REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Budowa ogrodzenia – o czym należy pamiętać

Ogrodzenie betonowe. Fot. Betondur Ogrodzenia
Ogrodzenie betonowe. Fot. Betondur Ogrodzenia
Betondur Ogrodzenia

REKLAMA

REKLAMA

Ogrodzenie to najlepszy i najprostszy sposób na wyznaczenie granic działki. Choć budowa ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, to jednak jego wykonanie musi być zgodne z ogólnie przyjętymi przepisami. Budując ogrodzenie musimy uwzględnić sąsiedzkie relacje, inaczej jego budowa może stać się źródłem kłopotów i konfliktów.

REKLAMA

Ogrodzenie betonowe. Fot. Betondur Ogrodzenia

Budowa ogrodzenia nie wiąże się z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Konieczne jest jednak zgłoszenie zamiaru jego postawienia, jeżeli ogrodzenie ma powstać od strony dróg, ulic, torów kolejowych i innych miejsc publicznych. Zgłosić należy również budowę ogrodzenia, jeśli jego wysokość przekraczać będzie 2,2 m, w tym wypadku nie ma znaczenia, czy będzie to od strony drogi, czy od strony sąsiedniej działki.

Zobacz także: Ogrodzenie działki na terenie pochyłym

Gdzie zgłosić budowę ogrodzenia?

REKLAMA

Zgłoszenie budowy ogrodzenia należy złożyć w starostwie powiatowym (lub urzędzie miasta) na 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia prac. W zgłoszeniu trzeba określić rodzaj, zakres oraz sposób wykonania prac budowlanych związanych z ogrodzenie oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Dodatkowo urząd może zażądać dołączenia rysunków, które mogą być wykonane nawet odręcznie przez właściciela nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłoszenie o zamiarze budowy ogrodzenia należy złożyć w starostwie. W przypadku braku sprzeciwu rozpocząć budowę można w ciągu 2 lat od terminu rozpoczęcia prac podanego w zgłoszeniu.

Jeśli w ciągu 30 dni starosta nie wniesie sprzeciwu w formie decyzji, można przystąpić do budowy ogrodzenia (zgłoszenie ważne jest 2 lata od terminu podanego w zgłoszeniu). Co może być powodem sprzeciwu? Najczęściej powodem jest niezgodność zaplanowanych prac z przepisami lub naruszenie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ze sprzeciwem spotkać może się na przykład budowa ogrodzenia na terenie, gdzie planowana jest droga lub jej poszerzenie.

Zgłoszenia nie wymaga postawienie tymczasowego ogrodzenia na czas budowy oraz ogrodzenia między sąsiadującymi działkami, o ile jego wysokość nie będzie przekraczać 2.2 m.

Zobacz także: Ogrodzenie panelowe czy siatka – co wybrać?

Wspólne ogrodzenie

REKLAMA

Ogrodzenie między dwoma działkami można budować wspólnie lub samodzielnie. Przepisy w tej kwestii pozostawiają decyzję stronom zainteresowanym. Wspólna budowa jest opłacalna ze względu na podział kosztów. Jest także korzystna ze względów estetycznych, można bowiem dopasować styl ogrodzenia do zabudowy obu nieruchomości i gustu obu właścicieli. Decydując się na wspólną budowę najlepiej spisać umowę, w której ujęty zostanie projekt ogrodzenia, zakres prac oraz podział kosztów.

Jeśli sąsiad niej jest zainteresowany wspólną budową ogrodzenia trzeba ponieść koszty takiej inwestycji samodzielnie, nie ma bowiem podstaw prawnych do obciążenia sąsiada kosztami takiej budowy. Pocieszeniem może być fakt, iż zgodnie z art. 154 kodeksu cywilnego sąsiedzi są zobowiązani do wspólnego ponoszenia kosztów utrzymania już wybudowanego ogrodzenia, czyli sąsiad będzie zobowiązany pokrywać część wydatków z tytułu bieżących napraw i konserwacji ogrodzenia, które zostało już postawione.

Zobacz także: Ogrodzenie drewniane, murowane czy metalowe – które wybrać?

W którym miejscu wytyczyć ogrodzenie?

Kiedy stawia się ogrodzenie wspólnie z sąsiadem, najlepszym miejscem jest oś granicy działek. Kiedy buduje się samodzielnie ogrodzenie nie może przekraczać granic działki. Takie usytuowanie nie zwalnia jednak sąsiada z obowiązku współuczestniczenia w kosztach jego utrzymania.

Ogrodzenie stawiane od strony ulicy nie może natomiast przekraczać linii rozgraniczających ją od nieruchomości. Trzeba to koniecznie sprawdzić w planie miejscowym, inaczej zgłoszenie może spotkać się ze sprzeciwem starosty. Jeśli w planie przewidziane jest poszerzenie drogi najlepiej od razu dostosować się do nowych linii rozgraniczających, aby w przyszłości nie być zmuszonym do przesunięcia ogrodzenia i poniesienia dodatkowych kosztów.

Budując ogrodzenie trzeba mieć na uwadze obowiązujące linie rozgraniczające oraz granice działki, żeby nie popaść w konflikt z urzędem lub sąsiadami.

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do granic działki warto zwrócić się o pomoc do geodety i zlecić mu odnowienie granic, czyli odnalezienie znaków granicznych  oraz zaznaczenie ich w terenie.  Jeśli to się nie uda trzeba będzie przeprowadzić postępowanie rozgraniczeniowe. Działania te wiążą się z kosztami, ale mogą pomóc uniknąć wielu problemów w przyszłości, jak często ciągnące się latami męczące spory (także sądowe) z sąsiadami.

Zobacz także:  Wybieramy ogrodzenie – kamienne, drewniane czy klinkierowe?

Jakie ogrodzenie wybrać?

Ogrodzenie powinno łączyć funkcjonalność z walorami estetycznymi. Przepisy w tej kwestii narzucają tylko kilka ograniczeń związanych głównie z bezpieczeństwem:

  • ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt
  • umieszczanie na nim na wysokości poniżej 1,8 m ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych materiałów i wyrobów jest zabronione
  • bramy i furtki w ogrodzeniu nie mogą otwierać się na zewnątrz działki
  • szerokość bramy powinna wynosić co najmniej 2,4 m, a furtki - 0,9 m.

Ogrodzenie wraz z innymi powstającymi na działce elementami małej architektury oraz domem powinno stanowić jedną, przemyślaną całość pod względem stylu i kompozycji. Często wystarczy dopasować ogrodzenie frontowe do budynku pod względem wykorzystanych materiałów oraz kolorystyki, aby całość była spójna estetycznie i cieszyła oko właściciela oraz osób postronnych.

W zależności od sąsiedztwa różnie potraktować można ogrodzenie oddzielające nieruchomość od innych działek. Jeśli po sąsiedzku jest las lub łąka może wystarczyć dobrej jakości siatka lub ocynkowane ogrodzenie. Od ogródka sąsiadów z trójką małych dzieci i psem skutecznie odgrodzi na przykład płot ze wzmocnieniem z żywopłotu. W każdym wypadku warto dobrze przemyśleć ogrodzenie, aby stanowiło zarazem zabezpieczenie przed nieproszonymi gośćmi oraz estetyczne uzupełnienie domu i reszty zabudowań.

Bartosz Antos, SaveInvest. Sp. z o.o./ www.dzialkanadmorzem.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA