REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupno nieruchomości w dużych miastach ze wzrostem zainteresowania

  • Materiał prasowy
Kupno nieruchomości w dużych miastach ze wzrostem zainteresowania
Kupno nieruchomości w dużych miastach ze wzrostem zainteresowania
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo wysokich stóp procentowych i rekordowej inflacji, homfi zaobserwowało w październiku wzrost zainteresowania kupnem nieruchomości i spadek popytu na najmem. Być może jesteśmy świadkami stabilizowania się sytuacji na rynku nieruchomości i jej powrotu do stanu sprzed 24 lutego.

Kupno nieruchomości w dużych miastach ze wzrostem zainteresowania

Według danych zebranych przez agencję nieruchomości homfi w październiku liczba chętnych na zakup nieruchomości zwiększyła się o 11,7% względem września. . Klienci szukający czterech kątów na własność odpowiadali w październiku za 28% zgłoszeń do bazy CRM homfi. To najwyższa wartość w tym roku po styczniu i lutym, kiedy wynosiła ona odpowiednio 36% oraz 33%. Na skutek niepewnej sytuacji gospodarczej wynikającej z rosnącej inflacji, stóp procentowych i rat kredytów oraz rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w marcu kupujący odpowiadali już za zaledwie 13% klientów w bazie homfi. Aż do września ich odsetek nie przekroczył 20%.

REKLAMA

REKLAMA

Liczba mieszkań na sprzedaż w ofercie agencji homfi zwiększyła się w ubiegłym miesiącu o 3,1%. Październikowy wskaźnik popytu wyniósł 0,74%, co oznacza, że w bazie CRM wciąż znajduje się przewaga ofert na sprzedaż w stosunku do liczby osób zainteresowanych kupnem. Odwrotna sytuacja ma miejsce na rynku najmu, gdzie nadal występuje niewielka liczba dostępnych ofert, która przez większą część roku wahała się w przedziale pomiędzy 250 a 300.

Jeżeli dane za listopad będą kontynuacją trendów z października, być może będziemy mogli mówić o powrocie do sytuacji z początku tego roku, gdy osoby zainteresowane kupnem mieszkania stanowiły około 1/3 klientów homfi.

- Z naszych obserwacji wynika, że obecnie na rynku kupna dominują zdecydowani klienci indywidualni oraz inwestorzy, mający możliwość zapłacenia za nieruchomość gotówką. To być może dobry moment na zakup mieszkania dla osób zainteresowanych najmem długoterminowym. Od początku wojny w Ukrainie do Polski napłynęło kilka milionów uchodźców, którzy znaleźli u nas pracę i co za tym idzie, postanowili wynająć mieszkanie.  Nieruchomość na wynajem to również jedna z lepszych form ochrony kapitału przed inflacją – zwłaszcza gdy osiąga ona dwucyfrowy wynik, jak ma to miejsce obecnie. - mówi Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi i Private House Brokers.

Kupno nieruchomości w dużych miastach ze wzrostem zainteresowania

Kupno nieruchomości w dużych miastach ze wzrostem zainteresowania

Media

Rynek najmu mieszkań w dużych miastach stabilizuje się

Jednocześnie nastąpił znaczący spadek zainteresowania najmem (o 23,7% m/m). Od lutego do sierpnia na jedno mieszkanie na wynajem przypadało niemal 13 klientów zainteresowanych najmem. W październiku było to już średnio 6,5 osoby na ofertę, co stanowi najniższy wynik w tym roku. Jest to spadek o ponad 117% od szczytu z marca oraz o równą połowę mniej od lokalnej górki z sierpnia. Ochłodzenie było widoczne już we wrześniu kiedy na jedno wynajmowane mieszkanie przypadało średnio od 7 do 8 chętnych na jego najem.

Wciąż widzimy też jednak duże braki na rynku wynajmu, które pomimo spadku popytu nie wydają się wróżyć powodu do zmartwień dla ich właścicieli.

Dane obrazują sytuację na rynku nieruchomości w sześciu największych polskich miastach - Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    REKLAMA

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

    Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

    Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

    REKLAMA

    Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

    Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

    Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

    Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

    REKLAMA