REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budynki nieefektywne energetyczne w UE stanowią ok. 75 proc. ze wszystkich budowli

Budynki nieefektywne energetyczne w UE stanowią ok. 75 proc. ze wszystkich budowli
Budynki nieefektywne energetyczne w UE stanowią ok. 75 proc. ze wszystkich budowli
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Połowa energii z systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji marnuje się - wynika z raportu międzynarodowego koncernu Xylem.

Budynki nieefektywnie gospodarczo dominują w Unii Europejskiej

Z danych Komisji Europejskiej, na które powołuje się Xylem, wynika, że ok. 50 proc. europejskich zabudowań ma przeszło 50 lat i jest wyposażona w przestarzałe systemy wodne i grzewcze. W sumie - jak wyliczono - ok. 75 proc. budynków w UE jest nieefektywnych energetycznie, co powoduje, że ok. 50 proc. energii z systemów ogrzewania czy klimatyzacji, marnuje się. Przyczynia się to do niepotrzebnej emisji dwutlenku węgla i wtwrzania nadmiernego śladu ekologiczny (budynki mieszkalne odpowiadają za 36 proc. emisji C02), a ponadto skazuje właścicieli i użytkowników nieruchomości na koszty.

REKLAMA

Zwłaszcza ostatnio, gdy całej Europie podniosły się ceny za gaz (w styczniu 2022 jest to +317,6 proc. rdr) oraz ceny ropy naftowej (o kilkanaście proc. w por. do grudnia 2021 r.) Sektor budowlany jest największym konsumentem energii w UE, a zarazem jednym z największych emitentów CO2.

Cel: zmniejszeni liczby budynków nieefektywnych energetycznie

"By rozwiązać ten problem niezbędne są nowoczesne rozwiązania grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne, na które stawia zrównoważone budownictwo" – wyjaśniono w raporcie.

REKLAMA

- Aby budownictwo było bardziej ekologiczne, rozwiązaniem jest nie tylko inwestowanie w jak najbardziej wydajne rozwiązania we wszystkich nowych budynkach, ale przede wszystkim modernizacja istniejących obiektów oraz systemów – ocenił dyrektor sprzedaży i rozwoju Xylem Water Solutions Polska Piotr Żebrowski

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednym z rozwiązań, które mają poprawić efektywność energetyczną budynków a tym samym umożliwić realizację unijnych celów klimatycznych są pompy ciepła. "Komisja Europejska przewiduje znaczące wzrosty udziału pomp ciepła – w budynkach mieszkalnych ma on do 2030 r. sięgnąć 40 proc. oraz 50-70 proc. w 2050 r., a w komercyjnych – 65 proc. w 2030 r. i aż 80 proc. w 2050 r." - czytamy.

Europejskie prawo klimatyczne wytycza wiążący dla UE cel: obniżenie emisji netto gazów cieplarnianych (tzn. emisji po odliczeniu pochłaniania) do roku 2030 o co najmniej 55 proc. w porównaniu z poziomem z roku 1990. Unia chce również osiągnąć do 2030 r. wyższy poziom netto pochłaniania dwutlenku węgla.

autor: Ewa Wesołowska (PAP)

ewes/ drag/

Redakcja: Paulina Karpińska, redaktor portalu Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA