Budynki nieefektywne energetyczne w UE stanowią ok. 75 proc. ze wszystkich budowli
REKLAMA
REKLAMA
Budynki nieefektywnie gospodarczo dominują w Unii Europejskiej
Z danych Komisji Europejskiej, na które powołuje się Xylem, wynika, że ok. 50 proc. europejskich zabudowań ma przeszło 50 lat i jest wyposażona w przestarzałe systemy wodne i grzewcze. W sumie - jak wyliczono - ok. 75 proc. budynków w UE jest nieefektywnych energetycznie, co powoduje, że ok. 50 proc. energii z systemów ogrzewania czy klimatyzacji, marnuje się. Przyczynia się to do niepotrzebnej emisji dwutlenku węgla i wtwrzania nadmiernego śladu ekologiczny (budynki mieszkalne odpowiadają za 36 proc. emisji C02), a ponadto skazuje właścicieli i użytkowników nieruchomości na koszty.
REKLAMA
Zwłaszcza ostatnio, gdy całej Europie podniosły się ceny za gaz (w styczniu 2022 jest to +317,6 proc. rdr) oraz ceny ropy naftowej (o kilkanaście proc. w por. do grudnia 2021 r.) Sektor budowlany jest największym konsumentem energii w UE, a zarazem jednym z największych emitentów CO2.
Cel: zmniejszeni liczby budynków nieefektywnych energetycznie
"By rozwiązać ten problem niezbędne są nowoczesne rozwiązania grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne, na które stawia zrównoważone budownictwo" – wyjaśniono w raporcie.
REKLAMA
- Aby budownictwo było bardziej ekologiczne, rozwiązaniem jest nie tylko inwestowanie w jak najbardziej wydajne rozwiązania we wszystkich nowych budynkach, ale przede wszystkim modernizacja istniejących obiektów oraz systemów – ocenił dyrektor sprzedaży i rozwoju Xylem Water Solutions Polska Piotr Żebrowski
Jednym z rozwiązań, które mają poprawić efektywność energetyczną budynków a tym samym umożliwić realizację unijnych celów klimatycznych są pompy ciepła. "Komisja Europejska przewiduje znaczące wzrosty udziału pomp ciepła – w budynkach mieszkalnych ma on do 2030 r. sięgnąć 40 proc. oraz 50-70 proc. w 2050 r., a w komercyjnych – 65 proc. w 2030 r. i aż 80 proc. w 2050 r." - czytamy.
Europejskie prawo klimatyczne wytycza wiążący dla UE cel: obniżenie emisji netto gazów cieplarnianych (tzn. emisji po odliczeniu pochłaniania) do roku 2030 o co najmniej 55 proc. w porównaniu z poziomem z roku 1990. Unia chce również osiągnąć do 2030 r. wyższy poziom netto pochłaniania dwutlenku węgla.
autor: Ewa Wesołowska (PAP)
ewes/ drag/
Redakcja: Paulina Karpińska, redaktor portalu Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA