REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczny kredyt 2% – najważniejsze założenia i znaki zapytania

bezpieczny kredyt 2%
bezpieczny kredyt 2%
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Po 1989 r. różne rządy wprowadzały programy, mające na celu wspieranie polityki mieszkaniowej. Nie zostały jednak stworzone rozwiązania, które byłyby odpowiedzią na problem dostępności mieszkań, relacji wysokości dochodów do rosnących cen nieruchomości czy możliwości sfinansowania tego zakupu. Czy nowy program jest odpowiedzią na niedobór nieruchomości?

Programy wspierające zakup a ceny nieruchomości

“Rodzina na swoim" był rodzajem wsparcia w formie dopłat do oprocentowania kredytu, które w ciągu 8 kolejnych lat od dnia zawarcia umowy pokrywało 50% naliczonych odsetek. Warto zauważyć, że w latach, w których można było z niego skorzystać, tj.: 2007-2012, średnie ceny nieruchomości np.: w Gdańsku wzrosły z ok. 10500 zł/m2 do ok. 12000 zł/m2. 

REKLAMA

REKLAMA

“Mieszkanie dla Młodych” w latach 2013-2018 opierało się na dofinansowaniu z funduszu dopłat wkładu własnego, związanego z zakupem pierwszej nieruchomości. W tym czasie ceny za metr kwadratowy we Wrocławiu wzrosły z ok. 10000 zł do ok. 10600 zł. 

“Mieszkanie Plus” funkcjonowało od 2016 roku do 2021 roku i polegało na możliwości wynajmu mieszkania, które po regularnym opłacaniu za nie czynszu przez okres od 15 do 30 lat, doprowadziłoby do uzyskania tytułu własności do lokalu. W tych latach w Krakowie cena nieruchomości za m2  spadła z ok. 12100 zł na ok. 11800 zł.

Czym jest program „bezpieczny kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2% to program, którego rozpoczęcie jest planowane na drugą połowę 2023 roku i miałoby obejmować dopłaty do różnicy malejących rat kredytu hipotecznego przez okres 10 lat. Wspomniana różnica wynikać będzie z aktualnej wielkości zmiennego wskaźnika, a którego wielkość ma istotny wpływ na oprocentowanie kredytu.

Jaka będzie odpowiedź rynku na nowy program “Bezpieczny kredyt 2%” i jaki będzie miała wpływ na wysokość ceny za m2?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Problemy ze zdolnością kredytową

REKLAMA

Sprawy sądowe dotyczące kredytów frankowych, pandemia covid-19, wojna na Ukrainie, niestabilna wielkość wskaźnika WIBOR – to kwestie, które miały i mają olbrzymi wpływ na możliwości bankowego finansowania zakupu nieruchomości. Niepewna sytuacja na rynku doprowadziła do zaostrzenia polityki kredytowej, a w związku z tym ograniczenia udzielania kredytów, nie tylko na cele mieszkaniowe, ale również te, związane z bieżącą konsumpcją. Wielu z nas oddaliło myśli i plany dotyczące budowy domu czy zakupu mieszkania. Nadzieją stało się regularne obniżanie stóp referencyjnych przez RPP od 2020 roku oraz ich późniejsze podwyższanie, które ostatecznie doprowadziło do wzrostu raty kredytu hipotecznego nawet o ponad 100% (kredyty zaciągane na początku 2021 roku – rata wynikająca z umowy z tego okresu w stosunku do raty z początku 2023 roku)

Na początku lutego 2023 roku KNF wyraziła zgodę na obniżenie bufora dla umów o kredyty hipoteczne. Co to oznacza dla Ciebie? Przede wszystkim większa zdolność kredytowa. Niektóre banki wyliczają, że możliwości finansowania zakupu nieruchomości wzrosły dla ich klientów o minimum 30% - w styczniu mogłeś pożyczyć 500tyś., a od lutego jest to już 650 tyś. przy niezmienności Twojego wynagrodzenia!

Czy sektor bankowy dobrze przyjmie program „bezpieczny kredyt 2%”

Jaka będzie odpowiedź banków na nowy program rządowy wspierający zakup bądź budowę własnej nieruchomości? Czy zostaną utrzymane obecne marże? Jak będzie wyglądała kwestia zastąpienia wskaźnika WIBOR – WIRONEM, którego bezpośredni wpływ ukształtuje ostateczną wysokość raty kredytu? Tego dowiemy się zaraz po wprowadzeniu wszystkich zmian. I najważniejsze, co jeszcze zmieni się w polityce kredytowej i na rynku nieruchomości?

Autor: Ewelina Czaplińska, Wiceprezes Dębnowskiego oddziału Północnej Izby Gospodarczej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA