Posadzki żywiczne – estetyczne i wytrzymałe podłogi
REKLAMA
REKLAMA
Posadzki żywiczne urzekają nie tylko swoimi walorami estetycznymi, są także bardzo praktyczne. Łatwo je utrzymać w czystości, nie maja fug w których zbierał by się brud, a także świetnie sprawdzają się na ogrzewaniu podłogowym.
REKLAMA
Rodzaje posadzek żywicznych
Wyróżniamy 3 rodzaje posadzek żywicznych
Zobacz także: Podłoga pływająca – co to takiego?
Żywiczne posadzki cienkowarstwowe
Żywiczne posadzki cienkowarstwowe to wylewki o gr. 0,5–1,0 mm pokrywane dwuskładnikowymi farbami epoksydowymi lub żywicą gruntującą. Żywiczna posadzka cienkowarstwowa nie jest skomplikowana i można ją wykonać samemu w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu. Niestety nie jest zbyt trwała, podczas większej eksploatacji szybko się zużywa, dlatego też nie jest polecana do pomieszczeń często uczęszczanych takich jak kuchnia czy łazienka.
Grubowarstwowe posadzki wylewane
Grubowarstwowe posadzki wylewane to posadzki o grubości od 2 do 4 mm. Posadzki te są dość okazałe, wyglądają bowiem jak tafla wody lub szkła. Wykonuje się je z kilku warstw lakieru podkładowego i nawierzchniowego. Niestety maja też swoje wady. Choć zaraz po ich wykonaniu warstwa jest gładka i błyszcząca, z czasem się rysuje i matowieje. Nie wpływa to jednak na jakość posadzki. W domu jednorodzinnym lub mieszkaniu, ten rodzaj posadzki świetnie sprawdzi się zarówno w kuchni, salonie jak i łazience.
Grubowarstwowe posadzki kwarcowe
Posadzki kwarcowe to nic innego jak – posadzki piaskowe. Powstają poprzez zatopienie w kolorowej lub bezbarwnej żywicy naturalnego lub kolorowego piasku. Ogromny wybór różnego rodzaju kruszywa dostępnego na rynku, umożliwia wykonanie bardzo różnorodnych posadzek zarówno kolorowych jak i jednobarwnych. Piasek w tego typu posadzkach zwiększa odporność powłoki na zarysowania. Posadzki kwarcowe szczególnie polecane są do pomieszczeń, o większym natężeniu ruchu np. korytarzu lub holu.
Zobacz także: Jak wykonuje się posadzkę betonową?
Zastosowanie posadzek żywicznych
Posadzki żywiczne kiedyś wykonywano tylko w przemyśle. Wykonywane w halach i magazynach musiały charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz trwałością. Obecnie, posadzki żywiczne coraz częściej wykonuje się je w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Świetnie sprawdzą nie tylko we wnętrzach mieszkalnych, możemy wykonywać je także w garażu, w kotłowni lub zupełnie innym, dowolnym pomieszczeniu.
jz
REKLAMA
REKLAMA