REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek kredytów hipotecznych pod koniec marca odbił do góry. Co będzie dalej?

Rynek kredytów hipotecznych pod koniec marca odbił do góry. Co będzie dalej?
Rynek kredytów hipotecznych pod koniec marca odbił do góry. Co będzie dalej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że akcja kredytowa w polskich bankach wyraźnie się zmniejszyła. Jednak po tygodniowym dołku wróciła do punktu wyjścia, a pod koniec marca wyniki były lepsze niż przed rozpoczęciem konfliktu w Ukrainie. Jakie dalsze prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych przewidują eksperci?

Rynek kredytów hipotecznych w marcu 2022

REKLAMA

Wojna w Ukrainie odbija się na rynku kredytów hipotecznych w Polsce. 7 marca Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła bankom zaostrzenie polityki kredytowej w obszarze hipotek, a dzień później Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła stopy procentowe i to więcej niż spodziewał się rynek.

- W naszym Centrum Obsługi Wniosków Kredytowych na początku marca obserwowaliśmy spadek liczby dokumentów związanych z nowymi wnioskami. To efekt szoku wywołanego przez wybuch wojny. Potem przyszło ustabilizowanie sytuacji i po decyzjach KNF i RPP znowu dołek. Koniec miesiąca pokazuje, że klienci wysyłają wnioski zanim banki w pełni wdrożą decyzje regulatorów i nastąpi dalsze zmniejszenie zdolności kredytowej – mówi Konrad Rochalski, prezes ArchiDoc z Grupy OASIS.

Liczba wniosków o <a class=kredyt hipoteczny z marca 2022 r. "/>

Liczba wniosków o kredyt hipoteczny z marca 2022 r.

Wykres przedstawia dane za poszczególne dni marca 2022 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze względu na rodzaj świadczonych usług ArchiDoc ma dobry wgląd w sytuację na rynku bankowym. Spółka świadczy zaawansowane usługi dla biznesu oraz wspiera operacyjnie kluczowe podmioty rodzimego sektora finansowego, w tym 9 z 10 największych banków w Polsce. W Centrum Obsługi Wniosków Kredytowych. ArchiDoc analitycy finansowi przygotowują dokumenty i przeprowadzają weryfikację kredytową na potrzeby decyzji ekspertów z polskich banków.

Ukraińcy wycofują wnioski o kredyty hipoteczne. Banki ostrożne wobec Rosjan i Białorusinów

REKLAMA

Analitycy ArchiDoc już od pewnego czasu obserwują zmiany, jeśli chodzi o trendy we wnioskach o hipoteki. Od ostatniego kwartału 2021 r. Polacy składają ich mniej, ale na większe kwoty. Teraz Ukraińcy coraz częściej wycofują złożone dokumenty. Za to banki ostrożnie podchodzą do potencjalnych kredytobiorców z Rosji lub Ukrainy ze względu na ryzyko makroekonomiczne.

- Ostatnie miesiące były okresem dużej zmienności, jeśli chodzi o liczbę wniosków kredytowych i związaną z tym wymaganą obsadą analityków w naszym Centrum Obsługi Wniosków Kredytowych. Elastyczna formuła, w jakiej działamy, pozwala nam w ciągu kilku dni dostosować zasoby do potrzeb instytucji finansowych. To ważne, bo spodziewam się dalszych zawirowań na rynku, wynikających z gwałtownych zmian warunków gospodarczych. Niewykluczone, że wkrótce pojawią się trudności w regulowaniu spłat rat za kredyty hipoteczne przez tych, którzy zaciągali kredyty w o wiele bardziej sprzyjających okolicznościach – tłumaczy Konrad Rochalski, prezes ArchiDoc.

Liczba wniosków o kredyt mieszkaniowy

Liczba wniosków o kredyt mieszkaniowy

Wykres obejmuje czas od 01.2021 r. do 03.2022 r.

ArchiDoc

Jeszcze rok temu kredyty hipoteczne były tanie, a zainteresowanie nimi – wysokie. Sytuacja zaczęła się zmieniać w IV kwartale 2021 r., który przyniósł serię podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Niektórzy próbowali dostać kredyt na ostatnią chwilę, co przełożyło się na większy napływ wniosków w listopadzie, ale na przełomie roku ich liczba znacznie spadła. Luty okazał się trochę lepszy i banki miały nadzieję, że mimo wzrostu kosztów, klienci ostrożnie wrócą do zaciągania hipotek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA