REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy deweloperzy będą wynajmować mieszkania?

Subskrybuj nas na Youtube
Wynajem mieszkań przez deweloperów
Wynajem mieszkań przez deweloperów
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy zaczynają rozważać możliwość wynajmowania swoich mieszkań. Wpływa na to obecna sytuacja gospodarcza.

Coraz droższy kredyt hipoteczny przekierowuje na rynek wynajmu mieszkań

Koszty zaciągnięcia kredytu powoli stają się dla Polaków prawdziwą udręką. Narodowy Bank Polski cyklicznie podnosi stopy procentowe, sprawiając tym samym, że dostępność kredytów z miesiąca na miesiąc maleje w oczach. Ostatnia, już dziesiąta z rzędu, podwyżka miała miejsce 7 lipca i od tego dnia stopa referencyjna wynosi już 6,5 proc. (wzrost o 0,5 pp. względem poprzedniej wartości).

REKLAMA

REKLAMA

Według Jakuba Rybackiego, ekonomisty Polskiego Instytutu Ekonomicznego, dotychczasowe działania RPP znacznie obniżyły akcję kredytową - liczba i wartość sprzedanych kredytów hipotecznych jest obecnie o 40 proc. niższa, niż miało to miejsce jeszcze rok temu.

- Działania NBP bezpośrednio wpływają na zmniejszenie popytu na zakup mieszkań, chociaż ich ceny i tak stale rosną, gdyż podaż nowych lokali również notuje spadek. Ciężej jest zarówno o mieszkanie, jak i o kredyt, więc sytuacja z punktu widzenia klientów wygląda coraz bardziej skomplikowanie - mówi Marek Szmolke, wiceprezes spółki realizującej inwestycję Start City. Wszystko to sprawia, że popyt na zakup mieszkania zaczął się w tym roku zmniejszać.

Rynek wynajmu potrzebuje nowych rozwiązań, np. wynajmu mieszkań przed deweloperów

Klienci pozbawieni środków niezbędnych do zakupu własnego mieszkania przeniosą się na rynek najmu, który od wybuchu wojny w Ukrainie znajduje się w fazie ciągłego wzrostu. Od 24 lutego do Polski przybyło już ponad 4 mln uchodźców i to właśnie oni byli w pewnym momencie katalizatorem tego procesu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z badania ARC Rynek i Opinia wynika natomiast, że 27 proc. z nich planuje u nas zostać nawet po zakończeniu walk z rosyjskim agresorem. To znacząca liczba, choć ostatecznie trudna do dokładnego określenia. Można być jednak pewnym, że duża część uchodźców zostanie w Polsce na stałe i wciąż będą oni “zasilać” rynek najmu.

- Większość Ukraińców, którzy do nas przyjechali, planuje pracować i zarabiać na siebie. Będą więc wynajmować mieszkania na warunkach rynkowych. Już sam popyt z ich strony sprawił, że rynek mocno odetchnął po trudnych, covidowych czasach, a przecież lada chwila do miast na stałe powrócą studenci oraz ludzie pracujący w sposób hybrydowy lub stacjonarny. Co jednak istotne, będzie im trudno znaleźć idealne dla siebie lokale, bo tych zaczyna już po prostu brakować. Przez szok popytowy, którego byliśmy w ostatnim czasie naocznymi świadkami z rynku momentalnie zniknęło wiele ofert wynajmu - zostały w zasadzie tylko oferty kwalifikowane jako najdroższe. Ktoś więc musi zapełnić lukę podażową i być może będą to deweloperzy - mówi Marek Szmolke.

Większe zainteresowanie wynajmem jest również spowodowane takimi czynnikami jak galopująca inflacja, spadek średniej liczby osób żyjących w gospodarstwie domowym oraz zmiany w stylu życiu Polaków. Wszystko to sprawia, że sektor najmu automatycznie mocno zyskuje w oczach klientów jako bezpieczniejsza alternatywa dla zakupu mieszkania.

Warto też wspomnieć o tym, że zazwyczaj mamy pozytywne doświadczenia związane z wynajmowaniem lokali - wskazuje na to badanie „Rynek wynajmu w Polsce”, przeprowadzone na zlecenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Wynika z niego, że większość lokatorów jest zadowolona z najmu - takiego zdania jest 97 proc. osób przy wynajmie od firmy lub funduszu oraz 88 proc. przy zawieraniu umowy z osoba prywatną.

Deweloperzy wejdą na rynek wynajmu mieszkań?

Deweloperzy, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku najmu, będą musieli zakasać rękawy i odpowiednio przygotować swoje lokale dla potencjalnych klientów. Czyli - wykończyć je od A do Z, a nie tylko zdawać się na rozwiązanie “pod klucz”. Swoje do zaoferowania mogą mieć więc firmy specjalizujące się właśnie w tym obszarze.

Podstawowy wariant usługi “pod klucz” polega bowiem na pomalowaniu ścian, wstawieniu drzwi, ułożeniu podłóg, czy wykończeniu łazienki. To jeszcze zbyt mało, by móc oferować lokum na wynajem. W ofertach firm istnieją jednak specjalne pakiety, które są o wiele bardziej rozbudowane. Przykład? Choćby pakiet inwestycyjny

- W zakres takiego pakietu wchodzą zarówno niezbędne prace wykończeniowe, jak i pełne wyposażenie mieszkania. W cenie przewidziany jest zakup i montaż akcesoriów łazienkowych, kuchennych, a oprócz tego dostarczane są również drobne dekoracje ścienne, niezbędne naczynia, czy narzędzia kuchenne. Poza tym przygotowywane są wcześniej szczegółowe wizualizacje wszystkich pomieszczeń, które mogą zostać wykorzystane do prezentacji nieruchomości w czasie oczekiwania na jej wykończenie i wyposażenie. Jedyne, co musi zrobić inwestor, to wybrać satysfakcjonujące go opcje spośród wszystkich dostępnych w danym pakiecie - np. rodzaj i kolor płytek, wzór paneli podłogowych, model oświetlenia, produkty wyposażenia kuchni czy meble do salonu i sypialni. Wszystko to sprawia, że mieszkanie jest natychmiast gotowe do wynajęcia zaraz po zakończeniu robót - mówi Krzysztof Białkowski, właściciel firmy Saniwell, oferującej wykończenie mieszkania w standardzie “pod klucz” oraz “wchodzisz i mieszkasz”.

Opcją dodatkową jest w tym przypadku usługa Home Staging, która pozwala uatrakcyjnić wnętrze i przygotować je konkretnie pod dalszą inwestycję. Składa się ona z dodatkowych prac, materiałów i wyposażenia, które sprawiają, że mieszkanie staje się niejako produktem bardziej spersonalizowanym i ciekawszym dla potencjalnego lokatora

- Pakiet skierowany jest zarówno do inwestorów prywatnych, jak i pośredników nieruchomości, działających na rynku pierwotnym, chociaż głównym odbiorcą pakietu inwestycyjnego pozostają firmy deweloperskie, szukające rozwiązania na uatrakcyjnienie swojej oferty - dodaje Krzysztof Białkowski.

Wiele wskazuje na to, że nadchodzące miesiące będą dla wynajmu równie intensywne, jak te ubiegłe. Już na przełomie sierpnia i września na tym rynku pojawią się studenci, poszukujący dla siebie lokum w dużych miastach. Deweloperzy mający zamiar wynajmować mieszkania, będą więc musieli działać tak szybko, jak to możliwe.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

REKLAMA

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

Najem mieszkań 2025: czy w 2025 roku trzeba płacić dużo wyższy czynsz niż rok temu, jakie prognozy na przyszłość

Na rynku najmu drugi miesiąc z rzędu mamy przewagę spadków. W 10 miastach stawka najmu za małe mieszkanie nie przekracza 2000 zł. Najbliżej tej granicy jest Lublin (1961 zł). Najtańszym miastem na wynajem małego mieszkania jest Częstochowa, gdzie przeciętna stawka wynosi 1400 zł.

REKLAMA