REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczny kredyt 2% – najważniejsze założenia i znaki zapytania

bezpieczny kredyt 2%
bezpieczny kredyt 2%
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Po 1989 r. różne rządy wprowadzały programy, mające na celu wspieranie polityki mieszkaniowej. Nie zostały jednak stworzone rozwiązania, które byłyby odpowiedzią na problem dostępności mieszkań, relacji wysokości dochodów do rosnących cen nieruchomości czy możliwości sfinansowania tego zakupu. Czy nowy program jest odpowiedzią na niedobór nieruchomości?

Programy wspierające zakup a ceny nieruchomości

“Rodzina na swoim" był rodzajem wsparcia w formie dopłat do oprocentowania kredytu, które w ciągu 8 kolejnych lat od dnia zawarcia umowy pokrywało 50% naliczonych odsetek. Warto zauważyć, że w latach, w których można było z niego skorzystać, tj.: 2007-2012, średnie ceny nieruchomości np.: w Gdańsku wzrosły z ok. 10500 zł/m2 do ok. 12000 zł/m2. 

REKLAMA

REKLAMA

“Mieszkanie dla Młodych” w latach 2013-2018 opierało się na dofinansowaniu z funduszu dopłat wkładu własnego, związanego z zakupem pierwszej nieruchomości. W tym czasie ceny za metr kwadratowy we Wrocławiu wzrosły z ok. 10000 zł do ok. 10600 zł. 

“Mieszkanie Plus” funkcjonowało od 2016 roku do 2021 roku i polegało na możliwości wynajmu mieszkania, które po regularnym opłacaniu za nie czynszu przez okres od 15 do 30 lat, doprowadziłoby do uzyskania tytułu własności do lokalu. W tych latach w Krakowie cena nieruchomości za m2  spadła z ok. 12100 zł na ok. 11800 zł.

Czym jest program „bezpieczny kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2% to program, którego rozpoczęcie jest planowane na drugą połowę 2023 roku i miałoby obejmować dopłaty do różnicy malejących rat kredytu hipotecznego przez okres 10 lat. Wspomniana różnica wynikać będzie z aktualnej wielkości zmiennego wskaźnika, a którego wielkość ma istotny wpływ na oprocentowanie kredytu.

Jaka będzie odpowiedź rynku na nowy program “Bezpieczny kredyt 2%” i jaki będzie miała wpływ na wysokość ceny za m2?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Problemy ze zdolnością kredytową

REKLAMA

Sprawy sądowe dotyczące kredytów frankowych, pandemia covid-19, wojna na Ukrainie, niestabilna wielkość wskaźnika WIBOR – to kwestie, które miały i mają olbrzymi wpływ na możliwości bankowego finansowania zakupu nieruchomości. Niepewna sytuacja na rynku doprowadziła do zaostrzenia polityki kredytowej, a w związku z tym ograniczenia udzielania kredytów, nie tylko na cele mieszkaniowe, ale również te, związane z bieżącą konsumpcją. Wielu z nas oddaliło myśli i plany dotyczące budowy domu czy zakupu mieszkania. Nadzieją stało się regularne obniżanie stóp referencyjnych przez RPP od 2020 roku oraz ich późniejsze podwyższanie, które ostatecznie doprowadziło do wzrostu raty kredytu hipotecznego nawet o ponad 100% (kredyty zaciągane na początku 2021 roku – rata wynikająca z umowy z tego okresu w stosunku do raty z początku 2023 roku)

Na początku lutego 2023 roku KNF wyraziła zgodę na obniżenie bufora dla umów o kredyty hipoteczne. Co to oznacza dla Ciebie? Przede wszystkim większa zdolność kredytowa. Niektóre banki wyliczają, że możliwości finansowania zakupu nieruchomości wzrosły dla ich klientów o minimum 30% - w styczniu mogłeś pożyczyć 500tyś., a od lutego jest to już 650 tyś. przy niezmienności Twojego wynagrodzenia!

Czy sektor bankowy dobrze przyjmie program „bezpieczny kredyt 2%”

Jaka będzie odpowiedź banków na nowy program rządowy wspierający zakup bądź budowę własnej nieruchomości? Czy zostaną utrzymane obecne marże? Jak będzie wyglądała kwestia zastąpienia wskaźnika WIBOR – WIRONEM, którego bezpośredni wpływ ukształtuje ostateczną wysokość raty kredytu? Tego dowiemy się zaraz po wprowadzeniu wszystkich zmian. I najważniejsze, co jeszcze zmieni się w polityce kredytowej i na rynku nieruchomości?

Autor: Ewelina Czaplińska, Wiceprezes Dębnowskiego oddziału Północnej Izby Gospodarczej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA