REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doradca ds. nieruchomości
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

Zmiany w IV kwartale 2024 r.

REKLAMA

Większość analityków instytucjonalnych, np. PKO BP, prognozuje w scenariuszu bazowym niewielki wzrost (na poziomie inflacji) średnich cen transakcyjnych mieszkań w najbliższych miesiącach (co uwzględniając inflację oznaczać będzie realnie stabilizację cen realnych). Nieodosobnione są jednak bardziej ostrożne prognozy analityków i ekspertów niezależnych oczekujące stabilizacji cen nominalnych, a nawet ryzyko zapoczątkowania korekty, szczególnie w przypadku braku wdrożenia Kredytu na Start i realizacji negatywnego scenariusza w gospodarczego względem prognozowanego. 

REKLAMA

Z drugiej strony należy pamiętać o silnym przekonaniu społecznym na bazie doświadczenia z ostatniej dekady o nieuchronnym wzroście cen nieruchomości (brak korekty cen nieruchomości w Polsce od ponad 10 lat) i publikacji w mediach zwykle zmiany cen w ujęciu rok do roku, szczególnie przez uczestników rynku zainteresowanych jego wzrostem. Ceny w ujęciu r/r będą jeszcze rosły co najmniej do II kwartału 2025 z uwagi na wysokie wzrosty k/k w ciągu poprzedniego roku co najmniej do I lub nawet II kwartału 2024. A biorąc pod uwagę opóźnienia o 1-2 kwartały w publikacji raportów NBP i GUS cen transakcyjnych, ciągle optymistyczne informacje w mediach o rosnących cenach nominalnych w porównaniu do poprzedniego roku mogą być publikowane jeszcze do połowy 2025 pomimo braku wzrostów od trzech kwartałów. Jednak w przypadku napływu negatywnych danych i informacji nastroje w mediach oraz nastroje społeczne mogą się równie szybko zmienić, szczególnie po okresie bardzo dynamicznego wzrostu w ostatnim roku.

Co wpływa na wzrost i hamowanie cen?

Również na rynku najmu spodziewana jest kontynuacja stabilizacji cen najmu ale biorąc pod uwagę cykliczność rynku najmu możliwa jest drobna korekta po sezonowej zwyżce w III kwartale.

Czynniki wpływające na wzrost cen: 

  • oczekiwany wpływ uchwalenia Kredytu na Start (Kredyt 0%) na wzrost cen (raczej większy wpływ psychologiczny w związku z historycznym efektem Kredytu 2% i nazwą, niż realny z powodu zakresu wsparcia) 
  • wzrost realnych wynagrodzeń oraz zdolności kredytowej
  • kontynuacja inwestycyjnych zakupów mieszkań za gotówkę motywowana dobrym doświadczeniem inwestorów z ubiegłych lat
  • wzrost kosztu budowy mieszkań (wzrost cen materiałów budowlanych wg. GUS na poziomie inflacji, usług budowlanych i działek budowlanych o około 10%)
  • zakup mieszkań przez zamożnych imigrantów z Europy Wschodniej z powodu wojny w Ukrainie
  • dobra sytuacja gospodarcza w Polsce i perspektywy na kolejny rok w (wzrost PKB 3-4% r/r) oraz historycznie najniższe bezrobocie
  • spodziewany większy popyt na materiały i usługi budowlane w związku z odbudową po powodzi

Czynnik hamujące ceny:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • niepewny los Kredytu na Start oraz zapowiedzi programu budowy tanich mieszkań na wynajem oraz opodatkowania pustostanów 
  • zwiększająca się podaż nowych mieszkań ze strony deweloperów (wzrost o 54,7% r/r w sierpniu wg. danych GUS) 
  • obniżony popyt po wygaszeniu Kredytu 2% (spadek wniosków kredytowych o 32% r/r  i o 13,7% m/m w sierpniu wg. danych Biura Informacji Kredytowej)
  • stabilizacja cen ofertowych w III kwartale 2024, wydłużenie się czasu sprzedaży oferty oraz większa skłonność sprzedających do akceptacji niższych cen sygnalizowana przez deweloperów i pośredników
  • odległa perspektywa obniżek stóp procentowych NBP (spodziewany początek cyklu obniżek w pierwszej połowie 2025 i utrzymywanie się podwyższonej inflacji w najbliższych 2-3 latach) 
  • stabilizacja cen najmu oraz większe trudności w znalezieniu najemcy 
  • spadek opłacalności najmu (dynamiczny wzrost cen nieruchomości w ostatnim roku przy stabilizacji cen najmu) względem lokat bankowych i obligacji
  • znaczący wzrost kosztów utrzymania mieszkań (wzrost opłat administracyjnych (koszty ogrzewania i energii części wspólnych), kosztów energii i ogrzewania od 1.07.2024 oraz kosztów wywozu śmieci oraz wody i kanalizacji. Spodziewane są dalsze wzrosty tych kosztów w IV kwartale oraz dalsze zmiany cen regulowanych energii i gazu od stycznia 2025)
  • krótkoterminowy wpływ powodzi na obniżenie PKB i sytuację budżetową
  • poniżej prognoz odczyty danych i nastrojów gospodarczych w sierpniu i wrześniu zwiększające ryzyko spowolnienia gospodarczego

Sytuacja geopolityczna a ceny mieszkań

Warto też pamiętać o sytuacji geopolitycznej i ciągle aktywnej wojnie w Ukrainie i Bliskim Wschodzie. Ewentualna eskalacja lub deeskalacja tych konfliktów w najbliższych miesiącach, szczególnie za naszą wschodnią granicą będzie miała odpowiednio negatywny lub pozytywny wpływ na naszą gospodarkę oraz rynek nieruchomości

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA