REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekologia w mieszkaniówce niezbędna do zatrzymania zmian klimatycznych

Ekologia w sektorze mieszkaniowym
Ekologia w sektorze mieszkaniowym
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ekologia wkracza szybkim krokiem do mieszkaniówki. Wymusza ją z jednej strony polityka klimatyczna, a z drugiej rosnąca świadomość nabywców mieszkań. Liczy się dla nich już nie tylko świetna lokalizacja i dobra komunikacja z centrum miasta. Na znaczeniu zyskały obecnie eko-osiedla, wyróżniające się dbałością o środowisko, spójną koncepcją architektoniczną, zielonymi przestrzeniami oraz infrastrukturą sprzyjającą zarówno naturze, jak i człowiekowi.

Ekologia w mieszkaniówce niezbędna do poprawy stanu klimatu

REKLAMA

Według raportu udostępnionego przez World Green Building Council budynki są odpowiedzialne za 39 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla oraz 50 proc. globalnego zużycia materiałów. Jednocześnie przewiduje się, że do 2050 roku zapotrzebowanie na energię wzrośnie na naszej planecie aż o 50 proc.

REKLAMA

To oznacza ogromne wyzwania, jakie stoją przed ogólnoświatowym budownictwem w zakresie klimatu, zasobów oraz zdrowia. Zgodnie z dyrektywą wprowadzoną w 2021 roku, wszystkie nowo powstające nieruchomości na terenie UE muszą wykazywać bardzo niskie zapotrzebowanie na energię, a zasilane tych budynków w ciepło do ogrzewania i na potrzeby ciepłej wody użytkowej będzie musiało choćby częściowo pochodzić z odnawialnych źródeł energii.

Dotychczas ekologia to był właściwie luksus - najnowsze dane z raportu międzynarodowego koncernu Xylem wskazują na duże zaniedbania w tej kwestii. Według ich wyliczeń aż 75 proc. budynków na terenie Unii Europejskiej jest nieefektywnych energetycznie, a 50 proc. europejskich zabudowań ma przeszło 50 lat i jest wyposażona w przestarzałe systemy wodne i grzewcze. Przyczynia się to do niepotrzebnej emisji dwutlenku węgla i zostawia nadmierny ślad ekologiczny, a ponadto skazuje właścicieli i użytkowników nieruchomości na koszty. Europejskie prawo klimatyczne wytycza wiążący dla UE cel: obniżenie emisji netto gazów cieplarnianych do roku 2030 o co najmniej 55 proc. w porównaniu z poziomem z roku 1990. Unia chce również osiągnąć do 2030 r. wyższy poziom netto pochłaniania dwutlenku węgla. Zmiany są więc nieuniknione.

Ekologiczne zmiany u deweloperów mieszkaniowych

REKLAMA

Kolejną jaskółką zapowiadającą nadchodzące nowe otwarcie w mieszkaniówce jest wprowadzenie obowiązku raportowania przedsiębiorstw na temat ESG - czynnikach pozafinansowych, określających ich działalność. Koncepcja ta dotyczyć będzie większości podmiotów rynkowych - również deweloperów. Ważną zmianą, do której muszą się oni przygotować jest m.in. mechanizm taksonomii, czyli jednolitej zasady oceniania wszystkich aktywności na rynku finansowym pod względem oddziaływania na otoczenie. Oznacza to uzależnienie możliwości pozyskania finansowania od tego jak wygląda polityka firmy w zakresie neutralizacji takiego oddziaływania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zmiany wprowadzane są przez deweloperów na wielu płaszczyznach. Począwszy od zwiększonego wykorzystywania energooszczędnych materiałów budowlanych i wykończeniowych, poprzez instalacje ograniczające zużycie wody lub kontrolujące użytkowanie klimatyzacji, aż po montowanie systemów bazujących na odnawialnych źródłach energii takich jak fotowoltaika. Nasza inwestycja Greendustry została poszerzona o ekologiczne rozwiązania - zielone tarasy, prywatne ogródki czy zielone części wspólne. Oprócz tego promujemy posiadanie przez mieszkańców całkowicie bezemisyjnych pojazdów, dając możliwość montażu ładowarek do samochodów elektrycznych - mówi Karolina Opach, kierownik działu sprzedaży w spółce Quelle Locum.

Kupujący mieszkania oczekuję standardów ekologicznych

Jak deweloperzy mogą podołać zbliżającym się wymaganiom, stawianym zarówno przez instytucje kontroli, jak i naturę? Zdecydowanie wprowadzając rozwiązania “eko”. Tego też coraz bardziej oczekują klienci. Od kilku lat znacząco zwiększyła się świadomość społeczna w zakresie ochrony środowiska, a budownictwo ekologiczne i energooszczędne zdobywa coraz więcej zwolenników. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że nowe trendy zakładają wykorzystywanie innowacyjnych rozwiązań, które realnie przekładają się na oszczędności w opłatach za ogrzewanie. W tym celu w budynkach montowane są np. pompy ciepła, zapewniające bezemisyjne i niskokosztowe ogrzewanie budynku, albo instalowane są specjalne systemy odpowiedzialne za odpowiednią rekuperację. Niektórzy deweloperzy decydują się też choćby na podziemny zbiornik na wodę deszczową, mogącą służyć do podlewania zieleni.

- Jako mieszkańcy naszej planety stajemy się coraz bardziej świadomi swojego wpływu na globalną sytuację klimatyczną i środowiskową. Dlatego życie w stylu eko to nurt, który przenika coraz więcej wymiarów naszej codzienności. Klienci deweloperów coraz bardziej zwracają uwagę na ekologiczne rozwiązania. Idea życia w zgodzie z naturą nie jest jedynie chwilowym trendem czy “zachcianką” - to realna potrzeba współczesnego konsumenta, a także prosty sposób na oszczędzanie pieniędzy. Redukcja szkodliwości dla środowiska zwykle wiąże się także z redukcją “szkodliwości” dla portfela - wyższe koszty budowy czy wyposażenia bardzo szybko zwracają się inwestorom - mówi Witold Indrychowski, prezes spółki Merari.

Niezbędne zrównoważone budownictwo

Nadmiar emisji szkodliwych gazów powstających w procesie wytwarzania energii grzewczej i elektrycznej skutkuje wieloma negatywnymi konsekwencjami, z których Polacy coraz częściej zdają sobie sprawę. Przede wszystkim zmniejsza się warstwa ozonowa planety, co w dalszej kolejności oznacza zmiany klimatyczne, pogorszenie stanu zdrowia ludzi oraz degradację roślinności.

- Na znaczeniu zyskuje filozofia zrównoważonego budownictwa oraz konkretne działania, które świadomi deweloperzy podejmują, projektując nowoczesne osiedla. Dzięki temu tworzą oni budynki przyjazne, energooszczędne i funkcjonalne, a do ich wznoszenia wykorzystują nietoksyczne materiały. Tego typu działania sprawiają, że mieszkańcy mogą mieć pewność, że eko osiedla, w których żyją, są miejscami przyjaznymi nie tylko ludziom, ale także środowisku - mówi Witold Indrychowski.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA