REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólne ogrodzenie z sąsiadem to również wspólne obowiązki

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Andrzej Prajsnar
Oprac. Paulina Karpińska
Wspólne ogrodzenie z sąsiadem
Wspólne ogrodzenie z sąsiadem
Betafence
Betafence

REKLAMA

REKLAMA

Wspólne ogrodzenia nie stanowią rzadkości - zwłaszcza w przypadku domów jednorodzinnych. Wyjaśniamy, jak w takiej sytuacji wyglądają wspólne obowiązki.

Wspólne ogrodzenie z sąsiadem

W obecnych warunkach, budowa ogrodzenia wcale nie należy do tanich. Chodzi zarówno o koszty dotyczące robocizny, jak i materiałów. Trudno się zatem dziwić, że całkiem spora część osób budujących domy decyduje się na skorzystanie z istniejącego ogrodzenia, które należy do sąsiada. W ten sposób można bowiem ograniczyć łączne koszty ogrodzenia działki na przykład o ¼. Z drugiej strony, wspólne ogrodzenie również generuje pewne koszty. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśnili, co o tej kwestii mówią przepisy kodeksu cywilnego, a także wyroki sądów. Na kanwie sąsiedzkich sporów ukształtowało się bowiem dość bogate orzecznictwo.

REKLAMA

Wspólne ogrodzenie z sąsiadem a przepisy prawa

Tematyka dotycząca wspólnych ogrodzeń i podobnych urządzeń okazała się na tyle ważna, że odpowiednie przepisy znalazły się już w pierwotnej wersji kodeksu cywilnego. Mowa o artykule 154 kodeksu cywilnego, który nie doczekał się zmian od początku swojego obowiązywania (tj. od 1 stycznia 1965 roku). Ten przepis KC mówi, że wedle domniemania „mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy”. Kolejna ważna zasada wskazuje, że osoby korzystające z wymienionych wcześniej roślin i urządzeń powinny ponosić wspólnie koszty ich utrzymania (patrz artykuł 154 paragraf 2 kodeksu cywilnego). Domyślnie podział kosztów zakłada partycypację w równych częściach.

Art. 154 KC nie przesądza o własności ogrodzenia

Komentarze do kodeksu cywilnego dostarczają wielu ważnych informacji na temat zasad zastosowania dość enigmatycznego artykułu 154 KC. Warto między innymi wspomnieć, że ten przepis nie rozstrzyga o własności urządzeń granicznych (m.in. ogrodzeń). Jeżeli takie urządzenia leżą dokładnie w granicy i nie wkraczają w żadną działkę, co jest rzadkie, to ich właścicielem będzie osoba, która je wytworzyła. Ponadto art. 154 KC określa zasady związane z faktycznym przebiegiem granicy. Taki przebieg faktyczny może się okazać inny od ustaleń prawnych (zobacz: B. Sitek [w:] Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, red. J. Ciszewski, P. Nazaruk, LEX/el. 2022, art. 154). Niezwykle ważny aspekt dotyczy również zastosowania artykułu 154 kodeksu cywilnego wyłącznie do urządzeń (np. ogrodzeń) znajdujących się na obszarze dwóch działek. Jeżeli ogrodzenie leży w całości na gruncie należącym do jednego z sąsiadów, analizowany przepis nie ma zastosowania (patrz: G. Karaszewski [w:] Kodeks cywilny. Komentarz, red. M. Balwicka-Szczyrba, A. Sylwestrzak, Warszawa 2022, art. 154).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O art. 154 KC często mówi się w kontekście sytuacji właścicieli dwóch sąsiadujących gruntów. Doktryna zwraca jednak uwagę, że ten przepis znajduje zastosowanie także do użytkowników wieczystych oraz posiadaczy samoistnych i zależnych (między innymi dzierżawców oraz domowników właściciela). Co ważne, domniemanie o wspólnym używaniu urządzeń granicznych jest usuwalne (zobacz: M. Habdas [w:] Kodeks cywilny. Komentarz. Tom II. Własność i inne prawa rzeczowe (art. 126-352), red. M. Fras, Warszawa 2018, art. 154). Takie domniemanie można zatem obalić, co będzie miało duże znaczenie w kwestii wspólnego ponoszenia kosztów utrzymania urządzeń. Właściciele sąsiednich działek mogą indywidualnie określić zasady utrzymania ogrodzeń, a także zawrzeć umowę dotyczącą budowy nowych urządzeń. Warto pamiętać, że wybudowanie ogrodzenia to prawo właściciela, a nie jego obowiązek.  

Poprzez wydatki ogrodzenie nie zmienia właściciela

Orzeczenia sądów są kolejnym po komentarzach prawnych, ważnym źródłem informacji na temat praktycznego zastosowania artykułu 154 KC. Dobry przykład stanowi Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 2002 r. o sygn. akt III CZP 75/01. Czytamy w niej, że: „przewidziany w art. 154 par. 2 KC obowiązek ponoszenia kosztów urządzeń znajdujących się na granicy gruntów sąsiadujących nie obejmuje kosztów wybudowania nowego urządzenia”. Inną ważną zasadę wskazuje Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 7 lutego 2013 r. (sygn. akt: II SA/Bk 724/12). Białostocki sąd potwierdził, że ponoszenie nakładów na ogrodzenie rozgraniczające działki nie wpływa na prawa do tego urządzenia. Taki wniosek odnosi się również do art. 152 KC, wedle którego sąsiedzi muszą współpracować przy rozgraniczaniu gruntów i utrzymywaniu stałych znaków granicznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA