REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Doradca ds. nieruchomości
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]
/
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

Zmiany w IV kwartale 2024 r.

REKLAMA

Większość analityków instytucjonalnych, np. PKO BP, prognozuje w scenariuszu bazowym niewielki wzrost (na poziomie inflacji) średnich cen transakcyjnych mieszkań w najbliższych miesiącach (co uwzględniając inflację oznaczać będzie realnie stabilizację cen realnych). Nieodosobnione są jednak bardziej ostrożne prognozy analityków i ekspertów niezależnych oczekujące stabilizacji cen nominalnych, a nawet ryzyko zapoczątkowania korekty, szczególnie w przypadku braku wdrożenia Kredytu na Start i realizacji negatywnego scenariusza w gospodarczego względem prognozowanego. 

REKLAMA

Z drugiej strony należy pamiętać o silnym przekonaniu społecznym na bazie doświadczenia z ostatniej dekady o nieuchronnym wzroście cen nieruchomości (brak korekty cen nieruchomości w Polsce od ponad 10 lat) i publikacji w mediach zwykle zmiany cen w ujęciu rok do roku, szczególnie przez uczestników rynku zainteresowanych jego wzrostem. Ceny w ujęciu r/r będą jeszcze rosły co najmniej do II kwartału 2025 z uwagi na wysokie wzrosty k/k w ciągu poprzedniego roku co najmniej do I lub nawet II kwartału 2024. A biorąc pod uwagę opóźnienia o 1-2 kwartały w publikacji raportów NBP i GUS cen transakcyjnych, ciągle optymistyczne informacje w mediach o rosnących cenach nominalnych w porównaniu do poprzedniego roku mogą być publikowane jeszcze do połowy 2025 pomimo braku wzrostów od trzech kwartałów. Jednak w przypadku napływu negatywnych danych i informacji nastroje w mediach oraz nastroje społeczne mogą się równie szybko zmienić, szczególnie po okresie bardzo dynamicznego wzrostu w ostatnim roku.

Co wpływa na wzrost i hamowanie cen?

Również na rynku najmu spodziewana jest kontynuacja stabilizacji cen najmu ale biorąc pod uwagę cykliczność rynku najmu możliwa jest drobna korekta po sezonowej zwyżce w III kwartale.

Czynniki wpływające na wzrost cen: 

  • oczekiwany wpływ uchwalenia Kredytu na Start (Kredyt 0%) na wzrost cen (raczej większy wpływ psychologiczny w związku z historycznym efektem Kredytu 2% i nazwą, niż realny z powodu zakresu wsparcia) 
  • wzrost realnych wynagrodzeń oraz zdolności kredytowej
  • kontynuacja inwestycyjnych zakupów mieszkań za gotówkę motywowana dobrym doświadczeniem inwestorów z ubiegłych lat
  • wzrost kosztu budowy mieszkań (wzrost cen materiałów budowlanych wg. GUS na poziomie inflacji, usług budowlanych i działek budowlanych o około 10%)
  • zakup mieszkań przez zamożnych imigrantów z Europy Wschodniej z powodu wojny w Ukrainie
  • dobra sytuacja gospodarcza w Polsce i perspektywy na kolejny rok w (wzrost PKB 3-4% r/r) oraz historycznie najniższe bezrobocie
  • spodziewany większy popyt na materiały i usługi budowlane w związku z odbudową po powodzi

Czynnik hamujące ceny:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • niepewny los Kredytu na Start oraz zapowiedzi programu budowy tanich mieszkań na wynajem oraz opodatkowania pustostanów 
  • zwiększająca się podaż nowych mieszkań ze strony deweloperów (wzrost o 54,7% r/r w sierpniu wg. danych GUS) 
  • obniżony popyt po wygaszeniu Kredytu 2% (spadek wniosków kredytowych o 32% r/r  i o 13,7% m/m w sierpniu wg. danych Biura Informacji Kredytowej)
  • stabilizacja cen ofertowych w III kwartale 2024, wydłużenie się czasu sprzedaży oferty oraz większa skłonność sprzedających do akceptacji niższych cen sygnalizowana przez deweloperów i pośredników
  • odległa perspektywa obniżek stóp procentowych NBP (spodziewany początek cyklu obniżek w pierwszej połowie 2025 i utrzymywanie się podwyższonej inflacji w najbliższych 2-3 latach) 
  • stabilizacja cen najmu oraz większe trudności w znalezieniu najemcy 
  • spadek opłacalności najmu (dynamiczny wzrost cen nieruchomości w ostatnim roku przy stabilizacji cen najmu) względem lokat bankowych i obligacji
  • znaczący wzrost kosztów utrzymania mieszkań (wzrost opłat administracyjnych (koszty ogrzewania i energii części wspólnych), kosztów energii i ogrzewania od 1.07.2024 oraz kosztów wywozu śmieci oraz wody i kanalizacji. Spodziewane są dalsze wzrosty tych kosztów w IV kwartale oraz dalsze zmiany cen regulowanych energii i gazu od stycznia 2025)
  • krótkoterminowy wpływ powodzi na obniżenie PKB i sytuację budżetową
  • poniżej prognoz odczyty danych i nastrojów gospodarczych w sierpniu i wrześniu zwiększające ryzyko spowolnienia gospodarczego

Sytuacja geopolityczna a ceny mieszkań

Warto też pamiętać o sytuacji geopolitycznej i ciągle aktywnej wojnie w Ukrainie i Bliskim Wschodzie. Ewentualna eskalacja lub deeskalacja tych konfliktów w najbliższych miesiącach, szczególnie za naszą wschodnią granicą będzie miała odpowiednio negatywny lub pozytywny wpływ na naszą gospodarkę oraz rynek nieruchomości

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA