REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dachówki ceramiczne czy cementowe - różnice

Katarzyna Mazurek
Dachówka ceramiczna to jedno z najbardziej powszechnych pokryć dachowych
Dachówka ceramiczna to jedno z najbardziej powszechnych pokryć dachowych

REKLAMA

REKLAMA

Dachówki ceramiczne i cementowe wyglądają bardzo podobnie. Patrząc z daleka można mieć problem z ich rozróżnieniem. Jednak są cechy, które je różnią. Zobacz czym różni się dachówka ceramiczna od cementowej.

Ceramika do krycia dachów jest wykorzystywana od tysięcy lat. W ciągu minionych wieków przyjmowała różne kształty i kolory, obecnie mamy wybierać z pośród dużego wyboru form i kolorów dachówek ceramicznych. Dachówki cementowe nie mają tak długiej historii, mimo to są równie często stosowanym materiałem do krycia dachów. Jak je odróżnić?

REKLAMA

Dachówki ceramiczne

Dachówki ceramiczne produkuje się z surowców naturalnych. Odpowiednie ilości gliny, piasku kwarcowego i mączki ceglanej miesza się i rozdrabnia. Kilkutygodniowe procesy mieszania i nawilżania prowadzą do powstania masy, z której formuje się dachówki o różnych kształtach. Następnie, trafiają one do pieca, gdzie są suszone. Do uzyskania różnych kolorów, wysuszoną dachówkę pokrywa się powłoką z mieszaniny glinków i tlenków żelaza. 

Dachówki betonowe

Do produkcji dachówek betonowych, potocznie nazywanych cementowymi, używany jest piasek, cement, woda, barwniki i dodatki powodujące, że dachówki cementowe nie chłoną wody. Różnorodna kolorystyka uzyskiwana jest przez barwienie w masie bądź pokrywanie warstwami akrylowymi. 

Zastosowanie

REKLAMA

Możliwość stosowania obu rodzajów dachówek nie bardzo je różni. Choć najczęściej to dachówki cementowe są cięższe od ceramicznych, nie jest to stała proporcja. W obu przypadkach wymagania konstrukcyjne więźby są podobne. Należy tu jednak pamiętać, że oba rodzaje dachówek nie zawsze można stosować przy remontach dachów, kiedy to więźba dachowa jest osłabiona bądź zaprojektowana pod pokrycia lekkie. 

Większy kąt nachylenia połaci dachu pod dachówki powoduje większa szczelnością pokrycia. Im większy kąt, tym woda szybciej spływa z dachu. Dla dachówek ceramicznych kąt ten wynosi 16–45°, zaś dla cementowych 22–60°. Stosowanie obu rodzajów dachówek przy mniejszym kącie nachylenia połaci dachowej, wiąże się z wykonaniem wstępnego krycia z desek pokrytego izolacją przeciwwodną, np. papą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Montaż

Montaż dachówek ceramicznych i cementowych jest bardzo podobny i odbywa się dzięki specjalnie wyprofilowanym zamkom. Dachówki cementowe mają zamki na dłuższych bokach co umożliwia ich przesuwanie tylko w kierunku poziomym. Możliwość przesuwu w obu kierunkach ma za to dachówka ceramiczna – dzięki zamkom znajdującym się na jej obwodzie. Zamki pomagają w rozmieszczeniu dachówek tak, aby nie trzeba było ich docinać. 

Cechami, które ostatecznie mogą zdecydować o wyborze dachówek to cena i trwałość.

Dachówki cementowe są o około 20% tańsze od ceramicznych. Spowodowane jest to niższym kosztem produkcji. Trwałość dachówek ceramicznych szacowana jest na nawet 150 lat, natomiast trwałość dachówek cementowych określa się na 70 lat.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA