REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejski rynek nieruchomości komercyjnych pozostaje odporny na inflację i wojnę w Ukrainie

Wpływ wojny na Ukrainie i inflacji na rynek nieruchomości komercyjnych w Europie
Wpływ wojny na Ukrainie i inflacji na rynek nieruchomości komercyjnych w Europie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek nieruchomości komercyjnych w regionie EMEA oparł się negatywnemu wpływowi inwazji Rosji na Ukrainę w I kw. 2022 r. Przyszłe konsekwencje wojny pozostają jednak trudne do przewidzenia.
rozwiń >

Nieruchomości komercyjne w Europie odporne na wojnę

REKLAMA

Pierwszy kwartał 2022 r. przyniósł wstrząs w postaci inwazji Rosji na Ukrainę. Jednak jak wynika z najnowszego raportu Colliers „EMEA Capital Market Snapshot Q1 2022” dotyczącego rynków kapitałowych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (EMEA), odporność rynku i historycznie wysokie nadwyżki finansowe sprawiły, że inwestorzy nie przestali interesować się nieruchomościami komercyjnymi w tym regionie.

REKLAMA

Raport przygotowany przez ekspertów Colliers wskazuje, że w I kw. sytuacja na rynku inwestycyjnym zaczęła wracać do normy po pandemii. Wielu inwestorów bowiem postrzega nieruchomości jako zabezpieczenie przed rosnącą inflacją, wywołaną m.in. przez zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw i na rynkach towarowych. Wstępne dane za pierwszy kwartał wskazują na wzrost wolumenu transakcji o 5% w porównaniu z I kw. 2021 r. oraz o 7% w ujęciu rocznym.

— Inflacja jest odczuwalna m.in. w branży budowlanej. Wzrost cen materiałów wprowadził pewną nieprzewidywalność na rynku nowych mieszkań i nieruchomości komercyjnych — mówi Luke Dawson, dyrektor ds. transgranicznych rynków kapitałowych w regionie EMEA w Colliers.

W I kw. 2022 r. na większości rynków europejskich odnotowano dobre wyniki zarówno wśród najemców, jak i inwestorów, co świadczy o ponownym wzroście zaufania do sektora biurowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

— Wśród firm wiodących prym na rynku inwestycji w ubiegłym roku jest m.in. internetowy gigant Google, który sfinalizował transakcję zakupu nieruchomości Central St Giles (762,5 mln funtów) oraz kompleksu biurowego The Warsaw Hub w stolicy Polski (583 mln euro). To wskazuje na długoterminowe zaufanie do rynków biurowych w regionie po okresie pandemii — wyjaśnia Richard Divall,

Hotele i ośrodki wypoczynkowe, które mocno ucierpiały w wyniku pandemii, od połowy 2021 r. odnotowują wyraźne ożywienie, w szczególności w Europie Południowej. W I kw. 2022 r. hiszpańskie hotele przyciągnęły inwestycje o łącznej wartości 1,1 mld euro – większej niż w całym roku 2020.

— Ograniczenia w podróżowaniu ulegają złagodzeniu na całym świecie, w związku z czym inwestorzy spodziewają się, że zwiększone zapotrzebowanie na podróże o charakterze turystycznym przyczyni się do silnego ożywienia na rynkach hotelowych w 2022 r. Gwałtowny wzrost kosztów utrzymania może jednak częściowo osłabić to zainteresowanie, ponieważ budżety gospodarstw domowych znajdują się obecnie pod dużą presją — mówi Luke Dawson i dodaje: — Przewidujemy jednak, że bardziej ekskluzywne destynacje wypoczynkowe utrzymają swoją atrakcyjność, a wskaźniki obłożenia hoteli w sezonie wakacyjnym 2022 r. zbliżą się do poziomu sprzed pandemii.

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce -  wyraźna poprawa sytuacji i niepewne perspektywy

Pomimo rosyjskiej inwazji na sąsiednią Ukrainę Polska I kw. roku zakończyła z wolumenem inwestycji na poziomie 1,5 mld euro, co oznacza znaczny wzrost w porównaniu do 2020 r. Colliers spodziewa się jednak, że w nadchodzącym roku inwestycje na Zachodzie staną się bardziej selektywne, dzięki czemu inwestorzy z Europy Środkowo-Wschodniej będę mogli kontynuować strategię wzrostu.

— Wyniki za pierwszy kwartał tego roku pokazały duże zaufanie inwestorów do polskiego rynku, który odnotował kolejne rekordowe transakcje inwestycyjne w segmentach biurowym i logistycznym. Spodziewamy się kontynuacji tego trendu - drugi kwartał również będzie obfitował w duże transakcje, zarówno w Warszawie, jak i miastach regionalnych — mówi Piotr Mirowski, senior partner, Dyrektor Działu Doradztwa Inwestycyjnego Colliers w Polsce.

Niemiecki rynek nieruchomości komercyjnych z kolejnym znakomitym kwartałem

W I kw. 2022 r. inwestorzy zainwestowali w niemiecki sektor nieruchomości komercyjnych rekordową kwotę 18,2 mld euro, z czego 75% w formie strategicznych przejęć firm w sektorach odpornych na kryzys, takich jak markety budowlane i specjalistyczne sklepy spożywcze. Wciąż utrzymuje się trend na inwestowanie w nieruchomości przemysłowe i logistyczne – segment ten znalazł się na drugim miejscu po biurach pod względem wolumenu inwestycji.

Rynek nieruchomości komercyjnych w Wielkiej Brytanii wraca do formy

Colliers wskazuje na ogromne ilości kapitału inwestowanego na rynku nieruchomości komercyjnych w Wielkiej Brytanii i na powrót globalnych inwestorów na brytyjski rynek po zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu w wielu częściach świata. Wolumen inwestycji w I kw. 2022 r. wyniósł tu 13 mld funtów, co oznacza 10-proc. wzrost w stosunku do ubiegłego roku i odpowiada średniej z 10 lat. Jednym z zauważalnych trendów był powrót zainteresowania centrami handlowymi, które odnotowały najwyższy kwartalny wolumen inwestycji od pięciu lat.  

Rekordowe otwarcie roku na włoskim rynku nieruchomości komercyjnych

W I kw. 2022 r. wolumen inwestycji we Włoszech osiągnął rekordową wartość 3,1 mld euro. Na wynik ten wpłynęła finalizacja sprzedaży za kwotę 842 mln euro ogromnego portfela Project Dream, obejmującego biura, nieruchomości przemysłowe i logistyczne, obiekty handlowe, powierzchnie mieszkalne i hotele. Większość z 68 nieruchomości znajduje się w Mediolanie i należy do kategorii obiektów z potencjałem kreacji dodatkowej wartości oraz możliwością repozycjonowania.

Rynek nieruchomości komercyjnych we Francji - spokojny początek roku

W I kw. 2022 r. wolumen inwestycji we Francji spadł o 7% w ujęciu rok do roku, co wynikało z niepewności geopolitycznej związanej nie tylko z wojną w Ukrainie, lecz także z wyborami prezydenckimi. Szczególne osłabienie aktywności odnotowano w regionie paryskim. Biura pozostały główną siłą napędową rynku inwestycyjnego, stanowiąc prawie 80% wolumenu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA