REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W budownictwie mieszkaniowym cały czas hossa

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
W budownictwie mieszkaniowym cały czas hossa/ fot. Fotolia
W budownictwie mieszkaniowym cały czas hossa/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny opublikował nowe dane za pierwszy kwartał 2018 r. Jak wynika z danych GUS w pierwszym kwartale 2018 roku oddano prawie 45 tys. mieszkań, a rozpoczęto budowę ponad 47 tys. nowych lokali.

Główny Urząd Statystyczny podał nowe dane za pierwszy kwartał 2018 roku. I tak jak się spodziewaliśmy, firmy deweloperskie budują coraz więcej mieszkań. W pierwszym kwartale oddano do użytkowania 44 908 mieszkań, czyli o 10,6 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2017 roku. Jest to świetny wynik zważywszy, że w okresie zimowym budownictwo przeważnie zwalnia.

REKLAMA

REKLAMA

Świetnie też wygląda sytuacja z rozpoczęciem nowych inwestycji. Jak podaje GUS w pierwszym kwartale 2018 roku rozpoczęto budowę prawie 48 tysięcy mieszkań, co daje nam zwyżkę do pierwszych trzech miesięcy 2017 roku o 8.5 proc. Świetny wynik osiągnęły firmy deweloperskie, które  rozpoczęły budowę 30700 lokali mieszkalnych. Porównując te wyniki do pierwszego kwartału 2017 roku, w którym firmy deweloperskie rozpoczęły budowę 23100 lokali mieszkaniowych jest to zwyżka o jedną trzecią. 

W porównaniu do bardzo dobrych wyników firm deweloperskich inne formy budownictwa wypadły blado. Spółdzielnie mieszkaniowe wybudowały tylko 491 mieszkań, czyli o 14 % mniej niż w analogicznym okresie 2017 roku, natomiast lokali komunalnych oddano jeszcze mniej, czyli 143 (spadek o 38 proc). Jeżeli chodzi o społeczne budownictwo mieszkaniowe, oddano ponad dwa razy więcej mieszkań niż przed rokiem, ale tylko 405 lokali, w skali całej Polski to wynik bardzo słaby, zważywszy że potrzeby są olbrzymie i wymagają budowy kilkudziesięciu tysięcy lokali rocznie.

Mieszkania sprzedają się bardzo dobrze, co pokazuje, że mieszkań jest wciąż mało. Dobrym prognostykiem jest fakt, że mimo dużego popytu na lokale mieszkalne cena metra kwadratowego utrzymuje się na niemal stałym poziomie, oczywiście mieszkania w niektórych inwestycjach podrożały, ale nie są to duże zwyżki, maksimum do 7 %. Musimy też pamiętać, że materiały budowlane i robocizna cały czas drożeją, więc jak na razie nie przenosi się to w znaczny sposób na cenę mieszkania.

W 2018 roku planowane jest wybudowanie ponad 220 tysięcy mieszkań , porównując  do 2017 roku gdzie oddano 178 tysięcy lokali mieszkalnych daje to świetny wynik, jeżeli oczywiście te plany zostaną zrealizowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty S.A.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

REKLAMA

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

REKLAMA