie nazywanych cementowymi, używany jest piasek, cement, woda, barwniki i dodatki powodujące, że dachówki cementowe nie chłoną wody. Różnorodna kolorystyka uzyskiwana jest przez barwienie w masie bądź pokrywanie warstwami akrylowymi.
Zastosowanie
REKLAMA
Możliwość stosowania obu rodzajów dachówek nie bardzo je różni. Choć najczęściej to dachówki cementowe są cięższe od ceramicznych, nie jest to stała proporcja. W obu przypadkach wymagania konstrukcyjne więźby są podobne. Należy tu jednak pamiętać, że oba rodzaje dachówek nie zawsze można stosować przy remontach dachów, kiedy to więźba dachowa jest osłabiona bądź zaprojektowana pod pokrycia lekkie.
Większy kąt nachylenia połaci dachu pod dachówki powoduje większa szczelnością pokrycia. Im większy kąt, tym woda szybciej spływa z dachu. Dla dachówek ceramicznych kąt ten wynosi 16–45°, zaś dla cementowych 22–60°. Stosowanie obu rodzajów dachówek przy mniejszym kącie nachylenia połaci dachowej, wiąże się z wykonaniem wstępnego krycia z desek pokrytego izolacją przeciwwodną, np. papą.
Montaż
Montaż dachówek ceramicznych i cementowych jest bardzo podobny i odbywa się dzięki specjalnie wyprofilowanym zamkom. Dachówki cementowe mają zamki na dłuższych bokach co umożliwia ich przesuwanie tylko w kierunku poziomym. Możliwość przesuwu w obu kierunkach ma za to dachówka ceramiczna – dzięki zamkom znajdującym się na jej obwodzie. Zamki pomagają w rozmieszczeniu dachówek tak, aby nie trzeba było ich docinać.
Cechami, które ostatecznie mogą zdecydować o wyborze dachówek to cena i trwałość.
Dachówki cementowe są o około 20% tańsze od ceramicznych. Spowodowane jest to niższym kosztem produkcji. Trwałość dachówek ceramicznych szacowana jest na nawet 150 lat, natomiast trwałość dachówek cementowych określa się na 70 lat.
REKLAMA
REKLAMA