REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać i przygotować właściwy podkład pod panele?

Marta Jaworowska
Podkład pod panele nie tylko wyrównuje podłoże, ale także tłumi dźwięki powstające w trakcie użytkowania. Podkład stanowi również dodatkową izolację termiczną. Fot. Fotolia
Podkład pod panele nie tylko wyrównuje podłoże, ale także tłumi dźwięki powstające w trakcie użytkowania. Podkład stanowi również dodatkową izolację termiczną. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

O wyglądzie i trwałości paneli na podłodze decyduje nie tylko ich jakość lub montaż. Pod panele trzeba przygotować przede wszystkim właściwy podkład.

REKLAMA

Podkład pod panele nie tylko wyrównuje podłoże, ale także tłumi dźwięki powstające w trakcie użytkowania. Podkład stanowi również dodatkową izolację termiczną. Jako podkład można wybrać panele z włókien drewnianych, korek lub piankę. Nadaje się także karton falisty, który jest najtańszym rozwiązaniem, ale niestety najmniej trwałym, więc lepiej go unikać. Wybór określonego materiału na podłogę wiąże się nie tylko z jego ceną, ale również z nakładem pracy. Robocizna jest coraz droższa, a niestety nie zawsze mamy możliwość i predyspozycję, aby wykonać prace samemu. W każdym wypadku konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża.

REKLAMA

Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie podkładu z włókien drewnianych. Jest on dostępny w postaci prostokątnych paneli, które układa się mijankowo. Podkład produkowany z drewna sosnowego poprzez spilśnienie jego włókien wytłumi nie tylko odgłosy chodzenia i zredukuje skrzypienie podłogę, ale poprawi tez nierówności podłoża w zakresie do 3 mm.

Zobacz także: Jak układać wykładzinę elastyczną?

Płyty podkładu należy układać mijankowo. Ma to na celu wyeliminowanie sytuacji, w której linia krawędzi deski pokryje się z linią styku płyt, ponieważ może to spowodować uginanie się podłogi, a w efekcie jej wypaczanie.

Podkład pod panele włókien drewnianych układa się sprawnie i w nieskomplikowany sposób. Płyty są lekkie, a ich wymiary nie stanowią problemu przy ich noszeniu. Najpierw, na betonowej wylewce, układana jest izolacja przeciwwilgociowa z folii budowlanej. Najlepiej, żeby taka folia była w jednym kawałku. Dobrze położona izolacja nie pozwoli, aby podkład pod panele nasiąkał wilgocią od spodu, co mogłoby spowodować powyginanie paneli, które niestety są mało odporne na wilgoć. Podkład rozkłada się na tej folii, rozpoczynając od narożnika. Podkład rozkłada się poprzecznie w stosunku do kierunku układanej później deski. Po ułożeniu płyt uzyskuje się wyrównaną powierzchnię, która pozwala na bezproblemowe położenie deski. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Jak zamontować podłogę w systemie pływającym?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA