REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólne ogrodzenie z sąsiadem to również wspólne obowiązki

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Andrzej Prajsnar
Oprac. Paulina Karpińska
Wspólne ogrodzenie z sąsiadem
Wspólne ogrodzenie z sąsiadem
Betafence
Betafence

REKLAMA

REKLAMA

Wspólne ogrodzenia nie stanowią rzadkości - zwłaszcza w przypadku domów jednorodzinnych. Wyjaśniamy, jak w takiej sytuacji wyglądają wspólne obowiązki.

Wspólne ogrodzenie z sąsiadem

W obecnych warunkach, budowa ogrodzenia wcale nie należy do tanich. Chodzi zarówno o koszty dotyczące robocizny, jak i materiałów. Trudno się zatem dziwić, że całkiem spora część osób budujących domy decyduje się na skorzystanie z istniejącego ogrodzenia, które należy do sąsiada. W ten sposób można bowiem ograniczyć łączne koszty ogrodzenia działki na przykład o ¼. Z drugiej strony, wspólne ogrodzenie również generuje pewne koszty. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśnili, co o tej kwestii mówią przepisy kodeksu cywilnego, a także wyroki sądów. Na kanwie sąsiedzkich sporów ukształtowało się bowiem dość bogate orzecznictwo.

REKLAMA

Wspólne ogrodzenie z sąsiadem a przepisy prawa

Tematyka dotycząca wspólnych ogrodzeń i podobnych urządzeń okazała się na tyle ważna, że odpowiednie przepisy znalazły się już w pierwotnej wersji kodeksu cywilnego. Mowa o artykule 154 kodeksu cywilnego, który nie doczekał się zmian od początku swojego obowiązywania (tj. od 1 stycznia 1965 roku). Ten przepis KC mówi, że wedle domniemania „mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy”. Kolejna ważna zasada wskazuje, że osoby korzystające z wymienionych wcześniej roślin i urządzeń powinny ponosić wspólnie koszty ich utrzymania (patrz artykuł 154 paragraf 2 kodeksu cywilnego). Domyślnie podział kosztów zakłada partycypację w równych częściach.

Art. 154 KC nie przesądza o własności ogrodzenia

Komentarze do kodeksu cywilnego dostarczają wielu ważnych informacji na temat zasad zastosowania dość enigmatycznego artykułu 154 KC. Warto między innymi wspomnieć, że ten przepis nie rozstrzyga o własności urządzeń granicznych (m.in. ogrodzeń). Jeżeli takie urządzenia leżą dokładnie w granicy i nie wkraczają w żadną działkę, co jest rzadkie, to ich właścicielem będzie osoba, która je wytworzyła. Ponadto art. 154 KC określa zasady związane z faktycznym przebiegiem granicy. Taki przebieg faktyczny może się okazać inny od ustaleń prawnych (zobacz: B. Sitek [w:] Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, red. J. Ciszewski, P. Nazaruk, LEX/el. 2022, art. 154). Niezwykle ważny aspekt dotyczy również zastosowania artykułu 154 kodeksu cywilnego wyłącznie do urządzeń (np. ogrodzeń) znajdujących się na obszarze dwóch działek. Jeżeli ogrodzenie leży w całości na gruncie należącym do jednego z sąsiadów, analizowany przepis nie ma zastosowania (patrz: G. Karaszewski [w:] Kodeks cywilny. Komentarz, red. M. Balwicka-Szczyrba, A. Sylwestrzak, Warszawa 2022, art. 154).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O art. 154 KC często mówi się w kontekście sytuacji właścicieli dwóch sąsiadujących gruntów. Doktryna zwraca jednak uwagę, że ten przepis znajduje zastosowanie także do użytkowników wieczystych oraz posiadaczy samoistnych i zależnych (między innymi dzierżawców oraz domowników właściciela). Co ważne, domniemanie o wspólnym używaniu urządzeń granicznych jest usuwalne (zobacz: M. Habdas [w:] Kodeks cywilny. Komentarz. Tom II. Własność i inne prawa rzeczowe (art. 126-352), red. M. Fras, Warszawa 2018, art. 154). Takie domniemanie można zatem obalić, co będzie miało duże znaczenie w kwestii wspólnego ponoszenia kosztów utrzymania urządzeń. Właściciele sąsiednich działek mogą indywidualnie określić zasady utrzymania ogrodzeń, a także zawrzeć umowę dotyczącą budowy nowych urządzeń. Warto pamiętać, że wybudowanie ogrodzenia to prawo właściciela, a nie jego obowiązek.  

Poprzez wydatki ogrodzenie nie zmienia właściciela

Orzeczenia sądów są kolejnym po komentarzach prawnych, ważnym źródłem informacji na temat praktycznego zastosowania artykułu 154 KC. Dobry przykład stanowi Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 2002 r. o sygn. akt III CZP 75/01. Czytamy w niej, że: „przewidziany w art. 154 par. 2 KC obowiązek ponoszenia kosztów urządzeń znajdujących się na granicy gruntów sąsiadujących nie obejmuje kosztów wybudowania nowego urządzenia”. Inną ważną zasadę wskazuje Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 7 lutego 2013 r. (sygn. akt: II SA/Bk 724/12). Białostocki sąd potwierdził, że ponoszenie nakładów na ogrodzenie rozgraniczające działki nie wpływa na prawa do tego urządzenia. Taki wniosek odnosi się również do art. 152 KC, wedle którego sąsiedzi muszą współpracować przy rozgraniczaniu gruntów i utrzymywaniu stałych znaków granicznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA