Wrocławianie preferują nowe budownictwo mieszkaniowe
REKLAMA
REKLAMA
Nowe mieszkania w cenie
Sprawdziliśmy jak wyceniane są przedziały kondygnacji w bloku w zależności od wieku budynku we Wrocławiu. W każdej z czterech grup kondygnacji najwyższe średnie ceny ofertowe odnotowano dla lokali mieszkalnych wzniesionych w roku 2001 lub później.
REKLAMA
- Oznacza to, że mieszkańcy Wrocławia szukają mieszkań w relatywnie nowej zabudowie. Jeśli zakładamy, że głosujemy portfelem, to można powiedzieć, że wielka płyta, bloki z lat 50-tych i 60-tych poprzedniego stulecia i kamienice nie mają takiego wzięcia - zaznacza Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.
Najwyższa średnia cena za mieszkania usytuowane na kondygnacjach od parteru do drugiego piętra wyniosła w listopadzie 2021 r. 9 237 zł za jeden mkw. użytkowej powierzchni mieszkaniowej. Od 3 do 5 pietra najwyższa przeciętna stawka wynosiła 10 049 zł/mkw.
Dla pięter od 6 do 10 było to 12 146 zł/mkw. Z kolei dla czterech ścian znajdujących się najwyżej, a więc na piętrze 11 lub wyższym kwota ta wyniosła 13 452 zł/mkw. Warto również dodać, że im wyższe pietra tym wyższa średnia cena, przynajmniej w tym ostatnim przedziale.
Technologia budowania ma znaczenie przy wyborze mieszkania
Dla większości z nas cena nadal stanowi główny czynnik przy wyborze mieszkania. Oprócz samej kwoty, którą trzeba wyłożyć na wymarzone lokum, zwykle analizujemy takie cechy mieszkania jak lokalizację, metraż, rozkład pomieszczeń. Ważną kwestię stanowi również wiek bloku w którym znajduje się wymarzone lokum. Sama data wzniesienia budynku mówi już sporo o tym w jaki sposób, w jakiej technologii został wzniesiony blok. Przed II wojną światową i jeszcze do lat 60-tych budulec często stanowiły cegły.
Z kolei wielka płyta była głównym systemem budownictwa mieszkaniowego w naszym kraju w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku. Jako inwestorzy dominowały wówczas spółdzielnie mieszkaniowe. Te instytucje dominowały w polskiej mieszkaniówce jeszcze w latach 90-tych XX wieku. Rozwój rynku deweloperskiego z prawdziwego zdarzenia należy datować dopiero na połowę pierwszej dekady obecnego stulecia. Deweloperzy oczywiście budują zupełnie inaczej, niż wcześniej robiły to spółdzielnie mieszkaniowe. Oprócz samej technologii wiek budynku może dużo powiedzieć o lokalizacji i otoczeniu budynku
- Dostępność komunikacji miejskiej, jak daleko jest do szkoły i przedszkola, czy w pobliżu znajduje się apteka, sklep spożywczy itp. Starsze osiedla to zwykle te lepiej skomunikowane, na których odstępna jest już dzisiaj od ręki dostępna infrastruktura socjalna - dodaje Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.
Te cechy przekładają się na zainteresowanie kupujących, a przez to na cenę nieruchomości.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.