REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Lidia  Kośnik
Doradca ds. nieruchomości
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

Zmiany w IV kwartale 2024 r.

REKLAMA

Większość analityków instytucjonalnych, np. PKO BP, prognozuje w scenariuszu bazowym niewielki wzrost (na poziomie inflacji) średnich cen transakcyjnych mieszkań w najbliższych miesiącach (co uwzględniając inflację oznaczać będzie realnie stabilizację cen realnych). Nieodosobnione są jednak bardziej ostrożne prognozy analityków i ekspertów niezależnych oczekujące stabilizacji cen nominalnych, a nawet ryzyko zapoczątkowania korekty, szczególnie w przypadku braku wdrożenia Kredytu na Start i realizacji negatywnego scenariusza w gospodarczego względem prognozowanego. 

REKLAMA

Z drugiej strony należy pamiętać o silnym przekonaniu społecznym na bazie doświadczenia z ostatniej dekady o nieuchronnym wzroście cen nieruchomości (brak korekty cen nieruchomości w Polsce od ponad 10 lat) i publikacji w mediach zwykle zmiany cen w ujęciu rok do roku, szczególnie przez uczestników rynku zainteresowanych jego wzrostem. Ceny w ujęciu r/r będą jeszcze rosły co najmniej do II kwartału 2025 z uwagi na wysokie wzrosty k/k w ciągu poprzedniego roku co najmniej do I lub nawet II kwartału 2024. A biorąc pod uwagę opóźnienia o 1-2 kwartały w publikacji raportów NBP i GUS cen transakcyjnych, ciągle optymistyczne informacje w mediach o rosnących cenach nominalnych w porównaniu do poprzedniego roku mogą być publikowane jeszcze do połowy 2025 pomimo braku wzrostów od trzech kwartałów. Jednak w przypadku napływu negatywnych danych i informacji nastroje w mediach oraz nastroje społeczne mogą się równie szybko zmienić, szczególnie po okresie bardzo dynamicznego wzrostu w ostatnim roku.

Co wpływa na wzrost i hamowanie cen?

Również na rynku najmu spodziewana jest kontynuacja stabilizacji cen najmu ale biorąc pod uwagę cykliczność rynku najmu możliwa jest drobna korekta po sezonowej zwyżce w III kwartale.

Czynniki wpływające na wzrost cen: 

  • oczekiwany wpływ uchwalenia Kredytu na Start (Kredyt 0%) na wzrost cen (raczej większy wpływ psychologiczny w związku z historycznym efektem Kredytu 2% i nazwą, niż realny z powodu zakresu wsparcia) 
  • wzrost realnych wynagrodzeń oraz zdolności kredytowej
  • kontynuacja inwestycyjnych zakupów mieszkań za gotówkę motywowana dobrym doświadczeniem inwestorów z ubiegłych lat
  • wzrost kosztu budowy mieszkań (wzrost cen materiałów budowlanych wg. GUS na poziomie inflacji, usług budowlanych i działek budowlanych o około 10%)
  • zakup mieszkań przez zamożnych imigrantów z Europy Wschodniej z powodu wojny w Ukrainie
  • dobra sytuacja gospodarcza w Polsce i perspektywy na kolejny rok w (wzrost PKB 3-4% r/r) oraz historycznie najniższe bezrobocie
  • spodziewany większy popyt na materiały i usługi budowlane w związku z odbudową po powodzi

Czynnik hamujące ceny:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • niepewny los Kredytu na Start oraz zapowiedzi programu budowy tanich mieszkań na wynajem oraz opodatkowania pustostanów 
  • zwiększająca się podaż nowych mieszkań ze strony deweloperów (wzrost o 54,7% r/r w sierpniu wg. danych GUS) 
  • obniżony popyt po wygaszeniu Kredytu 2% (spadek wniosków kredytowych o 32% r/r  i o 13,7% m/m w sierpniu wg. danych Biura Informacji Kredytowej)
  • stabilizacja cen ofertowych w III kwartale 2024, wydłużenie się czasu sprzedaży oferty oraz większa skłonność sprzedających do akceptacji niższych cen sygnalizowana przez deweloperów i pośredników
  • odległa perspektywa obniżek stóp procentowych NBP (spodziewany początek cyklu obniżek w pierwszej połowie 2025 i utrzymywanie się podwyższonej inflacji w najbliższych 2-3 latach) 
  • stabilizacja cen najmu oraz większe trudności w znalezieniu najemcy 
  • spadek opłacalności najmu (dynamiczny wzrost cen nieruchomości w ostatnim roku przy stabilizacji cen najmu) względem lokat bankowych i obligacji
  • znaczący wzrost kosztów utrzymania mieszkań (wzrost opłat administracyjnych (koszty ogrzewania i energii części wspólnych), kosztów energii i ogrzewania od 1.07.2024 oraz kosztów wywozu śmieci oraz wody i kanalizacji. Spodziewane są dalsze wzrosty tych kosztów w IV kwartale oraz dalsze zmiany cen regulowanych energii i gazu od stycznia 2025)
  • krótkoterminowy wpływ powodzi na obniżenie PKB i sytuację budżetową
  • poniżej prognoz odczyty danych i nastrojów gospodarczych w sierpniu i wrześniu zwiększające ryzyko spowolnienia gospodarczego

Sytuacja geopolityczna a ceny mieszkań

Warto też pamiętać o sytuacji geopolitycznej i ciągle aktywnej wojnie w Ukrainie i Bliskim Wschodzie. Ewentualna eskalacja lub deeskalacja tych konfliktów w najbliższych miesiącach, szczególnie za naszą wschodnią granicą będzie miała odpowiednio negatywny lub pozytywny wpływ na naszą gospodarkę oraz rynek nieruchomości

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

REKLAMA

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA