REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek magazynowy wciąż na topie - podsumowanie III kwartału 2022

  • Materiał prasowy
Zainteresowanie najemców na rynku magazynowym nie słabnie
Zainteresowanie najemców na rynku magazynowym nie słabnie
STILL

REKLAMA

REKLAMA

Od początku lipca do końca września 2022 r. polski rynek magazynowy powiększył się o 1,2 mln mkw. – jest to wartość zbliżona do wolumenu nowej podaży odnotowanej w poprzednich kwartałach tego roku. W związku z tym zasoby w sektorze nieruchomości magazynowych osiągnęły około 27 mln mkw. Równocześnie – mimo wzrostu stawek czynszów – obserwujemy niesłabnące zainteresowanie najemców tego typu obiektami, a na popularności coraz bardziej zyskują „zielone” budynki.

Rynek magazynowy wciąż na topie - podsumowanie III kwartału 2022

Wśród największych inwestycji oddanych do użytku w III kwartale tego roku można wskazać m.in. Panattoni Park Sosnowiec III (82 tys. mkw.), obiekt BTS zrealizowany dla firmy Żabka przez 7R SA  w okolicach Radzymina (67,5 tys.mkw.), budynek wznoszony dla firmy LPP w ramach Panattoni Park Rzeszów North (67 tys.mkw.) oraz pierwszy etap Panattoni Park Bydgoszcz IV (62 tys. mkw.), którego głównym najemcą jest firma Aldi. Eksperci przewidują, że w kolejnych kwartałach wolumen nowej podaży wciąż będzie wysoki.

REKLAMA

Rynek magazynowy atrakcyjny dla najemców mimo rosnących czynszów

W analizowanym okresie łącznie wynajęto około 1,5 mln mkw. powierzchni magazynowych, co pokazuje, że zainteresowanie najemców tym rynkiem wciąż jest bardzo wysokie.  

- Mimo wzrostu stawek czynszów o około 20–40% w stosunku do zeszłego roku, zarówno najemcy, jak i właściciele dostosowują się do nowej rzeczywistości. Warto również zauważyć, że uwzględniając ceny za powierzchnię magazynową Polska pozostaje atrakcyjnym rynkiem na tle Europy Zachodniej, przez co wciąż będzie się cieszyć zainteresowaniem najemców – mówi Dominika Jędrak, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekologiczne magazyny coraz bardziej popularne

W obliczu wzrastających cen energii oraz trendu związanego z wdrażaniem przez organizacje strategii ESG najemcy oraz deweloperzy coraz częściej inwestują w ekologiczne rozwiązania w swoich budynkach.

- Pierwszym z zielonych rozwiązań, o które pytają najemcy, jest obecnie fotowoltaika. Za nią plasują się odzysk ciepła, ładowarki do samochodów elektrycznych (osobowych i vanów) oraz gospodarowanie wodą. To one w dużej mierze stanowią dziś realną odpowiedź na zaostrzanie unijnej polityki dekarbonizacji Europy oraz sposób na oszczędzanie – wyjaśnia Maciej Chmielewski, senior partner, Dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers.

Mniej powierzchni magazynowych w budowie

REKLAMA

W ostatnich dwóch kwartałach zauważono zmniejszenie wolumenu powierzchni w budowie – na koniec III kwartału w realizacji znajdowało się około 4 mln mkw. Ten spadek był spowodowany m.in. brakiem dostępności materiałów budowlanych, ich ceną oraz trudnościami związanymi z finansowaniem budów obiektów logistycznych i przemysłowych.

- Jeszcze rok temu banki finansujące koszty budowy nieruchomości magazynowych oczekiwały od deweloperów poziomu przednajmu wynoszącego około 20%. Dziś jest to nawet 50%. I mimo że deweloperzy, motywowani wysokim popytem na powierzchnie, są chętni do budowania obiektów spekulacyjnych, to większość z nich nie decyduje się na finansowanie własne. Skutkuje to spadkiem wolumenu powierzchni w budowie. W kolejnych kwartałach ten trend może się utrzymywać, chociaż spodziewamy się, że liczba mkw. w budowie nadal pozostanie na relatywnie wysokim poziomie – prognozuje Maciej Chmielewski.

Rynek magazynowy w dobrej kondycji mimo wzrostu stopy pustostanów

Od III kwartału 2020 r. współczynnik powierzchni niewynajętej znajdował się w trendzie spadkowym, a w I kwartale 2022 r. osiągnął najniższą wartość w historii rynku, czyli 3,1%. W porównaniu do początku roku w analizowanym okresie wskaźnik ten wzrósł o 1,0 p.p. do poziomu 4,1%.

- Ten skok jest spowodowany głównie przez wysoki wolumen nowej powierzchni oddanej do użytku w III kwartale, która jest wynajęta tylko w około 65%. Nie świadczy to jednak o gorszej kondycji rynku. Aby rynek stał się bardziej konkurencyjny, stopa pustostanów powinna wzrosnąć o kilka kolejnych punktów procentowych – mówi Antoni Szwech, analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA