REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak układa się podłogę z deski barlineckiej?

Marta Jaworowska
Deski barlineckie przed ułożeniem należy trzymać 24 godziny w temperaturze pokojowej.
Deski barlineckie przed ułożeniem należy trzymać 24 godziny w temperaturze pokojowej.

REKLAMA

REKLAMA

Podłogę z deski barlineckiej układa się szybko i łatwo. Przy odrobinie chęci i cierpliwości taką podłogę można położyć samemu.

Deski barlineckie przed ułożeniem należy trzymać 24 godziny w temperaturze pokojowej. Podkład o grubości 5 mm ma za zadanie tłumić odgłosy i niwelować nierówności podłoża do 3 mm. Układanie podłogi z deski barlineckiej zaczyna się od prac porządkowych, które polegają na usunięciu piasku lub innych zanieczyszczeń.

REKLAMA

Następnie, układa się warstwę izolującą z folii budowlanej z jednego kawałka, na całej powierzchni salonu. Powinno się oczyścić powierzchnię folii odkurzaczem, by usunąć zanieczyszczenia mogące ją przedziurawić. Klej nakłada się na górną krawędź wpustu. 

Kleju nie nakłada się na tzw. pióro, ale zawsze na górną krawędź wpustu.

Układanie podkładu pod podłogę rozpoczyna się od narożnika, układając poszczególne kawałki z przesunięciem lub po skosie. Do wykonania prac potrzebna będzie drewniana listwa, która posłuży do dobijania desek jako ochrona przed uderzeniem młotka. Docinanie podkładu nie powinno sprawić problemu, należy jedynie zachować ostrożność, aby nie przeciąć folii izolacyjnej. Podkład należy ułożyć na całej powierzchni podłogi. Po rozpakowaniu deski barlineckiej trzeba sprawdzić czy nie ma uszkodzeń mechanicznych spowodowanych, np. transportem. Po ułożeniu trzech pierwszych rzędów desek trzeba odczekać ok. 1 godziny, by klej trwale zawiązał. Potem prace przy układaniu postępują szybko. Najpierw przycina się deskę na pół, aby wykonać przesunięcie, a następnie nakłada się klej na górną część wpustu. 

Układając deski, musimy pozostawić przy styku z terakotą i przy ścianie 15–20 mm szczelinę, którą później zamaskowuje się listwą. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadmiar kleju ściera się na bieżąco wilgotną szmatką. Na koniec kładzie się listwę podłogową. Należy sprawdzić, czy pochodzą z jednej partii. Precyzyjnie przycina się odpowiednią długość listwy, po czym przystępuje się do montażu. Najpierw na wewnętrzną powierzchnię listwy nakładany jest klej, następnie listwę dociska się do ściany. Niestety, przy tej czynności wyjdą wszystkie nierówności związane ze ścianami.

Zobacz także: Jak wybrać podłogę do domu?

Po dociśnięciu trzeba odsunąć listwę i ponownie nałożyć klej – tym razem na ścianę. Klej nanosi się na krawędzie listwy, przykłada dokładnie do ściany i przybija do niej gwoździkami. Miejsca połączeń docina się precyzyjnie za pomocą pilarki kątowej. Po umieszczeniu listwa na styku z terakotą niewiele wystaje ponad poziom podłogi, ale dzięki zaokrąglonej powierzchni nie utrudnia przejścia. Listwa taka mocowana jest na klej. Listwę, po umieszczeniu w szczelinie obciąża się jakimś ciężkim przedmiotem i pozostawia na kilkanaście godzin, by klej mocno związał. 

Zobacz także: Jaką podłogę drewnianą wykonać w mieszkaniu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

REKLAMA

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA