REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólne ogrodzenie z sąsiadem to również wspólne obowiązki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Andrzej Prajsnar
Oprac. Paulina Karpińska
Wspólne ogrodzenie z sąsiadem
Wspólne ogrodzenie z sąsiadem
Betafence
Betafence

REKLAMA

REKLAMA

Wspólne ogrodzenia nie stanowią rzadkości - zwłaszcza w przypadku domów jednorodzinnych. Wyjaśniamy, jak w takiej sytuacji wyglądają wspólne obowiązki.

Wspólne ogrodzenie z sąsiadem

W obecnych warunkach, budowa ogrodzenia wcale nie należy do tanich. Chodzi zarówno o koszty dotyczące robocizny, jak i materiałów. Trudno się zatem dziwić, że całkiem spora część osób budujących domy decyduje się na skorzystanie z istniejącego ogrodzenia, które należy do sąsiada. W ten sposób można bowiem ograniczyć łączne koszty ogrodzenia działki na przykład o ¼. Z drugiej strony, wspólne ogrodzenie również generuje pewne koszty. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśnili, co o tej kwestii mówią przepisy kodeksu cywilnego, a także wyroki sądów. Na kanwie sąsiedzkich sporów ukształtowało się bowiem dość bogate orzecznictwo.

REKLAMA

Wspólne ogrodzenie z sąsiadem a przepisy prawa

Tematyka dotycząca wspólnych ogrodzeń i podobnych urządzeń okazała się na tyle ważna, że odpowiednie przepisy znalazły się już w pierwotnej wersji kodeksu cywilnego. Mowa o artykule 154 kodeksu cywilnego, który nie doczekał się zmian od początku swojego obowiązywania (tj. od 1 stycznia 1965 roku). Ten przepis KC mówi, że wedle domniemania „mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy”. Kolejna ważna zasada wskazuje, że osoby korzystające z wymienionych wcześniej roślin i urządzeń powinny ponosić wspólnie koszty ich utrzymania (patrz artykuł 154 paragraf 2 kodeksu cywilnego). Domyślnie podział kosztów zakłada partycypację w równych częściach.

Art. 154 KC nie przesądza o własności ogrodzenia

Komentarze do kodeksu cywilnego dostarczają wielu ważnych informacji na temat zasad zastosowania dość enigmatycznego artykułu 154 KC. Warto między innymi wspomnieć, że ten przepis nie rozstrzyga o własności urządzeń granicznych (m.in. ogrodzeń). Jeżeli takie urządzenia leżą dokładnie w granicy i nie wkraczają w żadną działkę, co jest rzadkie, to ich właścicielem będzie osoba, która je wytworzyła. Ponadto art. 154 KC określa zasady związane z faktycznym przebiegiem granicy. Taki przebieg faktyczny może się okazać inny od ustaleń prawnych (zobacz: B. Sitek [w:] Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, red. J. Ciszewski, P. Nazaruk, LEX/el. 2022, art. 154). Niezwykle ważny aspekt dotyczy również zastosowania artykułu 154 kodeksu cywilnego wyłącznie do urządzeń (np. ogrodzeń) znajdujących się na obszarze dwóch działek. Jeżeli ogrodzenie leży w całości na gruncie należącym do jednego z sąsiadów, analizowany przepis nie ma zastosowania (patrz: G. Karaszewski [w:] Kodeks cywilny. Komentarz, red. M. Balwicka-Szczyrba, A. Sylwestrzak, Warszawa 2022, art. 154).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O art. 154 KC często mówi się w kontekście sytuacji właścicieli dwóch sąsiadujących gruntów. Doktryna zwraca jednak uwagę, że ten przepis znajduje zastosowanie także do użytkowników wieczystych oraz posiadaczy samoistnych i zależnych (między innymi dzierżawców oraz domowników właściciela). Co ważne, domniemanie o wspólnym używaniu urządzeń granicznych jest usuwalne (zobacz: M. Habdas [w:] Kodeks cywilny. Komentarz. Tom II. Własność i inne prawa rzeczowe (art. 126-352), red. M. Fras, Warszawa 2018, art. 154). Takie domniemanie można zatem obalić, co będzie miało duże znaczenie w kwestii wspólnego ponoszenia kosztów utrzymania urządzeń. Właściciele sąsiednich działek mogą indywidualnie określić zasady utrzymania ogrodzeń, a także zawrzeć umowę dotyczącą budowy nowych urządzeń. Warto pamiętać, że wybudowanie ogrodzenia to prawo właściciela, a nie jego obowiązek.  

Poprzez wydatki ogrodzenie nie zmienia właściciela

Orzeczenia sądów są kolejnym po komentarzach prawnych, ważnym źródłem informacji na temat praktycznego zastosowania artykułu 154 KC. Dobry przykład stanowi Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 2002 r. o sygn. akt III CZP 75/01. Czytamy w niej, że: „przewidziany w art. 154 par. 2 KC obowiązek ponoszenia kosztów urządzeń znajdujących się na granicy gruntów sąsiadujących nie obejmuje kosztów wybudowania nowego urządzenia”. Inną ważną zasadę wskazuje Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 7 lutego 2013 r. (sygn. akt: II SA/Bk 724/12). Białostocki sąd potwierdził, że ponoszenie nakładów na ogrodzenie rozgraniczające działki nie wpływa na prawa do tego urządzenia. Taki wniosek odnosi się również do art. 152 KC, wedle którego sąsiedzi muszą współpracować przy rozgraniczaniu gruntów i utrzymywaniu stałych znaków granicznych

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA